Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a roma és a...

Mi a különbség a roma és a cigány szó között?

Figyelt kérdés
Miért baj ha romákra azt mondjuk cigány? A világ nyelveiben mindenhol a cigány szót használják. Még sehol nem hallotam a roma szót, pl gypsy, Zigeuner, zingaro.
2008. febr. 14. 09:01
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
90%

Vki okos kitalálta, hogy a cigány megnevezés rasszista megnyilvánulás. Azóta romázni 'kell'. Amit én sem értek, hiszen ennyi erővel pl. a 'sváb' is rasszista.

De hallottam már olyat, hogy egy cigány ember kijelentette, őt abszolút nem zavarja ez a kifejezés, hiszen ő az, és nincs mit szégyelnie rajta.

2008. febr. 14. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
87%

Úgy tudom, a 'roma' valamelyik (azt hiszem, lovári) nyelvben férfit jelent, és a cigányok sem szeretik, ha így hívják őket... Legalábbis általában.

Sajnos mi is kezdjük ezt a politikailag korrekt hülyeséget átvenni az amerikaiaktól, pedig ettől nem lesz kevesebb probléma.

2008. febr. 14. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
82%
a két szó között sok különbség van. a roma szó mély hangrengű, a cigány vegyes hangrendű, a betűik is különböznek. ha viszont a szavak JELENTÉSE közötti különbséget akarod tudni: a roma maga a népcsoport, a cigány pedig az életforma ("vándorcigány"). tehát roma az, aki annak születik, cigány bárki lehet, te is, én is, viszont mivel a cigány életforma a romákra volt értendő legfőképp, mára a két szó elvesztette érdemi jelentésbeli különbségét, és mindkét szó a népcsoport meghatározására használatos. ez olyan, mint amikor az ember nagyapja mindenféle üdítőt bambibnak, vagy jaffának hív, pedig nem is az. tehát a két szó egymás szinonímája, érdemben ma már nem különböznek. azt, hogy kit melyik sérti, ízlés dolga
2008. febr. 14. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

Jó az utolsó hozzászolás köszönöm.

Azért érdekelt mert ma a rádióban hallotam (németország) hogy Madonna Berlinben volt és olyasmit mondott, hogy szerti vagy szeretne ilyen vándor életet élni, olyan akar vagy olyan mint a cigányok.(nem perfekt a németem)

de akkor ez a megfogalmazás szerint egy cigányélet nem rossz nem ugyan az cigánynak lenni meg putriban élni. akkor a putriban a romák élnek? a cigányok meg azok akik cirkuszt csinálnak, jól hegedülnek, és vándor müsorokkal szorakoztatják az embereket?

2008. febr. 14. 14:48
 5/25 anonim ***** válasza:
77%
ÉN CIGANY VAGYOK!!!VISZONT MA MÀR UGY KÉRDEZIK TÖLEM :ÖN ROMA?NA MINDEGY ITT LEHET MONDANI HOGY CIGANY VAGY ROMA..A SZARMAZÀS EGYET JELENT..ÀLTALABAN KREOL BÖR...STB AZ HOGY A ROMA PUTRIBAN ÉL AZ NEM EGÉSZEN IGAZ...VANNAK ILYENEK IS MEG OLYANOK IS,DE SEMMI KÖZE A CIGANY VAGY A ROMA KIFEJEZÉSHEZ.JA ÉS VANNAK TÖBBFAJTA CIGANYOK:OLAH,BEAS,TEKNÖVAJO,SATOROS,MUZSIKUS,ROMUNGRO...DE HA ENNYIRE ÉRDEKEL TALALSZ KÖNYVEKET A ROMOLOGIAVAL KAPCSOLATBAN
2008. febr. 14. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
82%
Belém a szüleim azt súlykolták, hogy ne mondjam, hogy cigány, mert az bunkón hangzik. Hát, nem tudom... Volt aki megkérte, hogy ne hívjam romának, mert nem tetszik neki :DD. És tényleg nem feltétlenül mindig igaz, hogy a romák/cigányok csak putriban élnek... És az sem, hogy rosszak, lopnak stb. Illetve sok olyat ismerek aki igen, de olyat is aki nem.
2008. febr. 14. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Ezt én tudom. most már azt is, hogy Madonna miért mondta azt hogy "cigány élet".

amúgy szerintem ez olyan mint magyarnak, töröknek, kurdnak, arabnak, kínainak lenni.

2008. febr. 15. 08:45
 8/25 anonim válasza:
86%
a cigány szót más országokban angliában a gipsy az az elnevezés nem a népcsoport hanem azt jelenti hogy vándorló élet. angliában például azt nevezik gipsynek akik lakokocsikban laknak, vannak ilyen külön helyek területek azoknak akik nem akarnak házakat bérelni ott kibérelnek egy helyet beállnak lakokocsival van külön egy háziko ott van mosdo zuhanyzo és akik ott élnek ők a gipsyk avgyis cigányok függetlenül attol hogy milyen a bőrszinűk! tehát a cigány szó azt jelenti hogy vándor nép, nincs köze börszinhez, ez csak a magyaroknál és a keletieknél terjedt el a barnább börü roma emberekröl hogy ők cigányok leginkább az életmodjuk miatt, a roma szot például angolban nem használják angliában a roma ember indiai ember, és ugy is nevezik őket és a fehér vagy akármilyen szinű lakokocsis embereket nevezik cigányoknak. de magyarországon a cigány szó a roma szóval azonos, nincs ilyen különbség, sokan nem is tudnak rola mit jelent a szó lényegében.
2008. febr. 16. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
85%
A cigány valóban a vándorló életmódot jelentette, de manapság, köznapi szóhasználatban a cigány és a roma tulajonképpen egyet jelent, legalább is a nem cigány ember számára. Viszont én nem szeretem romának hívni a cigányokat, hiszen ők is cigánynak mondják magukat, és tényleg sokukat zavarja, ha azt mondjuk rájuk, hogy roma.
2008. febr. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim válasza:
90%
Szerintem annyira eltérőek a vélemények mindkét részről,hogy aki akarja az úgyis sértőnek találhatja,ha nem annak szántuk a kifejezést.Nem a "ruha" teszi az embert!
2008. febr. 21. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!