Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért ugranak ennyien a...

Miért ugranak ennyien a katolikus templomra, amikor gyermek molesztálásról van szó?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Az embereknél a közhiedelemben miért terjedt el ennyire, hogy a katolikusok/(vagy akár a keresztények összességében), ennyire pedofilok, illetve sokszor ez az első ami eszükbe jut róluk?

Nemrég redditen találtam egy kereszténységgel kapcsolatos kérdést (valami olyasmi volt, hogy az olvasók közül kinek mi a véleménye a vallásokról), majd valaki azt írta, hogy “ha kiszállnának a kisgyerekek gatyájából, amúgy semmi bajom nem lenne velük”.

Tudom, hogy nem egy eset volt ebből, csak kicsit kettősmércének tartom, hogy az iskolai tanárok, sportedzők stb. körében is nagyon sok ilyen eset van.

Konkrét számokat nem szeretnék csatolni, mert nem találtam hiteles forrást (egy komment azt írta, hogy az USA-ban kb 3,6millió tanár van, közülük kb 27000-et csuktak le pedofíliáért, azaz kb 0,75%, míg katolikus papból az USA-ban 37000 van, akik közül 200-at tartóztattak le, azaz kb 0,5%). Tudatommal pedig az USA-ban volt ebből a legnagyobb botrány eddig. Aztán lehet én tudom rosszul.

Honnan eredhet mégis ez a “sztereotípia”?

Ugyan ilyen alapon sokszor hallottam, hogy sok szülő aggódik a tesitanárok miatt (ez is szerintem erősen közhelyes), meg a sport-egyesületi edzők, pl női/lány csapatok férfi edzőire.

Sokkal kevesebbet hallottam eddig, hogy nem iratom be a gyerekemet iskolába, vagy kosáredzésre, mint a “fúj katolikusok, az egy nagy pedofil gyűjtőhely”.



2023. okt. 11. 18:20
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Katolikus egyház ezt el akarta rejteni, miközben bizonyíték van rá, hogy tudták róla. Ilyenről szó sincs más egyéb szakma esetén
2023. okt. 11. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezt értem persze, nyilván a katolikusoknak egy ilyen úgy ezerszer “gázabb”, viszont utána olvasva egy kicsit azt érzem az emberek nincsenek teljesen tisztában a valósággal.
2023. okt. 11. 18:40
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Így nézve a katolikus pap bekerült egy társadalmi negatív sztereotípia alá. Mint a zsidó soher, a román lop, a hosszú hajú fiú meleg vagy az orvos csúnyán ír. Tudom, ezek nem összehasonlíthatóak a pedofíliával és igazságtalan az egész. De aki papnak megy az evvel megküzdik magában mert tudja sokan rásütik a bélyeget
2023. okt. 11. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

@2 mindig is volt, es lesz is egy csomo ember, aki nincs tisztaban a valosaggal, ilyen a vilag.

Az Egyhaz pedig azert gazabb, mert kereszteny kulturkorben tarsadalmi konszenzus, hogy a keresztenyseg az erkolcs alfaja es omegaja. Olyan ez, mint mikor a rendor jar betorni vagy rabolni - ot jobban megbuntetik, mint az atlagpolgart, es ez igy a helyes. Az Egyhazon belul is igy kellene, ennek ellenere megy a mismasolas meg a bujtatas, es senki sem tesz semmit ellene. Ez azert elegge bicskanyitogato szerintem.

2023. okt. 11. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
4) teljesen érthető. Köszi! Annyira nem voltam vele tisztában, hogy mennyire is próbálták az egész helyzetet leplezni és elsunnyogni. Odáig érthető, hogy maga az egyháznak is rohadt ciki az egész, sajnos itt nem működött volna, hogy igen XY Atya már csak ilyen, de amúgy mi többiek jók vagyunk.. köszi a választ, így teljesen érthető
2023. okt. 11. 20:53
 6/8 Prókátor ***** válasza:
91%

Az olyan ember, aki komolyan veszi a kereszténység alapelveit, nemcsak nem fog lopni, de nem nézi jó szemmel azt sem, ha más valaki lop meg valakit. Ugyan így, nem fogja örömét lelni az erőszakban, és még sok minden másban. Mindez különösen érvényes azokra, akik keresztény szellemben nőttek fel. Tehát nem fogja egy keresztény jó szemmel nézni mindazt, ami a mai világban megy a politikai, gazdasági és társadalmi életben. Minél kevesebb az ilyen, erkölcsileg stabil és öntudatos ember, annál nyugodtabban lehet ezek ellenkezőjét elkövetni következmények nélkül. Ezért veszélyes az egyház, a kereszténység, ezért igyekeznek évszázadok óta bomlasztani, eltűntetni bármi áron.

A pedofília az egyik legjobb támadási pont a kereszténység ellen. Hiszen a közösség számára is szégyen, ezért gyakori reakció a leplezése. Mivel gyerekekről van szó, így ideális érzelmi reakciók felhozatalára, teljesen eltűntetve az útból a racionalitást. Mindehhez már nem is kell egyéb, mint életben tartani a témát. Rendszeresen elő kell hozni a témát a sajtóban, ha éppen nincs friss ügy, akkor egy régi ügyet, az átlag embernek úgyis mindegy, neki a pedofil pap mindenkor pedofil pap marad, akár tegnap történt az eset, akár hatszáz éve. Természetesen mindeközben agyon kell hallgatni, szőnyeg alá kell söpörni minden gazdag pedofil, pedofil tanár, stb esetét. Ha esetleg a fő pedofilpap kiabálók közé tartozik egy pedofil, arról ha csak lehet, szót se szabad ejteni.

Igen kérdező, nagyon jól érzed, hogy mindez erősen kettős mérce szerint zajlik.

2023. okt. 12. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#6-os igen, hívő keresztényként ez engem eléggé elkeserít. Nem vagyok katolikus, igyekeztem is a kérdésbe ezt nem beleszőni, hogy megspóroljam a nem témába illő kommenteket. Ugyan különösebben nem izgat, hogy mások mit gondolnak rólunk, hisz engem egyedül az érdekel Isten mit gondol, csak érdekesnek találtam a témát ezért is tettem fel a kérdést.

Nyilván ha egy egyházi személy (ez esetben katolikus pap) követ el ilyet, nem tekinthető valódi kereszténynek, mert egy igaz hívő ilyet nem követ el. Éveken át tartó molesztálást nem lehet kisebb baklövésnek vagy “elsiklásnak” tekinteni, az ilyen ember beteg és segítségre/büntetésre szorul. Lehet Isten ezeket a nap végén elnézi, de a polgári életben ilyet nem lehet sajnos. Egy “törvényileg” nem illegális dolog (pl házasságtörés, Istenkáromlás) teljesen más szitu mint ölni, lopni vagy épp a gyermekbántalmazás.

2023. okt. 12. 21:32
 8/8 anonim válasza:
54%
ok okozat
2023. okt. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!