Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Vannak itt pécsi orvostanhallg...

Vannak itt pécsi orvostanhallgatók, akik kollégiumban laknak?

Figyelt kérdés
Lenne pár kérdésem a karról, koliról

2023. júl. 1. 20:38
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Én első évben kolis voltam (Szántó).

Mit szeretnél tudni?

2023. júl. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Először is, melyik városban éltél előtte és milyenek voltak a szociális körülményeid? (Ugyanis én attól félek, hiába lakok messze, szociális pontokból nagyon kevés lenne.)

Tényleg ingyen volt a koli első évben?

Milyen volt összességében ott lakni? Nem volt problémás?

Milyen sűrűn jártál haza?

Kémiából vagy fizikából emelteztél? Érdemes valamit nyáron tanulnom, hogy könnyebb legyen a kezdés?

2023. júl. 2. 07:39
 3/9 anonim ***** válasza:
85%

Vas megyében élek, szóval azért elég távol Pécstől (kb 250 km), de ugye nem csak a távolságot nézik, hanem azt is, hogy mennyi idő alatt lehet kocsival eljutni és innen kb 1 órával tovább tart eljutni Pécsre mint Budapestre, pedig a távolság szinte azonos. Szóval nekem ez is sokat dobott a kolis pontokon.

Szociális körülményekre is sok pontot kaptam, mert 2 kisebb tesóm van, szüleim sem keresnek túl sokat, ráadásul az egyikük pont akkor váltott munkahelyet, így ő a papírok leadásakor munkanélküli volt. Szemüveges vagyok, illetve a családban több krónikus beteg is van, így az azokért járó pontokat is kimaxoltam.

Illetve ugye a felvételi pontok is számítanak és nekem az is viszonylag magas volt.

Szóval nekem nem igazán kellett izgulnom amiatt, hogy felvesznek-e a kinézett kollégiumba, de ismerek olyanokat is, akik sokkal jobb szociális helyzetben voltak és őket is felvették az első helyen megjelölt koliba (csak nyilván ők a szociális pontokat kompenzálták a felvételi pontokkal).

De amúgy van az EHÖK oldalán egy ilyen szociális pontozó lap, meg a honlapon meg tudod nézni az egyes kolik tavalyi ponthatárait karonként és abból azért elég jól ki lehet következtetni, hogy mennyi esélyed van bekerülni.


Mivel első helyen jelöltem a POTE-t, így igen, teljesen ingyen volt és nem csak az első év, hanem végig az lenne.


Elég szerencsés voltam, mert a szobatársam szintén első éves orvostanhallgató volt, a blokktársak pedig régi gimis osztálytársaim, így a társasággal nem volt probléma. Nekem azért néha hiányzott a privát szféra, de hát a kollégium már csak ilyen.

Szerintem amúgy a Szántó tök jó választás volt, mert közel van az ÁOK-hoz (gyalog 5-10 perc, de buszok is gyakran járnak), csak ketten voltunk egy szobában, van a blokkban saját fürdő, konyha, a környék egész nyugis és a szobák is viszonylag nagyok.

Persze azért van pár negatívum is, például hétvégén általában foci meccsek vannak az út túloldalán, így tavasszal és ősszel hétvégén se lehet sokáig pihenni. Illetve nincs túl sok közösségi tér, amik vannak azokat meg a covid óta még nem nyitották meg. Tanuló szobákból is viszonylag kevés van és ugye a fél koli a külföldieké, nekik pedig szokásuk lefoglalni hajnalban azt a kevés helyet (ez amúgy az ÁOK-ra is igaz), így ha kifogsz egy olyan szobatársat aki mellett nem tudsz tanulni, akkor kénytelen vagy az egyetemen maradni, vagy esetleg elmenni a Tudásközpontba.


Én próbáltam minden héten hazajönni, de vizsgaidőszak előtt/alatt ez nem mindig jött össze.


Emelt kémiát csináltam, de nyáron én nem tanultam semmit.

Orvosi kémia alapjaiból van második héten egy felmérés, de azt nem kötelező megírni, csak ki lehet vele váltani heti 2 órát (a mi csoportunkban szinte mindenki kiváltotta, de mivel a tárgyhoz tartozó zh-kat így is meg kellett írni, ezért szinte mindenki bejárt órára is, szóval nem sok értelme volt a felmérést teljesíteni) és aki emelt kémiával megy, az szerintem simán teljesíti.

A fizika intézet meg nagyon kedves, így még azok is simán levizsgáznak bifizből, akik tök hülyék fizikából.

2023. júl. 2. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi!


Hát nekem olyan négy óra kocsival, de a szociális pontokat nem tudom mennyi, majd utánanézek. 433 pontom lett, nem hiszem hogy azért ez olyan magas lenne.

Nekem a Damjanich koli lenne a legszimpibb, meg a jakabhegyi. Azokról esetleg tudsz valamit mindani? Vannak videók az oldalon, csak egy reálisabb kép is érdekelne.


És mikből tanultok? Jegyzetek vagy tankönyv? Egy nap mennyit vagytok egyetemen? Mennyit érdemes szorgalmi időszakban tanulni? Mennyi szabadidő van mellé?

2023. júl. 2. 12:20
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Damjanich koliba úgy tudom nem lehet jelentkezni. Legalábbis nekünk 2 évvel ezelőtt nem lehetett (pedig én is oda szerettem volna menni).

Jakabhegyiben viszonylag sok orvosis lakik, de én ott még sose voltam. Annyit tudok róla, hogy a szobák kb ugyanakkorák mint a Szántóban, de ott egy szobában 3-an vannak, így egy fürdőn 6 ember osztozik (nekem ez már kicsit sok lett volna), de felszereltség tekintetében ugyanolyan jó mint a Szántó. Illetve még talán annyi, hogy a Jakabhegyiben sokkal szigorúbban nézik, hogy kik mehetnek be az épületbe (nálunk simán fel lehetett hozni ismerőst 1-1 éjszakára, mert egyáltalán nem ellenőrzik belépésnél, hogy az illető tényleg a kollégiumban lakik-e).


Szerintem az teljesen tárgyfüggő, hogy miből érdemes készülni. A driveos potepedián a legtöbb tárgyhoz vannak nagyon jó jegyzetek, így én inkább azokból szoktam tanulni, de mellette párszor azért elolvasom a tankönyveket, hivatalos jegyzeteket is. Viszont vannak olyan tárgyak amikhez vagy nincs jegyzet, vagy köztudottan hibás a driveos jegyzet és ezeknél nem tudsz mást csinálni, muszáj lesz a tankönyvből készülni.

Az főleg tőled függ, hogy mennyit leszel az egyetemen, mert az órarendet nagyrészt te rakod össze. Az előadások általában reggel vannak, ezeken elvileg kötelező részt venni, gyakorlatilag a legtöbb tárgynál nincs katalógus, így a szorgalmi időszak végén a fél évfolyam már nem szokott bejárni. A szemináriumokat, gyakorlatokat elvileg a saját csoportodhoz kell felvenni, de azokkal is lehet egy kicsit trükközni és nekem így például volt egy olyan félévem, amikor hétfőn csak késő délután volt egy szabválom amin részt kellett vennem, pénteken meg csak egy előadásom volt, ezért csütörtök délután már haza tudtam jönni és csak hétfő délelőtt kellett visszamennem. De cserébe kedden, szerdán reggel 8-tól este 8-ig végig óráim voltak és ez a zh-k idején nem volt túl szerencsés. Normál esetben, ha kényelmesen, 5 napra vannak szétosztva a tárgyaid, akkor általában 3 körül végzel az órákkal.

Szerintem azért érdemes szorgalmi időszak alatt is rendesen tanulni, mert vizsgaidőszakban kb 1 heted lesz egy tárgyra és az nagyon nem elég ha korábban bele sem néztél a tananyagba (akkor meg pláne nem ha előadásokra se jártál). Én próbálok azért minden délután foglalkozni 2-3 órát a nehezebb tárgyakkal, de hétköznap nem mindig van hozzá energiám, így én hétvégén szoktam behozni a lemaradásaimat. Szerintem az egy jó taktika, ha az előadásokkal próbálsz lépést tartani, mert úgy biztos végig fogsz érni az anyagon mire a vizsgaidőszak kezdődik

Ha jól osztod be az idődet, akkor azért szorgalmi időszak alatt esténként van egy kis szabadidőd. Ilyenkor kari programok is szoktak lenni, illetve egyéb kikapcsolódási lehetőség is van bőven. Viszont annyi szabadidőd nem lesz az első 3 évben, hogy állandó munkát tudj vállalni. A szorgalmi időszak elején talán még ilyen alkalmi hétvégi munkák beleférnek az idődbe, de amikor már jön a zh dömping, akkor kelleni fog a hétvége is a felkészüléshez.

2023. júl. 2. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi!

És mennyibe kerülnek a tankönyvek, meg úgy az egyetem elkezdése összességében?

2023. júl. 3. 18:24
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Erre megint csak azt tudom mondani, hogy tőled függ. Én az atlaszon kívül (amit 20-35 ezer körül már be lehet szerezni használtan) egyetlen tankönyvet se vettem meg, mindent a könyvtárból kölcsönöztem. Minden orvosis tankönyv baromi drága és mivel a könyvtárban van belőlük bőven, így én nem láttam értelmét erre pénzt kiadni. A jegyzetboltból kelleni fog pár munkafüzet/jegyzőkönyv, de azok csak pár ezer forintba kerülnek. Gyakorlatokhoz kötelező a köpeny, de azt be lehet szerezni olcsón is, nem kell a 10 ezres névvel ellátottat megvenni.

Ami szerintem mindenképp szükséges és nagyobb kiadás az egy laptop vagy egy táblagép, mert a legtöbb anyag online van és telefonon szerintem nem túl kényelmes ezeket olvasni. Meg ugye ha esetleg nem jön össze a koli, akkor az albérlet fog nagyon sokba kerülni. Ezen kívül én a legtöbbet írószerekre, papírra meg nyomtatásra költöttem, de ha tudsz laptopon jegyzetelni, akkor ezt is megspórolhatod.

Szóval nem igazán tudok egy összeget mondani, mert ki lehet adni több százezret is, teljesen rád van bízva, hogy mennyit akarsz/tudsz költekezni.

2023. júl. 3. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
Én ismerek valakit, ako egyszer látott egyet.
2023. júl. 4. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
75%

Én még annyit fűznék hozzá #5höz, hogy azért a Jakabhegyiben jóval nagyobbak a szobák. Oké, hogy hárman laknak, de ők azért kényelmesen elférnek.

Mi gt alatt laktunk a Szántóban és nem volt rossz, de nekem kifejezetten picinek tűnt a szoba. Valamint később több csoporttársam is ott lakott és mondták, hogy szerintük a külfik elég hangosak voltak, amik miatt tanulni meg aludni sem mindig tudtak. Viszont ezt tényleg csak hallottam.

A belépést meg nagyon szigorúan veszik a Jakabhegyiben, főleg a covid óta. Előtte nem tudom mennyire volt így, viszont azóta bárki bemegy (aki nem kolis) be kell írni, hogy mettől meddig marad és éjszakára talán nem is maradhat-vagy pedig fizetnie kell, ha jól emlékszem. Viszont maga a koli nagyon szép, a szobák tágasak és külfivel nem is igazán futottam össze.

2023. júl. 6. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!