Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Melyik skandináv országban a...

Melyik skandináv országban a legjobb az oktatási rendszer (egyetemi), megélhetés, utána való elhelyezkedés?

Figyelt kérdés

Hollandia, Dánia, Norvégia - ezekkel szemezgetünk jelenleg. Melyiket ajánlanátok a 3 ország közül a fenti szempontok alapján?

Dániáról rengeteg jót hallottam, de nem tudom ezek közül ez lenne-e a legjobb


2018. ápr. 18. 14:43
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Én Dániában jártam egyetemre, és nagyon szerettem mert mindenre volt időm, illetve tanulás szempontjából inkább az életre neveltek minket ahelyett hogy magoltunk volna a teóriákat..

Ugye ha egyetem mellett dolgozol, az állam még támogatást is nyújt, amiből simán el tudod tartani magad, de ehhez kell egy flexibilis munka. Koppenhága piszokdrága, viszont a többi város (Aarhus, Odense, stb.) még elfogadható árakban mozog.


Finnországból csak középiskolai tapasztalatom van, viszont ahogy a régi ismerősök mesélik, az egyetem nagyon jó és költségmentes persze ha felvesznek (ez egyébként Dániára is igaz).


Hollandiában jó az oktatást és az árak se túl magasak kivéve ha nem Amszterdamba szeretnél lakni, mert ott egy kis garzon is eléggé dárga. Ott a koli az opció. Támogatást nem kapsz az államtól max ösztöndíjat de ahhoz kitünő tanulónak kell lenned.


A többi országról sajnos nem sokat tudok.

2018. ápr. 19. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Én is Dániában jártam egyetemre... Hát, nekem nem jött be annyira, de nem azért, mert valamit rosszul csinálnának, egyszerűen nem nekem való volt.


A megélhetés elég drága, de ha szerzel egy jó diákmunkát (takarítás, mosogatás, felszolgálás, akármi) akkor simán ki lehet jönni, mert heti 10 óra mellett kapsz SU-t, ami egy állami támogatás, kb. mégegyszer annyi, mint a fizetésed. Én nem találtam munkát, mert túl sok diák volt ott, ahol éltem és olyan opciók voltak, hogy fizetést nem kapsz, de az SU-hoz aláírjuk a papírt, vagy "a papírodon 10 óra lesz, de 40et kéne dolgozni" meg ilyenek...


Mégegyszer mondom, nem a rendszerrel vagy országgal van a baj, hanem az ott lévő emberekkel, nem a dánokkal, és nem rasszizmusból mondom, de az ilyen rabszolgamunkákat mindig a szusisok vagy a kebabosok, pizzások adják, nem a dán vállalkozók. Az újságkihordás is gyilkos.


Egyébként bejutni nem annyira nehéz, legalábbis nekem nem volt az, meg a tanulás se, csak mindenki magasról tesz rám, elfelejtenek szólni dolgokról meg nem válaszolnak a kérdéseimre. Gondolom, ilyen az egyetem, de nekem már kicsit a ló másik oldala volt liberalitás tekintetében.

2018. ápr. 20. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Dánia!


Én Aalborgban székelek, ami egy relatíve olcsó város, még Aarhushoz képest is. Megélhetésem alig költségesebb, mint Budapesten lenne (valamennyivel igen, de szerintem MAXIMIM 1.25 - 1.5-ös szorzó van a havi kiadásaimon).

S ugye a diákmeló plusz SU.

Nekem mázlim van, ismerős által relatíve érdekes diákmelót találtam (azaz nem mosogatok, nem takarítok, hanem programozóknak segítek), amivel heti 12 órá melóval jár már az SU is, így havonta elég kemény nettók jönnek össze (mondjunk annyit, hogy mindennel együtt havi 150e ft körül rakok félre hónap végén).


De előzőnek igaza van sajnos sok mindenben:

1) Nagyon nagyon nagyon sok dán város eleve fel volt kapva bevándorlók által, de elmúlt években is elég sokan jöttek mindenhonnan (persze nem kell félni, legtöbbjük átlag ember, mint te, vagy én, s boldogulni akar, nem pedig 'csúnya ijesztő'). Egy nagy közös van bennük: nem tudnak dánul. Azaz az angolul beszélős meló eléggé nagyon nagyon tömött, mivel amúgy sincs sok angolos diákmeló. Csak a már fent említett mosogatós, takarítós, újságkihordós.

2) Másik ami jogos, a 'fusi munka'. Tényleg nem dán szokás, hanem leginkább a kelet-európai, vagy közel-keleti bevándorlók azok, akik hajlamosak ferdíteni a szabályokon. Általában úgy, hogy mind a ketten jól járjatok, de néha úgy, hogy csak ő. Pl tudok olyanról, aki fel lett véve 'fixre', de csak évente 2 hónapra volt szezon a mezőgazdasági melóban: be lett írva szerződésébe az SU-hoz szükséges óraszám, meg kapott kamu fizetést, amit utána visszaadott zsebbe a főnöknek miután srác megkapta az SU-t. Azaz a főnöknek szinte ingyen volt, a srác meg kapott állami támogatást (ami forintban -várostól függően- jó nettó 220-250; ami elég lehet egy szűkös megélhetésre is). Csak az állam járt rosszul.



Szóval, bár tényeg zseniálisan csodás ország, s ha találsz legális diákmelót, akkor paradicsom, de annyira nem könnyű elkezdeni az egészet, mint amennyire az agency-k hirdetik. Ilyen szempontból Hollandia talán könnyebb...


Norvégiát nem igen tudom ajánlani, mert nagyon drága. Van pár norvég haverom itt kint, s folyton azt hallom tőlük, hogy "jaj, ez a Dánia de olcsó, tök jó"... :D

2018. ápr. 20. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!