Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Megéri fizikusnak tanulni? Ti...

Megéri fizikusnak tanulni? Ti mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés

16 éves lány vagyok, most leszek 10. osztályos. Nézegettem az egyetemeken szakokat, és eddig 2-őt találtam, ami talán érdekelne valamennyire. Az egyik a vegyészmérnök, a másik pedig a fizikus. Ebben az évben fakultációnak a matekot gondoltam, hogy felveszem, de emellé a kémiát vagy a fizikát, attól függ, hogy melyik szakot választom. A vegyészmérnök annyiból tetszene, hogy oda kell a matek, és olvastam, hogy kémia nincs olyan sok, vagy nem annyira nehéz. A fizikánál gondolom fizika van, amit lány létemre szeretek is, bár most év végén 4,4-es átlagom volt, de ez az év végi lustaságom miatt is volt.

Majd a debreceni egyetemre szeretnék menni tovább tanulni. Ott jók a képzések? Debrecenben vegyészmérnökként ha jól tudom, el lehet helyezkedni, és a fizetésük sem olyan rossz. Fizikusként is el lehetne helyezkedni? Olvastam arról, hogy Svájcban, a CERN-be magyar fizikusokat keresnek, és ott havi több, mint 1 millió lenne a fizetés. Nem a pénz az elsődleges nálam, de azért az is közrejátszik. Ha a svájci munka nem sikerülne, akkor Debrecenben (esetleg egész Mo-on belül) el tudnék helyezkedni fizikusként? Vagy a vegyészmérnököt ajánlanátok? A kémia nem áll annyira közel hozzám, bár nem is utálom (év végi átlagom kémiából 4,2). Szerintetek?

Ha mégsem tudok dönteni, akkor melyik tantárgyat ajánlanátok fakultációnak, a kémiát vagy a fizikát? Szeretem még a földrajzot is (5-ös vagyok belőle), bár ez nem számít..

Annyit szeretnék még kérdezni, hogy a vegyészmérnök és a fizika alapképzés után még mennyi idő a mesterképzés? Egyáltalán van? Köszönöm szépen!


2012. aug. 7. 23:52
 1/7 A kérdező kommentje:
*Bocsánat, hogy ennyire hosszú lett.
2012. aug. 7. 23:53
 2/7 anonim ***** válasza:

Megéri, de nem neked.

Ez elég komoly téma, főleg a Cern, ez nem csak úgy van, h a hasadra ütsz és bent vagy.

Jobb lenne, ha alapból lenne benned egy kis plusz, meg tanulni is kell ezerrel.

Ha a fizikus mellett döntesz kösd fel a gatyád!

2012. aug. 8. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Fingod nincs a fizikához 16 évesen. A középiskolásod jegy semmit sem mond.
2012. aug. 8. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Szia! Előre bocsátom, hogy én nem a Debreceni Egyetemen fogok tanulni, hanem Budapesten közgazdaságtant, de. Én egy jó pár éve fizikából országos versenyeken vettem részt, és volt szerencsém a Debreceni Egyetemre előadásokra járni délutánonként.(Úgymond tehetséges fiataloknak tartottak előadást) Főleg a fizikáról tudok beszélni. Azt kell, hogy mondjam igen színvonalas előadásokon vettem részt. A tanárok kedvesek, és jól tanítanak. Sokféle műszer van, bár nem a legújabbak, de a célra tökéletes. Robotokat is programoztunk, ha odajársz majd neked is kell. Tehát az első kérdésre válaszolva, több forrásból is tudom, hogy jók a képzések.

Ez valószínűleg a vegyészmérnöki képzéssel is így van. Azt hogy melyiket akarod tanulni, azt te döntöd el. Azt tanuld, amelyik jobban érdekel! Faktnak azt vedd fel, amelyik irányba akarsz orientálódni, de ha ezt addig nem tudod eldönteni, akkor is nyilván választanod kell. Azonban a felvételi követelményekben mind2 szaknál mind a 2 tantárgyat elfogadják. Szóval ha matek-fizika vagy matek-kémiával mész tovább az mindegy, mert felvesznek mind a két általad kinézett szakra. Az egyetemen meg úgyis mindent megtanítanak amit meg kell. Azonban a matek faktot mindenféleképpen vedd fel. A ponthatárok szégyenteljesen alacsonyak, köszönhetően a kormánynak, ez elsőre jónak tűnik, de valójában a színvonal csökkenésével járhat. De a tanítás színvonala nem változik, és addig míg te jelentkezel sok minden történhet.

Igazából mindkettővel el lehet helyezkedni, azt tanuld majd ami érdekel, de ha a kémia nem áll közel hozzád, akkor hagyjad. A vegyészmérnökhöz igenis kell kémia. Ők általában laborban dolgoznak, kisérleteznek.

Azt gondolom te is tudod, hogy 3 év az alapképzés, és utána van 2 év mesterképzés. Van fizikus mesterképzés, van geofizikus, csillagász, vegyész, tanár és még jó sok. De azon ráérsz gondolkozni.

Ha jó fizkus vagy vegyészmérnök leszel, azaz jól tanulsz, el tudsz helyezkedni. Sőt több egyetemen van állásbörze ahol cégek keresnek pályakezdő fiatalokat. Bár külföldön jobb a fizetség, szerncsével még a CERN-ben is dolgozhatsz(15-16 évesen még nekem is ez volt az álmom)

Szóval azt tudom neked mondani, hogy mindenféleképpen jól választasz. Írtad hogy Debrecenben akarsz továbbtanulni, gondolom mert a közelben laksz. Azonban nézz utána a többi egyetemnek is, ott is igen jó az oktatás. Például az ELTÉ-n vagy Szegeden is. Majd meg lehet látogatni az egyetemeket, és így szakmai és személyes szempontból, majd tudsz választani. Én (is) közel lakok Debrecenhez, mintegy 40 km-re, de különböző okok miatt az ELTÉ-t választottam. Ha jól látom még van 3 éved, így sok minden változhat. Én 16-17 évesen fizikus akartam lenni, majd politológus, és most a 19. életévemben úgy döntöttem, hogy közgazdász leszek. Úgyhogy ne légy biztos ezekben, még akármi lehetsz.

Ha van kérdésed, nyugodtan írj, akár privátban is, szívesen válaszolok. Remélem egy kicsit tudtam segíteni. Tudom, hogy most még nehéz, az ember nem tudja mi lesz, de hidd el ez kialakul. Dicséretes, hogy már most érdeklődsz, és így is kell. További sok sikert!

2012. aug. 8. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Szerintem mindkettő piacképes, ha azt nézzük. Ha a fizika mellé egy tanárit is megcsinálsz, tuti lesz állásod, mivel tavaly összesen 1 fizika tanár végzett Magyarországon... Mérnökök meg mindig kellenek. Arra szerintem ne nagyon számíts, hogy CERN-be bekerülsz, oda csak zseniket hívnak, akik huszonévesen már publikálnak (magyarok közül az ELTE, BME legjobbjai), oda azért bizonyítani is kell, ami ilyen verseny társak mellett elég nehéz. Főleg, hogy már középiskolában is 4,4-es vagy, (nem akarom magamat fényezni, csak az összehasonlítás kedvéért), én egy elég színvonalas gimnáziumban végig 5-ös voltam fizikából és matekból is, mégis eléggé megszenvedem az egyetemet (BME-építőmérnök), főleg fizikából. Egyébként kémiánk még nekünk is van, szóval arra számíts mindkét szakon.
2012. aug. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
*versenytársak
2012. aug. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Igazából a Debreceni egyetem, nem rossz... de nem is jó. Inkább ELTE, vagy BME. Esetleg Szeged, még ott is jobb a képzés.

A CERN-be, ahogy már írták, kiemelkedő embereket keresnek, jó eredmények, PhD, és hasonlók kellenek oda. (Egyébként azért külföldön a több mint havi egymillió forint, elég jó, de alapjában véve ott azért annyira nem egy hű de. Bár nem ismerem a Svájci helyzetet, de pl Amerikában pont ennyi egy kezdő vegyészmérnök fizetése.)

Egyébként fizikának rengeteg területe van. Atom és molekulafizika, szilárdtest fizika, nukleáris technika, etc. De alapjában véve, lehetsz kutató, illetve alkalmazott fizikus. Viszont igazából mind két területen kellenek kiemelkedő eredmények, és egy PhD sem árt. Ugyanakkor a középiskolás anyag, és az egyetem, az közel sincs egymáshoz. Legfőképp a matek. Rengetegen, akik ötösök voltak középiskolában matekból, egyetemen a kettesért szenvednek. Az emberek nagy része matekból szokott bukni, ami nem is csoda. De igazából emiatt nem érdemes lemondani a fizika szakról.

Vegyészérnőkként könnyen el lehet helyezkedni, és a fizetési is nagyon jó. Viszont ide kell kémia. Oké hogy nincs olyan sok mint egy kémia szakon, de a kémia szak fő tárgyai itt is itt vannak. Analitika, fizikai, szerves, és szervetlen kémia. Emellett van három félév matek, fizika, géptan, vegyipari műveletek, közgazdaságtan, jog és hasonlók.

A kettő közül neked kell választani, de arra készülj, egyik sem egyszerű.

Az alapképzés hat félév fizika, illetve hét félév vegyészmérnök szaknál. A mesterképzés pedig mindenhol két év.

2012. aug. 8. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!