Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A present perfect és a present...

A present perfect és a present perfect continous között csak ennyi a külömbség?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom,hogy continous az a mondat,ami a múltban elkezdődött,még most is tart,és nem záródott le,valamint ha lezáródott,látható és érezhető eredménye van a jelenben is.A sima perfect pedig a múltban kezdődött,és már le is zárult,valamilyen következménye mégis van .Jól tudom?Ki lehetne még egészíteni valamivel?

#angol #Present Perfect #present perfect continous
2013. jún. 15. 18:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

1. Először is a sima Continuous nem nagyon foglalkozik a múlt és a jelen közötti kapcsolattal. A lényege az, hogy egy IDŐPONT KÖRÜL történik valami.

It was raining, and people were running in the streets of Gotham City.

It is raing and people are running....


2. A sima Perfect idők között fejez ki kapcsolat, pl. múlt és jelen között, s ez a Present Perfect:

She has eaten the apple pie.


3. A Present Perfect Continuous pedig egészen más tészta. A sime Present Perfectre hasonlít, csak nyomatékosítja az időtartamot a plussz folyamatossal, ti. hogy már egy jó ideje:

I have been waiting for his call all day long.

She has been watching TV since 8am.

2013. jún. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 webnyelv ***** válasza:

Kicsit bonyolult itt leírni az egészet.


1. A Present perfect continuous kifejezheti lényegében ugyanazt, mint a sima present continuous (tehát most is tart, folyamatban van), azzal a különbséggel, hogy van időmegjelölés a mondatban (for vagy since elöljárószóval bevezetve), hogy mióta tart a cselekvés:

I am working - dolgozom.

I have been working for one hour - egy órája dolgozom.

Ehelyett lehet Present perfectet is használni az időmegjelöléssel, ha nem akarjuk a cselekvés folyamatosságát kihangsúlyozni annyira. Viszont ha olyan ige van a mondatban, aminek nincs folyamatos alakja, akkor csak present perfect használathó ilyenkor:

I have worked for one hour - egy órája dolgozom (de nem emelem ki, hogy folyamatosan, megszakítás nélkül)

I have heard the noise for a long time - régóta hallom a zajt. A "to hear" igének nincs folyamatos alakja, ezért csak present perfect lehet itt.


2. A Present perfect continuous kifejezheti még azt is, hogy valami hosszabb ideig tartott és éppen most fejeződött be, és van valami kihatása is a jelenre, ilyenkor nem szükséges az időmegjelölés, nem kell for/since.

It has been raining - Esett az eső (sokáig esett, és ennek eredménye, hogy vizes a járda)

Somebody has been smoking here - Valaki cigizett itt (sokáig cigizett, ezért büdös füstszag van).

A sima "It has rained" nem használható ebben a jelentésben, hiszen hosszabb esőzés következménye, hogy vizes minden, így a nem folyamatos alak nem tudná visszaadni ugyanazt a jelentést, mint a folyamatos.

Ha nem hosszan tartó cselekvés/esemény az, aminek következménye van a jelenben, akkor kell a present perfectet használni, pl. I have picked up the pen (Felvettem a tollat, egy pillanat alatt felvettem, és az eredménye, hogy most a kezemben van.)


Tömören talán ennyi.

2013. jún. 15. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat,kicsit még mindig homályos,de majd egyszer talán megértem:)
2013. jún. 15. 21:43
 4/11 anonim ***** válasza:

A "Continuous" akkor használatos, ha valamilyen cselekvés huzamosabb ideig folyt/ történt

(tehát nem csak "egy pillanatig" tartott)

2013. jún. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Imádom, hogy mindenki annyira a nyelvtani szabályokra megy rá. Most is tart de már befejeződött de még vannak következményei a múltban majd a jövőnek a harmadolópontjában véget ér.


Present Perfect:

akkor használod, ha van egy cselekvés, és annak az eredményét akarod kifejezni. Pont.


Where's the apple.

I ate it. / I've eaten it.


Mind a kettő teljesen jó és elfogadott. A különbség annyi, hogy az elsőnél a cselekvés tényszerűsége, a másodiknál pedig a befejezettsége, tehát az, hogy megtörtént, megettem az almát. Ez teljesen opcionális és senkit nem fog érdekelni, hogy hogy használod, Perfecttel vagy Simple Pasttel.


A Perfectnek mindig van egyfajta jelen-tónusa: tehát, hogy a cselekvés nemrég következett be. De itt is rád van bízva, ha te azt akarod érzékeltetni, akkor Perfect, ha nem, akkor simple past.


Aminél viszont kötelező:


A perfect még használatos életet felívelő, vagy múltban elkezdődött és jelenben is tartó események kifejezésére:

I have lived here for ten years. - 10 éve itt élek.

He has received ten Academy Awards. - Tíz Oscar-díjat nyert.

Ezekből egyértelmű, hogy a) az ember még ott él, b) az ember még nem halt meg. Pastnál simán azt gondolja a native, hogy meghalt már az ember.


Ugyanígy tapasztalatról is lehet szó:

Have you flown before? - Repültél már?

How many times have you been to Austria? - Hányszor voltál már Ausztriában?


Ez a két eset, amikor csak a perfect jó.


A Perfect Continous:

Akkor használod, mikor a perfectet úgy akarod használni, hogy közbe ki akarod fejezni az idő folyamatosságát.


I have lived here for ten years.

I have been living here for ten years.


A másodiknál fontosabb a folyamatosság, az, hogy már ENNYI IDEJE itt élek, mint a tény maga.


A present continoustól abban különbözik, hogy míg az


I am slicing the vegetables.


csak azt fejezi ki, hogy éppen most vágom fel a zöldségeket.


Addig a Perfect Continoushoz adhatsz időhatározót és kifejezheted, hogy mennyi ideig tart, illetve azt, hogy már egy ideje csinálod.

2013. jún. 16. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Értsd: Present Continous: csak azt fejezi ki, hogy JELENLEG ezt és ezt csinálod.


Perfect Continous: azt fejezi ki, hogy ezt és ezt csinálod már x ideje.

2013. jún. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ,de én nem a Present Continous és a Perfect continous viszonyára lettem volna leginkább kíváncsi,hanem a presen perfect- present perfect continouséra
2013. jún. 16. 23:15
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Azt is leírtam a posztban. Egyébként azért vontam én is, meg a többiek is, párhuzamot a Cont és a Perfect Cont között, mert több a hasonlóság köztük, mint a Perfect és a Perfect Continous közt.


Ha van egy perfectes mondatod, és azt akarod kifejezni, hogy a perfectes mondatban leírt esemény folyamatosan zajlott, akkor használod a perfect continoust.


I have lived here for 10 years. - 10 éve itt élek.

I have been living here for 10 years. - ez is azt jelenti, de valahogy van egy olyan többletjelentése, hogy az a 10 év elég hosszú idő


Illetve talán még a közelmúltra vonatkozó kijelentésekben lehet összehasonlítani őket:


Have you (ever) smoked? - Dohányoztál-e (valaha)?

Have you been smoking? - Dohányoztál? (arra kíváncsi, hogy cigiztél-e a közelmúltban, mert pl: érzi rajtad a füstszagot)


Minden más esetben több a hasonlóság a cont és a perfect cont mint a perfect és a perfect cont közt.


I'm driving. - Vezetek.

I've been driving for 10 hours. - Már 10 órája vezetek (folyamatosan)


I'm cutting the vegetables. - Vágom fel a zöltséget.

I've been cutting the vegetables for 10 hours. - Már 10 órája vágom fel a zöldségeket.


Ha nincs időhatározó, akkor ismét, azt akarja kifejezni, hogy ezt és ezt csináltam x ideig folyamatosan, de már befejeztem.


I've been crying. - Sírtam (úgy, mint hogy nemrég, most fejeztem be.)

I was crying. - Sírtam (úgy, hogy valamikor a múltban sírtam)

I cried. - Sírtam (úgy, hogy a tényt állítod fel, hogy sírtál)

2013. jún. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,mindenkinek jár a zöld kezecske.Csak attól tartok,hogy nem fogom tudni megkülömböztetni majd a két időt,ha mondjuk egy feladatban csak erre kíváncsiak.És én általában úgy különboztetem meg a kettőt,hogy az egyik már lezárulta,a másik meg még tart a jelenben is,és annak láthatóérezhető a következménye.Ez így jó viszonyítási alap lenne?
2013. jún. 17. 23:19
 10/11 anonim ***** válasza:
A legegyszerűbb megjegyezni néhány PPC mondatot, mert az a ritkább, és ami hasonlít rájuk az már az lesz.
2013. jún. 18. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!