Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mikor használjuk angolban a...

Mikor használjuk angolban a harmadik alakot?

Figyelt kérdés

2012. máj. 26. 13:44
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
Például a past/present/future perfect igeidőben.
2012. máj. 26. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

Továbbá pl. szenvedő szerkezetben is:


This letter was written yesterday.


/írni: write, wrote, written/

2012. máj. 26. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:

és azért nem wrote mint az előző írta, mert ugye tegnap lett megírva a levél de a jelenben ott van a múlt eredménye is, a kész levél. Ez olyan hogy tegnap sütöttél egy tortát, de a másnap is maradt belőle, ott van a jelenben a torta. Amikor múlt van pl eltörtem a lábam, I broke my leg, ugye eltörted, de annak nincsen már a jelenben nyoma, hogy az megtörtént, de ha elvágod az ujjad, és ott a seb akkor is 3. alak mert a vágás ott van. I cut my finger

:) rem tudtam segíteni

2012. máj. 26. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"és azért nem wrote mint az előző írta, mert ugye tegnap lett megírva a levél de a jelenben ott van a múlt eredménye is, a kész levél. Ez olyan hogy tegnap sütöttél egy tortát, de a másnap is maradt belőle, ott van a jelenben a torta. Amikor múlt van pl eltörtem a lábam, I broke my leg, ugye eltörted, de annak nincsen már a jelenben nyoma, hogy az megtörtént, de ha elvágod az ujjad, és ott a seb akkor is 3. alak mert a vágás ott van. I cut my finger

:) rem tudtam segíteni"


Bocsánat, de ez így ahogy van, butaság!

A 2. válaszban azért van a "written" alak, mert szenvedő szerkezet, aminek a szabálya ez:


alany + létige (egyeztetve az alannyal, és tekintettel az igeidőre + az ige harmadik alakja (szenvedő szerkezetben MINDIG a 3. alak van)


Az eltört lábnak is van nyoma...pl nem tud discoba menni, és ha ezt a kihatást akarjuk érzékeltetni, akkor kell a befejezett jelen:


"I have broken my leg."


Ha nem akarom a hatást érzékeltetni, vagy egy múlt időre utaló időhatározó szót használok (pl. yesterday), akkor már csak egyszerű múltban írhatom, így:


"I broke my leg."



Ha pedig az ujjad elvágásának kihatását akarod érzékeltetni, akkor is a befejezett jelent kell használni, vagyis kell még a 'have' segédige, így:


"I have cut my finger."



Az


"I cut my finger."


egyszerű jelen vagy múlt idő...így kiragadva, időhatározó szó nélkül nem egyértelmű, csak az, hogy nem befejezett igeidő.


2. voltam

2012. máj. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Vree ***** válasza:
A harmadik alak (Past Participle) mindig egy befejezett cselekvést jelöl. A Perfect és Passive szerkezetekben a szerepét mint mondták, a többi használatát le akartam írni de a Wikipédia rájöttem már megtette: [link]
2012. máj. 26. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Az előttem szólók eléggé kimerítették a témát, én annyit fűznék hozzá, hogy a mai angolban (inkább az amerikaiban) nincs nagy szerepe annak, hogy milyen választékosan beszélsz és hogy használd mind a 12 igeidőt... :) A lényeg, hogy érthető legyen.


Persze az mindig jó, ha az ember szépen tanulja meg a nyelvet beszélni, úgyhogy hajrá és az előttem szólók válaszait tanulgasd meg! :)

2012. máj. 31. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!