Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Present perfect vagy past simple?

Present perfect vagy past simple?

Figyelt kérdés

Melyik a helyes ki szeretném fejezni?

Például tudatni szeretném hogy már dolgoztam.

Én ma már dolgoztam. I worked today.

De ha aztmondom i have worked akkor ezzel aztmondom hogy már dolgoztam, de ennek mi a jelentése? Lehet értelmezni úgy, hogy ma már valamikor dolgoztam, és úgy is hogy valaha valamikor dolgoztam már?



2023. szept. 5. 09:07
 1/7 anonim ***** válasza:
39%
I have worked - dolgoztam, de már befejeztem, és most pihenek. Itt a befejezettségen van a hangsúly.
2023. szept. 5. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
60%

Nekem nem tűnik természetesnek az "I have worked" mondat.


Egyébként két dolog:

1. nincs kőbe vésve, melyik nyelvtani alakot kell használni, mert területenként eltérő.

2. A különbség a kettő között, hogy mit hangsúlyozol.

"tudatni szeretném hogy már dolgoztam"

. Én magyarul sem értem, hogy ezzel mit szeretnél mondani. Így nehéz megmondani, hogy melyik nyelvtani forma lenne a helyes, de az angol sem csak nyelvtannal fejez ki dolgokat, hanem egyéb kifejezésekkel, pl. "today", "in the past"


"Lehet értelmezni úgy, hogy ma már valamikor dolgoztam"

. Igen, de odaírnám, hogy "today".


"és úgy is hogy valaha valamikor dolgoztam már?"

. Nem hiszem, hogy ezt így értelmezné valaki.

2023. szept. 5. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
91%

Ez szövegkörnyezettől is függhet.

Az I have worked today jelentheti azt, hogy Ma már dolgoztam (és talán még fogok is), azaz a napnak még nincs vége, ezért Present Perfect. Ezzel szemben az I worked today azt jelenti, hogy ma dolgoztam, de már bizonyosan nem fogok ma többet dolgozni, azaz a dolgozás vonatkozásában a mai napot lezártnak tekinted, bár lehet, még csak este 8 óra van, ezért Past Simple.

De az I have worked today jelentheti azt is, hogy ma dolgoztam, ezért most pl. fáradt vagyok, éhes vagyok, nincs kedvem sehova sem menni, stb, azaz itt megint a jelen pillanatban fontos mozzanat, hogy dolgoztam, ezért Present Perfect.

Sőt, az I have worked még jelentheti azt is, hogy valamikor az életben már dolgoztam, azaz tudom most, hogy milyen az, ezért szintén Present Perfect.


A Present Perfectnél az a lényeg, hogy ahogy a neve is mutatja: Present, azaz jelenidő, tehát minden esetben a jelen pillanathoz kötődik

– vagy úgy, hogy egy olyan időtartamra vonatkozik, ami a jelen pillanatig/-ban is tart és vélhetően még azon túl is tartani fog (pl. ma, a héten, egy hónapja, életemben, soha, stb.)

– vagy úgy, hogy valamikor a múltban megtörtént, lényegtelen mikor, viszont a jelen pillanatban fontos, hogy megtörtént, mert valamilyen módon befolyásolja a jelen eseményeit

– vagy úgy, hogy épp most történt

– vagy úgy, hogy a jelen pillanatban újszerű, eddig nem ismert információt árul el.


Ezzel a szemben a Past Simple mindig egy múltbéli időpontra vagy egy már lezárt időszakra vonatkozik, ami a jelenben már nem tart.

I haven't seen the boss today – Ma még nem láttam a főnököt (de még láthatom, tart még a munkanap, ezért Present Perfect).

I didn't see the boss today – Ma nem láttam a főnököt (de nem is fogom, mert pl. már véget ért a munkanap, vagy mert ő ilyenkor már egyébként sem szokott dologzni, ezért Past Simple).


Viszont számomra a magyar mondatod sem egyértelmű:

Én ma már dolgoztam (szóval most már te dolgozz!): ekkor I have worked today. Itt a jelen pillanatban fontos az, hogy én már ma dolgoztam, ezért Present Perfect.

Én ma már dolgoztam (de előtte két hétig szabin voltam): ekkor I worked today, but I was / had been on holiday for two weeks. Itt az elmúlt két hetet állítod szembe az elmúlt nappal, és ez utóbbira is lezárt időszakként tekintesz, ezért Past Simple.

2023. szept. 5. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
2023. szept. 5. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Tehát akkor ez az igeidő úgy kötődik egyszerre a jelenhez és a múlthoz hogy pl épp történik valami ami még megtörténhet? Bocsi, netről tanulok, és még nem igazán logikáztam ki az igeidőket, csak nagyjából. Próbálok úgy gondolkozni. 🤣


Pl láttam egy farkast (tehát most épp láttam, de még ott vagyok az erdőben és láthatok még addig amíg ott vagyok)


De ha már nem vagyok az erdőben már múlt idő, nem történik már meg.

2023. szept. 5. 13:32
 6/7 anonim ***** válasza:

5: Amiket felsoroltam a 3-asban, azok vagylagos esetek, nem kell egyszerre teljesülniük. Az Épp most láttam egy farkast saját jogán van Present Perfectben, nem azért mert még láthatok többet is. De ha eddig már láttál két farkast, de még láthatsz többet is, hiszen még ott vagy, az szintén attól függetlenül van Present Perfectben, hogy épp most láttad-e őket vagy valamikor a mostani erdőben tartózkodásod során.

Szóval ha a felsoroltak közül akár csak egy eset is fennáll, akkor már használhatod a Present Perfectet.

Az esetek csak annyiban kötődnek egymáshoz, hogy mindegyiknek valamilyen formában köze van a jelen pillanathoz. De egyéb logikai kapcsolat, ok-okozati összefüggés nincs köztük.

2023. szept. 5. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Az I have worked today jelentheti azt, hogy Ma már dolgoztam (és talán még fogok is), azaz a napnak még nincs vége, ezért Present Perfect. Ezzel szemben az I worked today azt jelenti, hogy ma dolgoztam, de már bizonyosan nem fogok ma többet dolgozni, azaz a dolgozás vonatkozásában a mai napot lezártnak tekinted, bár lehet, még csak este 8 óra van, ezért Past Simple."


Ennyi a lényeg.


"Pl láttam egy farkast (tehát most épp láttam, de még ott vagyok az erdőben és láthatok még addig amíg ott vagyok) De ha már nem vagyok az erdőben már múlt idő, nem történik már meg."


Igen.

2023. szept. 7. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!