Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » A 2011. szeptemberében induló...

A 2011. szeptemberében induló egyetemi képzésekre mikor lesz meg a felvételi ponthatár?

Figyelt kérdés
Mikorra lesz meg konkrétan, hogy hova-hány pontot kell elérni ahhoz, hogy felvegyenek?
2011. febr. 22. 22:19
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Ha jól értem a leírásodat, akkor ott van a bibi a gondolatmenetedben, hogy úgy képzelted, hogy mindenkinek van egy a felvételin elért pontszáma, ami alapján sorba lehet állítani az embereket, és akkor ezen sorrend alapján sorban mindenki választ a még megmaradt helyek közül. Ez viszont nem igaz, ugyanis nem egy központi pontszámod van, hanem mindegyik általad megjelölt szakra van egy pontszámod, amik akár tök mások is lehetnek, hiszen más felvételi tárgyak vannak, szóval lehet, hogy az orvosira csak 350pontod van, mert elszúrtad a biosz érettségit, meg az év végi jegyeid se voltak olyan fényesek, és így mondjuk van még előtted 200 ember, aki szintén jelentkezett orvosira, de nálad jobb pontszámmal (és van összesen 150 hely a szakra), de a mérnökre meg hála a tökéletesen sikerült matek és fizika érettségidnek meg a nem tudom milyen pluszpontjaidnak (mondjuk valami témába vágó OKJs képzés, amit elfogadnak pluszpontként), meg a szerzet pontok duplázásának, van 480 pontod, és akkor oda tuti felvesznek.

A poén az, hogy ha vesszük még a fenti példát, hogy elszúrta a bioszt, és így vannak előtte az orvosi szakra jelentkezettek között 200an, és csak 150 hely van, még így is bekerülhet elméletileg, ha elég sokakat felvesznek a sorban előtte lévőkből egy másik, számukra szimpatikusabb helyre, és így felszabadul a hely - csak az a probléma merül fel itt, hogy milyen sorrendben kezdjük el beosztani a gyerekeket az egyetemi férőhelyekre, hiszen ha téged az után osztanak be, miután már elég sok az orvosira előtted lévő embert beosztottak valahova máshova, akkor téged felvesznek a számodra legszimpatikusabb orvosira. Viszont ha előbb kerülsz sorra, akkor marad a BME. Arról nem is beszélve, hogy ha nem vigyázunk, simán végtelen ciklusba is kerülhetünk. Ez az a matematikai probléma, amiről beszéltem.


Egy egyszerű szemléltető példa, ahol most csak legyen két gyerek: A,B, és két szak: orvosi, mérnök.

Mindkét gyerek jelentkezik mindkét szakra, a férőhelyek száma orvosin 1, mérnökin 2. A első helyen az orvosit jelölte meg, B a mérnökit. Az orvosira a pontszámok szerinti sorrend B,A, a mérnökire A,B.

Ha először A-t akarjuk elhelyezni, akkor ő nem kerülhet az orvosira, mert B előtte áll a rangsorban, szóval mérnökire kerül. De ha először B-t helyezem el, akkor ő megy mérnökire, és így A előtt felszabadul a hely az orvosira.

2011. febr. 24. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

de mondok másik példát is:

két gyerek: András, Béla, két szak: mérnök, orvosi

mindkét szakon férőhelyek száma 1.

András első helyen mérnökit jelölt meg, Béla orvosit. Mérnökire a sorrend Béla (mondjuk 300 pontja van), András (200pont), orvosira András(300pont),Béla(200pont).


Ekkor bárhonnan kezdjük beosztani a gyerekeket, mindig az jön ki, hogy András megy orvosira, Béla mérnökire, a ponthatárok mindkét szakon 300 lesz, és mindketten a számukra kevésbé szimpatikus szakra kerülnek.

Pedig lehetne az is, hogy mindkét szakon 200 legyen a ponthatár, és akkor András megy mérnökire, Béla megy orvosira, és mindketten boldogok.

2011. febr. 24. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Nem igazán volt türelmem értelmezni a válaszod, de nem, nem gondoltam h válaszhatok, hova szeretnék menni. Csak azt mondom, tegyük fel, mindenhova ugyanazokat a tárgyakat nézik, én ha huszonkettediknek jelölöm a szakot, ott ahol alacsonyabb a ponthatár, nem lesz kevesebb esélyem a bejutásra, mintha első helyen jelöltem volna.


Tehát a felvételi nem körökre van osztva (1. hely, 2. hely, stb.), hanem összesítenek. Ez így van, igaz? Csak szimplán igen/nem választ várok.

2011. febr. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Na jó, utánanéztem. Ahogy írtam, nincs körökre osztva a felvételi. A sorrend teljesen mindegy, ilyen szempontból. Az más kérdés, hogy ki hova szeretne bekerülni, és milyen tárgyakat néznek az adott, ezesetben különböző szakokra, és ez milyen hatással van a rangsorra.
2011. febr. 24. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

abban a részben értelemszerűen igazad van (bár nem is állította senki az ellenkezőjét), hogy a felvételi szempontjából nem élvez az előnyt a felvételnél, aki mondjuk 1. helyen jelölt meg egy szakot azzal szemben, aki azonos pontszámmal rendelkezik az adott szakra, csak mondjuk 3. helyen jelölte meg - ez világos, hiszen ponthatárok vannak, ha elérted, akkor felvettek, ha nem, akkor nem, nem számít, hogy hányadik helyen volt megjelölve. Pont erről van szó, hogy ellentétben, amit írtál először, nem az van, hogy 80 a keretszám, akkor az odajelentkezettek közül a 80 legmagasabb pontszámút veszik fel, hanem meghúznak egy ponthatárt, hogy még 80nál ne több embert kelljen felvenni, ami lehet akár 75 is, ha épp úgy jön ki, ráadásul nem is feltétlenül a szakra legmagasabb pontszámot elért 75 lesz az, hanem lehet, hogy mondjuk, hogy a sorrendben 90.-et is felveszik, mert az előtte lévők közül 15öt már máshova felvettek.

Szóval a lényeg, hogy az első hozzászólásod, melyben azt írtad, hogy a kérdező szerinted el van tájolva alapjaiban hibás és nem igaz, és azt mutatja, hogy te vagy eltájolva a kérdésben.

2011. febr. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
egyébként csak a tényszerűség kedvéért, maga a felhasznált algoritmus körökre van osztva, és mikor elég sok kör után eljut egy stabil állapotig, ahol már senki nem mozog, akkor azt adja ki végeredménynek.
2011. febr. 24. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!