Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogy kell értelmezni ezt a...

Hogy kell értelmezni ezt a József Attila verssort: "Bogár lépjen nyitott szemedbe."?

Figyelt kérdés
2008. szept. 9. 21:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
21%
vakulj megXD
2008. szept. 9. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Hát...Barátom,nem vagy egy irodalomra érzékeny típus:)V
2008. szept. 9. 22:32
 3/12 anonim válasza:
97%
Szia!Ha megadod a verset,amiben szerepel,jobban tudjuk az egész kontextushoz kötni.
2008. szept. 9. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
A Magány c. verséből való az idézet..
2008. szept. 9. 22:42
 5/12 anonim ***** válasza:
97%

Bogár lépjen nyitott szemedre. Zöldes

bársony-penész pihézze melledet.

Nézz a magányba, melybe engem küldesz.

Fogad morzsold szét; fald föl nyelvedet.


Száraz homokként peregjen szét arcod,

a kedves. S ha cirógatnál nagyon,

mert öled helyén a tiszta űrt tartod:

dolgos ujjaid kösse le a gyom. Lásd, ez vagy, ez a förtelmes kívánság.

Meg se rebbennél, ha az emberek

némán körülkerülnének, hogy lássák:

ilyen gonosszá ki tett engemet.


Kit szorongatsz most? Ha szülsz, a fiadnak

öröme az lesz, hogy körbe forog,

te meg rápislogsz, míg körülhasalnak

telibendőjű aligátorok.


Mozdulatlan, hanyatt fekszem az ágyon,

látom a szemem: rám nézel vele.

Halj meg! Már olyan szótlanul kívánom,

hogy azt hihetném, meghalok bele.


Ez a Magány c. vers. Benne is van a végén: a halálát kívánja egy nőnek (valószínűleg keserűségből).

2008. szept. 9. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
97%

A viszonzatlan szerelemnek arról az elkeseredettségéről szól amikor inkább elpusztítanánk azt akit szeretünk (persze belehalnánk) csak ne érezzük már a fájdalmat.

Minden szörnyű és ocsmány képet elképzelünk, hátha kiszeretünk belőle.

"Bogár lépjen nyitott szemedbe"

csak gondold végig... olyan ez mint valami átok.

légy halott. Elhagyatva, üveges szemekkel feküdj és a férgek faljanak, a bogarak mászkáljanak rajtad.


József Attila képes volt leplezetlenül vállalni a verseiben a legszélsőségesebb érzéseit is. "Kénytelen" vállalni mert ezek a rettenetes halállal kapcsolatos érzések ugyanúgy feszítik mint a szerelem.

Lásd pl a "Nagyon fáj" c. versét.

2008. szept. 10. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
hát ez undorító vers...bogár menjen a szemedbe,edd meg a nyelvedet...morzsold szét a fogaidat...penész egye a melledet....:S
2008. szept. 10. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
96%
Szerintem fantasztikus vers, Tény, hogy meg kell érni hozzá. :)) De nem kötelező ezzel kezdeni. Van JA-nak rengeteg könnyedebb verse amit már unalomig ismételnek. Aztán ha valaki már szeretett örjöngve, mindent feladva, szégyenkezve önmaga gondolatai és cselekedetei felett – akkor talán ezt is érteni fogja. De kívánom, hogy senki ne ragadjon hoszsabb időre ebbe a lelkiállapotba. Pszichiáter nélkül kevesen ússzák meg. Könyv is jelent meg József Attila pszichiátriai betegségeiről.
2008. szept. 10. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem csodálatos vers, - mint József Attilától MINDEN!!!!!! Igen, "meg kell érni" bizonyos verseire, de annyira értett hozzá ez az ember, hogy hogyan fejezze ki magát, hogy beleborzongok egyes költeményeibe...

Ez a vers tényleg olyan, mint egy átok (pl. a Hetedik c. verse is olyan).

Aki szereti József Attilát, olvassa el az Iszonyat c. versét! Rám olyan hatással volt, hogy el sem tudom mondani, és mindig sírok, amikor elolvasom... (de ez csak EGY a SOK CSODA közül....)

2008. szept. 10. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értékes válaszokat.Szerintem is fantasztikus ez a költemény,ezért is dobtam be a köztudatba.
2008. szept. 10. 09:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!