Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A magyar nyelv szerint van...

A magyar nyelv szerint van csak az, hogy a plátói szerelem jelentése a viszonzatlan szerelem?

Figyelt kérdés

Én egész életemben akkor használtam ezt a kifejezést, ha arra céloztam, hogy valaki szerelmes a másikba, de a másik nem viszonozza a szerelmét vagy azt se tudja, hogy a világon van.


Aztán egy venezuelai és egy olasz kolléganőm kijavítottak, hogy a plátói szerelem az, amikor szereti egymást a 2 fél, de valami miatt nem lehetnek egy pár (pl Rómeó és Júlia).


De most megnéztem a magyar értelmező szótárban és ott írják, hogy a plátói szerelem az a viszonzatlan szerelem, tehát a magyar nyelv szerint jól használtam a kifejezést.


Ezek szerint a plátói szerelem csak magyarul jelenti a viszonzatlan szerelmet?


2022. jún. 14. 23:14
 1/6 anonim ***** válasza:
77%
Nem csak a viszonzatlan szerelem, hanem ami csak érzelem és nincs benne testiség.
2022. jún. 14. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 L.. István ***** válasza:
100%
Használják viszonzatlan szerelem értelemben is, de szerintem az nem pontos.
2022. jún. 14. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Tehát, ha én szerelmes volnék Tanizaki Dzsunicsiró íróba, de tudnám nem is lehetnénk egy pár, mert meghalt 65-ben meg amikor ő élt akkor én még nem is léteztem, ezért soha nem is ismert - vagy szerelmes lennék Will Smithbe, aki bár most is él, de azt se tudná, hogy a világon vagyok, még csak nem is egy országban élünk, sosem láttuk egymást, akkor ez plátói szerelem mindkét esetben? (Tudom-tudom, azon kívül hogy bolond volnék, hogy egy kb 60 éve halott íróba szeretnék bele :D)


Vagy a plátói szerelem kifejezés erre nem használható?


Ha nem, akkor pontosan milyen esetben beszélünk plátói szerelemről?

2022. jún. 15. 00:02
 4/6 anonim ***** válasza:
67%

Leegyszerűsítve beteljesületlen szerelmet jelent, aminek számtalan egyéb variációja lehet. Beleértve olyanokat, ahol ez a beteljesületlenség fájdalmat okoz, és beleértve olyanokat is, ahol viszont nem hagy maga után rossz érzést.


Pl.

- Te szereted, de ő nem szeret viszont. Ezt vagy egyértelműen ki is nyilvánítja feléd, vagy sejthető. Szenvedsz tőle.

- A szeretet kölcsönös, de egy külső, gátló tényező miatt nem lehettek együtt, pl. halál, betegség, háború, családi ellentét, társadalmi különbség, áthidalhatatlan múltbéli sérelem. Szenvedtek tőle.

- Egy olyan ember iránt vannak érzéseid, akivel irreális a szerelmed kapcsolattá fejlődése a másik fél konkrét elutasító reakciója nélkül is, pl. híres ember, aki azt sem tudja, hogy létezel, kitalált karakter, másik kontinensen élő ember. Vagy szenvedsz tőle, vagy nem.

- Az érzelem kölcsönös lehet, de józan ésszel belátható, hogy nem illik össze a személyiségetek, a céljaitok, a kapcsolat toxikus lenne pl. tudod, hogy megcsalna vagy sokat veszekednétek, te olyan partnert akarsz, akivel sok gyereked lehetne, ő meg nem akar egyet se stb. Vagy szenvedsz tőle vagy nem.

- Te szereted, nem irreális a viszonzás lehetősége, nem kaptál tőle elutasító reakciót, mégis valamiért jobbnak érzed, ha beteljesületlen marad. pl. szereted a 70 éves egyetemi oktatódnak a lelkét, felnézel rá, a régi képein fessnek tartod, és elfantáziálsz róla, hogy mi lett volna, ha akkor találkoztok, amikor fiatal, de nem tudod elképzelni, hogy összejöjj egy öregemberrel, és ezért nem is akarod megpróbálni. Nem szenvedsz tőle.

De ennyivel nem merül ki a lista.

2022. jún. 15. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
2022. jún. 15. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen, csak a magyarok hasznaljak felre, mint megannyi idegen kifejezest.
2022. jún. 15. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!