Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség az intelligens,...

Mi a különbség az intelligens, művelt, értelmes és okos ember között?

Figyelt kérdés

Ezek tulajdonságok közül vannak olyanok amelyek kizárják egymást? Mi határozza meg egy egyén értelmét, ill. intelligenciáját?

Kire lehet azt mondani, hogy intelligens? Az intelligens ember intelligensnek születik vagy azzá válik (ugyan ez a kérdés értelmesnél, ill. az okosnál is)?


Kire mondják, azt, hogy okos? Kire mondják azt, hogy intelligens és kire mondják azt, hogy értelmes?

Ill. ezek közül van olyan ami kizárja egymást vagy vonzza egymást (pl. okos ember értelmes is, vagy nem minden intelligens ember okos stb.)?


Lehet, hogy hülye kérdés, de érdekelne, hogy ezek között a fogalmak között van-e éles elhatárolódás.

Ja és akiben minden a 4 tulajdonság meg van, azokat, hogy nevezik egy szóval?



2012. nov. 18. 08:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
12%

úr isten ...


hét nagyon izgalmas a kérdés, de ha elkezdeném kifejteni, akkor az 10 oldal lenne.


Én egyfajta alap-különbséget a szakképzettség, azaz egy konkrét szakterületen való jártasság és az intelligencia között szoktam tenni, mert megítélésem szerint ez a kettő nem fedi egymást legtöbbször.


Az intelligenciáról pedig neves pszichológusok vitáznak ám, mármint annak mérhetőségéről, ugyanis az aktuális vércukor-szinttől kezdve a különböző környezeti hatásokig, kb 1500 tényező befolyásolja, és rengetegen támadják is az IQ-teszteket (ilyesmi okokból kb).


Gyere inkább Skypera, szóban elmondom a véleményem, ez így nagyon hosszú :D Ellenben, ha csak váltok 4-5 mondatot egy emberrel, naná, azonnal be tudom sorolni ... Sőt, legtöbb esetben a tekintetből is kiolvasható egy ember intellektusa.

2012. nov. 18. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

szerintem aki értelmes, az intelligens. én ezt a kettőt nem különböztetem meg. azonban nem minden okos ember intelligens - és fordítva. szerintem az okos az, akinek van tudása valamilyen adott témában (tudományban, tantárgyban, stb), intelligens pedig az, aki az élethez, szituációkhoz, viselkedéshez okos. Műveltnek lenni pedig nagyon relatív, attól kezdve, hogy ismered a Mona Lisát, meg tudod, hogy ki nyerte a világháborúkat, egészen odáig hogy a saját területeden szakértő vagy, bármit bele lehet tenni. Azzal is összefügg, hogy az alapműveltségnek egyáltalán mit nevezünk.


Tehát. Okos az, aki pl. ötösre írja a dogáit. (bocs a példáért, de én még ebben a korban vagyok épp) Intelligens és értelmes az, aki nem viselkedik primitív módon, és olyan dolgokkal van tisztában, amelyek sokkal inkább az élethez szükséges tudnivalók, mintsem az általános műveltséghez tartoznak.

A művelt ember pedig rendelkezik műveltséggel. A világból olyasmiket tud, amelyek nem feltétlenül szükségesek az élethez, de azért illik őket tudni/tudhatóak.

Aki okos, nem feltétlenül intelligens. Aki intelligens, nem feltétlenül okos. Aki művelt, az azért általában intelligens, sok esetben okos is.

18/L

2012. nov. 18. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Ismerek kifejezetten okos, de az eszét rosszra használó, rosszindulatú embert. Intelligensnek egyáltalán nem nevezném, hiába okos.
2012. nov. 18. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Lehet valaki nagyon okos , értelmes viszont kevésbé művelt.Ránézésre megérti mondjuk a másik számára bonyolult gazdasági mutatókat de mondjuk nem tud sokat az irodalomról ,történelemről.
2012. nov. 18. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

 Az intelligens személy (1) jó alappal rendelkezik.


Vitatott téma még a jelenben is, hogy adott személy intelligenciáját pontosan mi határozza meg, hiszen a neveltetés egy fontos tényező, ugyanakkor nagy befolyása van a környezetnek is, mindemellett viszont aránylag egyforma neveltetés és környezeti hatások mellett két személy intelligenciája jelentősen eltérő lehet.


A lényeg az mindenesetre az, hogy az intelligencia önmagában nem egyenlő a sikerrel, az intelligens személynek rendkívül jól kell tudnia feltérképezni a lehetőségeit és az esélyeit, tisztában kell legyen adott dolog előnyeivel és hátrányaival, a dolgok működésével, stb., ergo okosnak is kell lennie (3), ezenkívül nyilván képeznie is kell önmagát, mert egy régi mondás szerint " Tele van a világ zsenikkel " -mert nem elég képesnek lenni valamire, hanem azt meg is kell tudni csinálni.

Egy intelligens személynek megvan a lehetősége, hogy nagyon sokmindent megvalósítson, de ezt a lehetőséget tudnia kell használni is.


 A műveltség (2) meghatározása a legegyszerűbb, ugyanis kizárólag adott személy ismereteire vonatkozik. A művelt személy nem feltétlenül intelligens (1), okos (3) vagy értelmes (4). A műveltségi szint kizárólag a birtokolt információra vonatkozik, de annak az érvényesítése, szelektálása, stb. már (1),(3) és (4)től függ.


 Az okos személy (3) leginkább megfelelően tudja felmérni a lehetőségeit, tisztában van az adottságaival és egyben a hátrányaival is, célszerűen alkalmazkodik a szituációkhoz, megfigyeli és felhasználja a környezetéről szerzett tapasztalatokat, stb.


Az (1)-nél említett lehetőséget teljes mértékben kitudja használni adott személy, ha az intelligencia mellett még okos is. Az okos személy nem mindig kellőképpen értelmes (4), jó feldolgozási képességgel ugyan rendelkezik, de ez még nem jelenti azt, hogy képes mindent és mindig megfelelően végiggondolni és főleg a hosszútávú és jelentéktelennek tűnő részletek könnyen visszaüthetnek ezért.


 Az értelmes személy(4) a " gondolkozni tudó ". Elméletben mindneki tud gondolkozni, de a gyakorlatban ez nem mindig van így.


Az okos személy (3) nem feltétlenül értelmes, mivel ami okos dolognak tűnik adott ídőben az nem biztos, hogy a későbbiekben nem fog negatív következményekkel járni, ezért az okos ember ha nem rendelkezik elég türelemmel, ítélőképességgel és ídőnként nem képes bizonyos dolgokon elmélkedni, akkor nem tekintendő értelmesnek.


Az számít, hogy az adott személy tudjon gondolkozni és tudjon megérteni bizonyos dolgokat. Főleg úgy, hogy azt ne kelljen a szájába rágni. Míg a műveltség (2) közvetlenül az információ beszerzésén alapszik, addig az értelem aligha betanulható.


Az intelligencia (1) viszont annál áll kapcsolatban az értelemmel, általában egy értelmes személy rendelkezik kellő intelligenciával is és fordítva.

2012. nov. 18. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Elnézést, én nem akarok hozzászólni, viszont nagyon tetszenek a meghatározások.
2012. dec. 2. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
31%
Az intelligenciára annyit mondok, hogy 2 különböző hivatalos tesztet írtam egyik pszihológusnál a másik a mensa online tesztje míg előbbi 138 lett utóbbi 70 alatti eredményt dobott ki...
2013. nov. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%

Kérdésedre válaszolva:

1: Az értelmesség nem mérhető, ez egy fogalom amit az intelligencia határoz meg, értelmesnek azt mondod aki elérte a 80-as IQ-t.


2: A műveltség relatív, viszonyítás kérdése. Lehetsz általánosan művelt vagy egy konkrét témában művelt, az okossághoz van köze, a későbbiekben kifejtem.


3: Az okosság azt mutatja, hogy mennyi információ áll rendelkezésedre.


4: Az intelligencia azt mutatja, hogy azt a mennyiségű információt hogy használod fel, milyen jó a reakcióidőd, a logikád és, hogy milyen jól tudsz számolni(itt csak az alapműveletekről van szó, ehhez nem szükséges sok tudás).

Az intelligenciát legjobban a processzorhoz tudnám hasonlítani, számítási sebesség és algoritmus megoldási sebesség, ez a két dolog amit egy gépnek tudnia kell, hogy megverjen IQ-ban :D

Na de nagyon elkeveredtem a témától.


Intelligens: Jó problémamegoldás.

Okos: Sok tudás áll a rendelkezésére.

Művelt: Relatív, szelektíven okos egy bizonyos témában.

Értelmes: Átlagos vagy afeletti IQ-val rendelkezik.


Ha valaki intelligens értelmes is, más összefüggés nincs de sokszor ha valaki intelligens okos is mert bár az intelligencia nem tér ki erre akinek magasabb az IQ-ja sokszor jobb tanulási készséggel is van megáldva. A műveltség ilyen szempontból különös mert attól még, hogy valaki sokat tud valamiről nem biztos, hogy művelt is pl. nem nevezel egy heavy metál szakértőt műveltnek de egy komolyzene szakértőt igen.

2013. nov. 1. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

háát azért vitatkoznék.

vagyis kb oké, de a műveltség és IQ viszonyát nagyon nem így látom. ez így meglehetősen egyszerűsített felvázolás.

2013. nov. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%

Az én értelmezésem:


Intelligens: az agya GYORS, jók a szociális képességei, ügyesen dönt, szervez, vezet. Aki csak intelligens, de nem okos és nem művelt, komolyabb feladatot nem tud megoldani, de az egyszerűebbekben brillírozik, pl egy manager.


Művelt: az agya NAGY, tele van információval. A (megtanult) ismeretei széleskörűek, szinte mindenhez hozzá tud szólni, van alapanyag, amiből dolgozhat.Aki csak művelt, nagyon sokat tud, de túl sokat nem tud vele kezdeni. Pl töritanár.


Okos: az agya ERŐS. Ha kell, konstruál egy űrhajót. Aki csak okos, pl a félbolond zseni mérnök, akit a folyosó végi egyszemélyes irodába javasolt eldugni. Kommuniálni nem igazán tud, amit nem tanult meg, azt levezeti.

2018. máj. 16. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!