Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit foglal magába az alapművel...

Mit foglal magába az alapműveltség?

Figyelt kérdés
Nemrég néhányan ezen vitatkoztunk, ezért vagyok kíváncsi arra, hogy mi erről mások véleménye.
2009. szept. 24. 14:48
 1/7 anonim ***** válasza:
32%

Alapműveltség pl. az, ha valaki tudja használni a google-t.


[link]

2009. szept. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
44%

bocs:

[link]

2009. szept. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
pl az, hogyha megkérdezik tőled, hol van Japán, akkor nem Afrika mellett keresed a térképen... vagy ha megkérdezik, ki írta a Himnuszt, akkor egyből tudod a választ...tehát olyan alapvető dolgok, amiket elvileg mindenkinek tudnia kellene... általános iskolás tananyag + ami ragad rád az évek során tv-ből,újságokból
2009. szept. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
értem én, kedves első és második válaszoló, de én itt arra vagyok kíváncsi, hogy mit gondolnak azok az emberek, akik ezen az oldalon járnak, és meglátják ezt a kérdést, és szívesen gondolkoznak el azon, amit kiírtam. Mert ebben a témában szerintem megoszlik az emberek véleménye. Ez érdekel engem, nem pedig az, amit valaki vagy vkik tegnap vagy tíz éve kiírtak egy netes oldalra..Ha arra lennék kíváncsi, nyilván beírnám google-be, nem pedig itt tenném fel a kérdést. Ugye, érzed a különbséget?
2009. szept. 24. 15:11
 5/7 anonim ***** válasza:
78%
Ez egy olyan dolog, ami manapság nagyon kevés emberben van meg. Manapság már mindenki csak a hülyeségekkel foglalkozik, a TV-k is tele mindenféle paródiákkal, meg minden, aztán a nép fele nem tudja, hogy mikor volt a honfoglalás, meg hogy ki volt az a Deák Ferenc. És még sorolhatnám.
2009. szept. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
78%
Tehát a mai tévéműsorok csak butítják a népet.
2009. szept. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Az "alapműveltség"-ről mindenki beszél, de senki sem tudja maghatározni.


Régen talán könnyebb volt, amíg az emberek otthonában nem voltak könyvek és általában az iskolán kívül az emberek nem sokat tudtak meg a világról. Ekkoriban (19. század) művelt embernek az érettségizett ember számított. A gimnáziumban besulykolták a latin, francia és német nyelvet, a római és görög klasszikusokat, az ókori és az újkori európai történelmet, a jog alapjait, a földrajz és a gazdaságtan alapjait, egy kevés természettudományt és matematikát, valamint elég sok irodalmat, mávészetet. A mai érettségizettek többet tudnak természettudományos/matematikai vonalon, ugyanakkor kevesebbet az ókori klasszikusokból és kevesebb a nyelvtudásuk.


Ugyanakkor nem hiszem, hogy művelt emberen ma is az érettségizettet értjük. Viszont nincs alap, mindenki rendszerint azt tartja alapnak, amit ő tud. Pl. lehetséges, hogy valaki sok száz könyvet olvasott jelenkori francia és német íróktól. Ő alapművelt, tekintettel arra, hogy egyetlen 19. századi angolt sem olvasott? Vagy alapművelt az, aki kívülről-belülről ismeri a középkor történetét, de a 20. századról fogalma sincs? Úgy gondolom, hogy inkább hobbik léteznek, meg műveltség-csoportok, pl. amikor 20-30 ember összefut (pl. egy blog környékén) és beszélgetnek Kínáról, mert ez a hobbyjuk. De mindenhez értő ember természetesen nincs. Régen a "tanult ember" mindenhez értett, mármint ez az illúzió keletkezett, mert ha az embereknek (művelttől az analfabétáig) mondjuk fogalma sem volt arról, hogy létezik Etiópia, akkor nyilván nem merültek fel kérdések Etiópiával kapcsolatban. Azokra a kérdésekre, amik egyáltalán fel tudtak merülni a tanulatlan emberekben, minden tanult ember tudta a választ, tehát "mindenhez értettek". Az internet korában nincs alapműveltség, hanem szakmák és hobbyk vannak, mindenki ért ehhez vagy ahhoz vagy azért, mert az a szakmája, vagy mert az a hobbyja. Csak általános műveletlenség létezik, ti. az, ha valakinek egyetlen szakmája vagy hobbyja sincsen.

2009. szept. 25. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!