Lehetek csillagász?

Figyelt kérdés
Tudom, ez most nagyon közhelyesen fog hangzani, de kiskorom óta IMÁDOM az űrt, mindent ami ehhez kapcsolódik. Nem mondanám, hogy különösen jó vagyok matekból, fizikából, kémiából (inkább humán beállítottságúnak tartom magam) 4es 5ös voltam végig általánosban ezekből a tárgyakból, nem kiemelkedő csak ilyen átlagos szerintem, viszont most, hogy van motiváció tényleg úgy érzem, hogy sikerülne és talán még élvezném is. Egyelőre az ELTE fizika/földtudományi alapszakon gondolkoztam és utána szívesen kimennék mesterképzésre külföldre. Az lenne a kérdésem, hogy Magyarországon szinte semmi esélyem nem lenne elhelyezkedni, mimdenképp csak külföld jöhet szóba, illetve esetleg ha valaki tapasztalatból el tudná mondani, hogy igazából mit is csinál egy csillagász nagyon hálás lennék, annyi mindent olvastam már, hogy nem igazán tudom kinek higgyek. Illetve bármi ezzel kapcsolatos dolgot szívesen olvasnék. :)

2023. aug. 15. 21:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
86%

"Nem mondanám, hogy különösen jó vagyok matekból, fizikából"


Akkor esélytelen


"illetve esetleg ha valaki tapasztalatból el tudná mondani, hogy igazából mit is csinál egy csillagász nagyon hálás lennék"


Röviden kutat. Tömény matek, fizika, programozás az egész (a matek / fizika rész nagyon magas szinten).


Az összes kutatás kivétel nélkül erős matematikai, valamint fizikai alapokat igényel (differenciálegyenletek, numerikus modellezés, vektoranalízis, relativitáselmélet, hidro-termodinamika, kvantummechanika, atommagfizika) és ezek megvalósítása valamely programozási nyelven, elsősorban C++, Python, MATLAB, az utóbbi időkben pedig betört a mesterséges intelligencia és a machine learning / deep learning alapú kutatások, valamint a képfeldolgozó algoritmusok is jelentős szegmenst fednek le, ezen kívül pedig főleg a differenciálegyenletek / többdimenziós mozgásegyenletek interpolációja, közelítő megoldásai.


Csak rövid ízelítőnek, ilyen bonyolultságú egyenletrendszerekhez kell megoldásokat találni és az eredményt vizualizálni bizonyos frameworkok segítségével:

[link]

2023. aug. 15. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
91%
Bár én nem csillagász vagyok, hanem elméleti fizikus, de vannak csillagász ismerőseim. Az én környezetemben azt figyeltem meg, hogy a csillagászok Magyarországon elég jól boldogulnak a hozzám hasonlóan elvontabb elméleti kutatótársakkal szemben. Nagyon jó a közösségük, sokan is vannak, fiatal a társaság, diákokat jól felkarolják, kinevelik őket. Sokan a Normafán vannak a csillagászati intézetben, akár egyetem mellett is feljárnak, vagy Piszkéstetőn észlelnek. Kutatást már nagyon hamar alapszak alatt is elkezdik, TDK-kat írnak, ösztöndíjakat nyernek, konferenciákra járnak már doktori előtt is akár. Én ezt kívülállóként látom, szóval ne vedd készpénznek, de szerintem Magyarországon nincs rossz dolga egy csillagásznak, ha lelkes az ember, és dolgozik rendesen.
2023. aug. 15. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
88%

#1-re még gyorsan reagálnék:

"Akkor esélytelen"


Nem értek egyet. Ha már valaki csillagász, akkor valóban jónak kell lennie matekból és fizikából. Ha valaki még a képzés előtt van, akkor viszont csak lelkesedés és kitartás kérdése :). Az elején lehet picit lemaradva érzed majd magad, de simán be lehet hozni bármit. Én nyelvi gimnáziumból mentem az ELTE-re nagyon hiányos matek és fizika tudással, most matematikai fizikával foglalkozom.


A tudós nem attól tudós, hogy mindent tud, hanem attól, hogy bármit megtanul, ha szüksége van rá. :)

2023. aug. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
15%

Első egy tipikus pökhendi alak, aki el szeretné hitetni a környezetével, hogy - bármi is a szakmája - ha tanult két félév differenciálegyenleteket, akkor máris napi szinten ír el a linkben szereplő bonyolultságú egyenleteket.


A kérdésedre: Magam is azt hittem a te korodban, hogy milyen jó lenne megérteni a Világegyetem működését, és ha elmegyek csillagásznak, akkor majd megértem. Aztán rájöttem, hogy egy csillagász pontosan ugyanannyira érti a működését, mint te. Rájöttem, hogy a tudom eleve csak összefüggéseket keres, nem végső válaszokat.

2023. aug. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
19%

#2


Igen, észlelnek, majd közzéteszik a nagy semmit. A csillagászok többsége ebből él.

2023. aug. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
82%

#4


Szerintem nem von le a szépségéből semmit sem az, hogy a tudós nem végső válaszokat keres, hanem összefüggéseket. Nem titok, hogy a tudomány így működik. Végső válaszokat a vallás ad, de ott meg más a kérdés.

2023. aug. 15. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
91%

#5


Sokan mások is megélnek ebből. Ki kell fejleszteni magadban az igényt, hogy értelmeset csinálj, és akkor majd nem nagy semmi lesz.

2023. aug. 15. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
19%

#7


Ebben nincs semmi értelem. Egy valódi tudományos munkának úgy kellene kinéznie, hogy kitűzünk magunk elé egy tudományos célt és véghez visszük. Ehhez képest a tudósok többsége azt csinálja, hogy a 600 teleírt papírjából keres egyet, amit még sehol nem tettek közzé, és közzéteszi. Nem azért, mert jelentős felfedezés lenne rajta, hanem mert szeretne megélni belőle. Gyakorlatilag a Piszkéstetőn kutakodó kisdiákok is ezt csinálják. Azt, amit közzétesznek, bármely más csillagvizsgáló alkalmazottja is közzé tudta volna tenni.

2023. aug. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
92%

#8


Nem világos, hogy miben van köztünk vita. Egyetértek, hogy gyakran ez történik. Én csak azt jeleztem, hogy ez nincs kőbe vésve, nem kell feltételen beállni a sorba és még több értéktelen cikket írni. Persze ehhez keményen kell dolgozni.

2023. aug. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
71%
Jó, akkor nincs semmi vita köztünk. Csak már megszoktam, hogy ebben a kategóriában a tudósokat egekig magasztalják, ezért meglepett az ettől eltérő hozzáállás.
2023. aug. 15. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!