Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Néhány német nyelvvel kapcsola...

Néhány német nyelvvel kapcsolatos kérdés?

Figyelt kérdés

9 éve tanulok németet, de néhány dolgot nem értek. Ha valaki tudja rájuk a választ, írja le legyen szíves! Ha csak egyre tudod, akkor legalább csak azt írd le.


1. Pl. mitől függ, hogy hogyan kérdezem, hogy "melyik", mert van welche, was für ein.. stb.?


2. Ha a kutya DER Hund, de én a sajátomról beszélek, aki szuka, tehát lány --> die akkor most mit kell mondanom, sie vagy er? Vagy esetleg mint az angolban, hogy es, mert állat, és csak akkor lesz belőle sie vagy er, ha már megneveztem, kijelentettem hogy ő lány/fiú vagy ha olyannak beszélek, aki alapból tudja?


3. Felszólító mód.. Mikor kell felszólító módnál "e" hang a végére? Schlaf(e)! Illetve melyik számban és személyben írjuk ki mögé a személyes névmást (du, er, sie, es stb.)? Csak E/2.-nél és T/2.-nél nem kell odaírni hogy du és ihr? És egyáltalán mikor használjuk ezt a fajta felszólító módot? Például E/1.-ben a sollen igével kell felszólító módot képezni. És még melyiknél?

És ha már a sollen segédigés felszólító módnál tartunk, akkor az tökmindegy, hogy azt mondom, hogy "du sollst jetzt (ein)schlafen" vagy "schlaf jetzt ein"? Szóval ahol van normál felsz. mód, ott is ugyanúgy helyes a sollenes változat? Melyik mikor helyesebb?


4. Óra.. Mondanak olyat a németek, mint a magyarok, hogy negyed múlt 3 perccel vagy 3/4 lesz 2 perc múlva, fél múlt 10 perccel.. vagy csak mint az angolok, egészhez viszonyítanak? és van olyan, hogy es ist halb/viertel/dreiviertel 7? Vagy mint angolul, hogy viertel/halb nach 6? viertel vor 8?


5. A szünet mikor pause és mikor ferien? Eddig azt hittem, a nagyobb suliszünetek (téli, nyári, őszi..) ferienek, az órák közti szünetek a pausék. De nemrég mondta nekem a német ismerősöm, hogy "herbstpause". Most akkor melyik?


6. "so war es, so ist es, und so wird es immer sein" Minek oda a sein? "így volt, így van, és így lesz mindig LENNI" Nem értem miért kell az.


7. A szenvedő szerkezetet még nem is tanultam. Az a werden ige + az ige perfekt alakja? Es wurde/wird gemacht. Vagy mi? És mikor használják?


8. Levélnél melyik a helyes? Ha a köszönés után vesszőt írok és kisbetűvel folytatom vagy felkiáltójelet teszek a köszönés után és új mondattal kezdek. Én az elsőt tanultam, úgy tudom, úgy kell, de rengeteg német ismerősöm írja, hogy pl. "Hallo! Ich...." Akkor mindkettő jó?


9. Ha egy személynek das a névelője (das Mädchen, akkor ha névmással helyettesítem, mindig es lesz? Nekem az olyan furán hangzik.. Es kommt.. és közben egy lányra értem.


10. Mikor viel és mikor viele? Mikor alle és mikor alles? Mikor Leute és mikor Menschen?



Na most ennyi jutott eszembe, de biztos van még egy csomó ilyen dolog, amit nem tudok. Majd lehet kérdezek még.


2013. nov. 19. 20:07
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
2. Ha úgy kezdesz el róla beszélni, hogy Hund, akkor mindaddig er marad, amíg meg nem nevezed, vagy nem utalsz rá nőnemű szóval. Ha a Hündin szóval vezeted be, akkor kezdettől fogva sie lesz.
2013. nov. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

3. Felszólító módban csak második személy van, a többit a kötőmód (Konjunktiv I, Präsens) alakjai pótolják. Az e kötőmódú végződés része. Ezeket az alakokat tőhangváltás és ragmódosulás nélkül képzik.

A sollennel is helyes kifejezni a felszólítást, de kevésbé erélyes. Így a német anyuka először lehet, hogy a sollennel küldi ágyba a gyerekeket, de ha azok nem hajlandók abbahagyni a játékot, akkor jön az Imperativ, esetleg az Infinitiv alakjában érkezik a parancs.

2013. nov. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

4. Óraidők: tájegységtől is függ, hogy melyik kifejezésmódot választják. Van, ahol nem használják a Vierteilt, van, ahol a háromnegyedet már a következő órához viszonyítják. De hallani drei Vierteilt is.


[link]

2013. nov. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
5. Egyszerű, az óraközi szünet az Pause, az őszi, téli, tavaszi és nyári szünet Ferien.
2013. nov. 19. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
6. A mondat a Futur I időt használja, amiben wird a ragozott rész, és a sein a segédige, amivel ezt az időt képzik. Az összetett igealakok esetén a ragozott rész kerül a második helyre, az igenevek a mondat végére. Vannak olyan idők, módok és igenemek, ahol három igenév is áll a mondat végén. Nehézkességük miatt ritkán használják őket.
2013. nov. 19. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

7. Szenvedő szerkezet: a német nyelv kétféle szenvedő igét is ismer. Az egyik az állapotjelző Zustandspassiv, aminek klasszikus példája az ich bin geimpft. Magyarul: be vagyok oltva. A -va -ve megfelelője.

A másik a folyamatleíró Vorgangspassiv, aminek magyar megfelelője a -tatik, -tetik, vagy a körülményes kerül valamire. Folyamatok, cselekvések leírására használják, ahol az alany nem fontos.

Zustandspassiv

[link]

Vorgangspassiv

[link]

2013. nov. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
8. A nyelvvizsgán kívül mindegy, melyiket használod, ha már ők is használják mindkettőt.
2013. nov. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
9. Neked fura, a németeknek természetes. Ezen lehet úgy segíteni, hogy megnevezed, és akkortól a természetes nemét használod, mivel a nevének az a neme.
2013. nov. 19. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

10. a viel(e) és az alle(s) determinánsok, alakjuk a hozzájuk tartozó főnév nemétől függ.

Összetételeknem a -leute a foglalkozéási ágat, csoportot jelöli, a -männer az egyes személyeket hangsúlyozza.

2013. nov. 19. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Mostmár csak az elsőre nem tudom a választ. illetve a szenvedő szerkezetet nem teljesen értem, a futurakármit meg egyáltalán nem, de majd egyszer talán tanulom azt is a suliban, addig meg inkább hanyagolom, ez már kicsit magas nekem. Amúgy a szüneteknél én is ezt mondtam ugye, óraközi=pause, hosszabb=ferien, de akkor miért mondják nekem a németek, hogy Herbstpause az ősziszünetre? És az utolsónál, ha azt akarom mondjuk mondani, hogy sok ember volt a koncerten, akkor az menschen lesz?
2013. nov. 19. 21:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!