Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ami nincs közvetlenül jelen...

Ami nincs közvetlenül jelen az csak képzelet és fantázia szinten létezik vagy van saját létezése is?

Figyelt kérdés

Pl. Ülök a fotelban, nézem a tévét, kimegyek wc-re. Az előbb a nappali képe volt előttem, utána a wc képe. A wc-n tudok gondolni a nappalira, de az csak a képzeletem. Tehát akkor is jelen van a nappalim, de csak a képzeletemben. Mikor visszamegyek megbizonyosodom róla hogy ott van, de ez még mindig nem bizonyítja hogy ugyanúgy fizikálisan is ott volt, miközben én csak mentálisan érzékeltem.

Tulajdonképp kissé önmegválaszoló kérdés mert ilyen tekintetben, mondható hogy ezen nincs is mit gondolkozni, mi másnak hihetnénk ha nem a tapasztalatunknak, tapasztalat azt mutatja a nappali eltűnik mint fizikalitás, és utána max. mint képzelet van jelen. Akkor is ez a tapasztalat ha mi kitalálunk hozzá dolgokat.



2022. nov. 8. 08:02
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

Ezen már az ókorban is gondolkodtak, hogy valami jelen van-e, ha senki se figyeli meg.

Alapból azt érdemes feltételezni, hogy igen.

2022. nov. 8. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

"Alapból azt érdemes feltételezni, hogy igen."


Nem csak hogy érdemes, hanem nem is tudjuk másképp csinálni. Számítok automatikusan az összhangra, a logikai összefüggéssekre, a tapasztalat folytonosságára amelyek egymást követő képélményekben megfigyelhetőek.

Jól gondolom hogy ott a nappali, mert az ellenőrzés példáját mindig kiállja. De tény és való hogy a nappali időnként csak képzelet formájában van ott, időnként még úgysem.

2022. nov. 8. 09:55
 3/23 anonim ***** válasza:

Arra vannak törvényeink, hogy a nappali hogyan van ott folyamatosan.

Arra viszont nincsen, hogy hogyan szűnik meg, ha nem vagy ott, és hogyan épül fel pont ugyanolyanra, mire visszaérsz, és még ráadásul, ha közben történt benne valami (pl. feltettél egy kávét), az is pontosan megfelelő fázisban legyen.

2022. nov. 8. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Igaz, de a tapasztalat nem állandóságot mutat, csak becsukom a szemem és eltűnik(számomra, minthogy nincs más nézőpontom). Tudom mit tanulunk és képzelünk hozzá, de a tapasztalat mást mutat, ha annak hiszünk ha a tiszta tapasztalatnak hinnék pillanatok alatt tűnnek el a dolgok és ugyanolyan gyorsan teremnek elő. Ha nem ez a valóság hanem az amit hozzáképzelünk, hozzátanulunk, az azt jelenti hogy nem hihetünk a tiszta tapasztalatunknak, csak akkor ha elmei társításokat rendelünk hozzá.
2022. nov. 8. 10:10
 5/23 anonim ***** válasza:

"azt jelenti hogy nem hihetünk a tiszta tapasztalatunknak"

Nagyon jól mondod.

Ki kell egészíteni a tudásunkkal is, ahogy az előbb írtam.

2022. nov. 8. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:

Ja, és az NEM tapasztalat, hogy "nincs".

Az a tapasztalat, hogy TE nem érzékeled.

Helyesen kell értelmezni a tapasztalataidat.

2022. nov. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

"Ja, és az NEM tapasztalat, hogy "nincs.

Az a tapasztalat, hogy TE nem érzékeled."


Igen így értettem, hogy a megfigyelő számára. Ha én figyelem meg az én számomra nincs ha te akkor a te számodra, és fizikálisan értelmezve. Mert mentálisan akkor is lehet.



"Ki kell egészíteni a tudásunkkal is, ahogy az előbb írtam."


Így van, erre szükség van gyakorlati előnyök miatt, hogy be tudjunk illeszkedni a társadalomba. De azért ott motoszkál, hogy a tiszta tapasztalatom ami észlelések sorozata, pusztán előbukkanó és eltűnő észlelésekből áll. Ami egy másabb nézőpont, ahhoz mérten mint amikor hozzárendelek a tapasztalathoz elmei kreációkat, és összefüggéseket.

2022. nov. 8. 10:45
 8/23 anonim ***** válasza:

Nyilvánvaló, hogy a fejedben nem maga a világ van, hanem egy erősen elnagyolt és torz KÉP a világról.

Az, hogy ez a világnak mekkora részét teszi ki, és mennyire pontos, jó kérdés.

Amit tudunk: mindkettő igen messze van a 100%-tól.

2022. nov. 8. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

"Nyilvánvaló, hogy a fejedben nem maga a világ van, hanem egy erősen elnagyolt és torz KÉP a világról."


Vannak benne stabil részek pl. a gravitációra mindig számíthatnuk, számíthatunk a logikai és tapasztalati összefüggésekre és folytonosságra is, ezek a sarkalatos pontok relatíve állandóak. Máskülönben minden elképzelés többszörösen torzított, nincs is olyan hogy abszolút elképzelés.

2022. nov. 8. 12:28
 10/23 A kérdező kommentje:
Arra próbáltam kilyukadni összességében, ha megfigyeljük a tapasztalataink természetét a fizikai törvényszerűségeknek ellentmondóan viselkedik. Mert a tapasztalat csak úgy eltűnik és megjelenik. Pedig nem szabad volna úgy eltűnnie, mint a kámfor. Persze azonnal hozzárendeljük az elme összefüggés leírását hogy ott van az nem tűnt el, csak kiesett az észlelő- vagy látokörömből. Pedig ez az elmei összefüggés csak azt bizonyítja hogy adott esetben újra látható vagy észlelhetővé válik, újra megjelenik. Nem pedig azt hogy most is ott van, mert azt csak hiszem, vagy gondolom hogy most is ott van, a tapasztalatom nem erről árulkodik.
2022. nov. 8. 12:40
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!