Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Angol: a "going to"-t hogyan...

Angol: a "going to"-t hogyan használjam az angolban?

Figyelt kérdés

Ha jól vettem észre, a "going to" kétféle képpen használatos: egyrészt egy nyelvtani szerkezetként, másrészt igeidőként. Eddig 3 igeidőben vagyok otthon valamennyire (present simple, past simple, present continuous), szóval azt az igeidőt, ami a témához passzol, nem ismerem.


A kérdésem az lenne, hogy a "going to"-t, mint nyelvtani szereket, mire használom?

Nekem úgy tűnik, hogy ez arra való, ha megyek/megyünk valahova:

We are going to the shop.

Jól értem?


A másik kérdés - ennél fontosabb - hogy honnan ismerem fel, ha a "going to" szerkezetként vagy igeidőként szerepel egy mondatban?

Hol látom a különbséget?


ápr. 5. 14:56
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A "going to" szerkezetet mindig követi egy ige, pl.,

We are going to sell our house. – El fogjuk adni a házunkat.

Ilyenkor egy eltervezett, elhatározott jövőbeli cselekvést ír le a szerkezet.


A "going to" ige nélkül folyamatos igeidőkben fordul elő, ekkor folyamatban lévő cselekvést fejez ki a múlt, jelen, vagy jövő egy adott pillanatban, vagy akkor már egy ideje, pl.:

We were going to the shop – Mentünk a boltba.

We are going to the shop – Megyünk a boltba.

We will be going to the shop – Menni fogunk a boltba.

We have been going to the shop for an hour – Már egy órája megyünk a boltba.



Persze, ez mesterséges megkülönböztetés, hiszen a going to szerkezet valójában ugyanúgy folyamatos igeidő, csak épp más jelentéssel bír.

ápr. 5. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

"We are going to sell our house. – El fogjuk adni a házunkat."


És honnan tudjam, hogy ez tényleg jelenti, nem pedig azt, hogy "megyünk eladni a házunkat?" Mert ha szó szerinr fordítom akkor ezt úgy is érhetem, hogy mennek az ügyvédhez, rendezni a hivatalos papírokat...

ápr. 5. 15:33
 3/8 anonim ***** válasza:
Az előző válasz második felében simán a to go ige folyamatos alakjai szerepelnek. A to helyhatározó prepozíció ebben az esetben: to go to x = menni valahová. To the shop, to Spain, to London, to grandma's place, etc. Ha ezt előre eltervezett akkor: I am going to go to the shop on Friday (pénteken el fogok menni a boltba).
ápr. 5. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A kérdező válaszára: valóban onnan ered a szerkezet. Elterveztem és megyek, megcsinálni. Az angol nem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik. Szövegkörnyezetből sok minden kiderül. Olvass sokat, hallgass BBC adásokat és majd ráérzel. Azért BBCt, mert ők hivatalból egy szebb, egységes kiejtést használnak (legalábbis a bemondók, a riportalanyok nem biztos).
ápr. 5. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

#2, onnan tudod, hogy az így nézne ki:


We are going to GO TO sell our house.


Ebből azt is láthatod, hogy adott esetben két 'go' is kell a mondatba.


Tehát ezt kell megjegyezned:


going to + helyhatározó = sima Continouos (az időt az előtte lévő létige mutatja meg)

going to + ige = jövőbe mutató szerkezet

ápr. 5. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Bevallom, idegen tőlem ez a gondolkodás, de igyekszen sok angol szöveget fogyasztani, és akkor talan jobban be tudom majd fogadni.
ápr. 5. 20:44
 7/8 anonim ***** válasza:
Általában igaz, hogy nyelvet nem szabad úgy tanulni, hogy a saját nyelvedből indulsz ki, mert mindegyik nyelvnek más-más a "logikája". Persze lehetnek néha egyezések (mint például ebben az esetben, mint -ahogy már más is írta- úgy is fordíthatnánk, hogy "We are going to go to sell our house." = "Megyünk eladni a házunkat", ahol a "going to" jelentése konkrétan a menés, így ezt jobban magunkénak tudjuk érezni), emiatt az ilyen kitekert dolgokat az adott nyelvben kell értenünk (vagy legalább azt tudnunk, hogy mire használják).
ápr. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ez nagyon igaz, 7-es! Nekem mindig nagyon megkönnyítette a nyelvtanulást, amikor az adott nyelv belső logikáját legalább részben megfejtettem.
ápr. 6. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!