Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egészségügyi főiskolán szerzet...

Egészségügyi főiskolán szerzett alapdiplomával (Ápolás és betegellátás Bsc) lehet coach képzésre jelentkezni? A képzés elvégzése után dolgozhatnék hivatalosan coachként?

Figyelt kérdés

Rengeteg helyen próbáltam már utánanézni, de annyira homályos jelenleg az erre vonatkozó jogi szabályozás, hogy én sajnos nem igazán tudok eligazodni rajta.


Diplomás ápoló vagyok, a szakmámban dolgoztam évekig (kórházban, idősek otthonában és szociális területen is), jelenleg azonban egy pszichológusi magánrendelőben vagyok részmunkaidőben. A segítő szakmán belül mindig is érdekelt ez a terület, valószínűleg ezért is keveredtem ide. :)


Több pszichológusként dologzó kollégám is megkérdezte, nem próbálnám-e ki magamat coachként, szerintük volna hozzá érzékem. Sokat gondolkodtam rajta és azt hiszem, szívesen elvégeznék egy ilyen irányú képzést, de nem tudom, hogy pszichológus/pedagógus/andragógus diploma vagy egyéb ilyesfajta előképzettség nélkül, pusztán az egészségügyi diplomámmal megfelelnék-e egy ilyen képzés elvégzése után arra, hogy ebben dolgozhassak.

Találtam egyébként kifejezetten Egészségügyi Life Coach képzést, és engem talán ez érdekelne a legjobban, már csak az alapból választott hivatásom miatt is. :)


Szeretném megkérdezni Tőletek, hogy akik esetleg jobban rálátnak a jelenlegi jogi szabályozásra, azok tudnának-e ebben segíteni nekem?

A kérdés tehát, hogy mi kell ahhoz, hogy törvényes keretek között, bejelentve, adózva, KATA-s igazolványt kiváltva, stb, hivatalosan coachként dolgozhassak, illetve, egy ilyen coach képzés elvégézéséhez elegendő lehet-e a diplomás ápoló Bsc végzettségem, mint előképzettség.


Előre is köszönöm szépen a segítő válaszokat. :)



2022. márc. 18. 07:54
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha már pszichológusok ajánlják ezt neked, akkor talán velük kezdj el beszélgetni erről. Annál is inkább, mert a pszichológusok általában inkább lenézni szokták a coachokat. Szóval aki ajánlotta talán jobban képben van vele, hogy mik a jobb képzések, stb.


A szabályozás és adózás oldalról leginkább egy könyvelő tud tájékoztatni, talán a pszichológusok tudnak ajánlani ilyet is, aki képben van a coach tevékenység jogi követelményeivel és hogy milyen szempontokat vizsgálnak, mi alapján bírságolnak.


Úgy tudom, vannak olyan coach képzések, ahova bárki szabadon jelentkezhet, semmi egyéb felvételi követelmény nincs, talán csak érettségi, de még az sem biztos.

Ettől függetlenül vannak olyan coach képzések, ahova meg bemeneti követelmény, hogy valamilyen diplomád már eleve legyen. Hogy hol milyen felvételi követelmények vannak és milyen papírokat adnak, az képző intézményenként változik, ezért annak magadnak kell utána nézned, hogy minek mik az előnyei, lehetőségei.

Létezik coach képzés egyetemi keretek közt is, ami rendes egyetemi diplomát ad, talán létezik OKJ-vel egyenértékű államilag elismert coach tanfolyam is, meg valószínűleg vannak olyan tanfolyamok, amik kevésbé hivatalosan elismert bizonyítványt adnak. Vannak olyan tanfolyamok, amik valamilyen nemzetközi hitelesítő rendszerben benne vannak, de a magyar állami rendszerben meg nem ismerik el őket és hogy melyiknek milyen a szakmai elfogadottsága, az kellően ködös, hogy nehéz legyen tisztán látni. Talán a pszichológus kollégáid ebben is tudnak némi segítséget nyújtani.


Hogy érdemes-e belevágni, az meg egy külön kérdés és definíció kérdése. Valószínűleg bárhol bármit tanulsz, abból tudsz valamennyit hasznosítani a munkád során. Hogy anyagilag, vagy karrierben használ-e annyit, mint amennyibe kerül elvégezned, az már sokkal nehezebb kérdés, főleg, ha az állami egészségügyben dolgozol - de akkor talán nem is az anyagiak motiválnak első sorban. Itt megint csak a szakmából már ismert kollégáid véleményét kérdezném inkább, mint ismeretlen fórumozók véleményét.

2022. okt. 13. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!