Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szükséges szerinted, hogy egy...

Szükséges szerinted, hogy egy vers rímeljen?

Figyelt kérdés
2013. febr. 2. 00:02
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
100%

szerintem igen


nem akarom leszólni a rímtelen versek szerzőit, de szavakat művészieskedőn összerakosgatni nem költészet, szerintem.

nemrég akadta a kezembe két kötet, egy magyar költőé és egy antológia skandináv költők műveiből.

biztosan egy kultúrbarom vagyok, de két perc után félredobtam. teljesen felesleges volt oszlopos elrendezésben leírni, amit közölni akartak, ha szépen sorkizárttal írták volna, a kutya se hitte volna versnek.

nem vitatom, hogy magvas gondolatok is előjöhetnek valakiből, de versnek nevezni, mert hosszúkás és a lap közepén van, véleményem szerint önteltség.


a jó rímet megtalálni, játszani a szavakkal, a ritmussal....nekem ezt jelenti a vers.

2013. febr. 2. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
100%
Valóban azt jelenti, ahogy az előttem szóló írja, ellenben nem feltétlen kell minden versszaknak soronként rímelnie, kellő rímtelenségben is van költészet. Direkt erre vannak a csonkarímek. Rengeteg rímféle létezik, minél több típust használ a költő, annál színesebb a vers. De számomra is a szavakkal való játékot jelenti, a ritmust, amire a magyar egy kitűnő(!) nyelv.
2013. febr. 2. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 anonim ***** válasza:
Számomra igen, az a (jó) vers ami rímel. Viszont egy az igazsághoz legközelebb álló definíció szerint "az a vers, ami nem ér ki a sor végéig".
2013. febr. 2. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 anonim ***** válasza:
100%

nem.

sőt, a hideg futkos a hátamon, ha valaki csak azért jár fel a literára, hogy beszólogasson a nagy irodalmár fejével, hogy "ez nem rímel, ez undorító, ez nem vers". tisztelet a kivételnek, persze, akik nem így állnak hozzá.


szerintem attól vers egy vers, hogy van egy belső ritmusa. nem feltétlen időmértékes vagy ütemhangsúlyos verselésre gondolok, hanem a gondolatok ritmusára. amikor olyan, mintha lélegezne, beszélne a szöveg. az alakzatok, mindenféle díszek ízlésesek tudnak lenni, persze csak mértékkel. nekem sokkal fontosabb, hogy azok a szavak egy egyedi szövetet hozzanak létre - ha már vers formájában kapom, akkor ugye valamennyivel tömörebben, mintha kiengednéd őket prózában, terjedelemben.


mostanában pont hogy a rímektől van herótom. főleg, ha folyton-folyvást beleragadok - ha túl tömény.

2013. febr. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 anonim ***** válasza:

nem vagyunk egyformák


ezért "élnek meg" a rímeket lenéző versfaragók is, kinek a pap, kinek a paplan :)

2013. febr. 2. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 anonim ***** válasza:
100%

Ady Endrének nagyon tetszett a rím mintája.Volt hogy minden második sor rímelt,volt hogy egyik sem igazán.Viszont az o versei rengeteg jelentéssel bírnak aminek a rím ütemet ad, egyszerűen fantasztikus.


Úgy gondolom egy vers nem csak egy rím kollekció kell hogy legyen,hanem szinkronizálnia kell az üzenetet a rímmel.


Nekem szükséges a rím,de nem minden esetben.

Nagyon el kell találni a rím helyét és szerepét egy versben,és csak akkor kell használni.

2013. febr. 2. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:

Nem szükséges.

És ami rímel, még nem biztos, hogy vers.

2013. febr. 2. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim válasza:
Én jobban örültem amikor olyan verset kellett tanulni ami rímelt :) Szóval könnyebb megtanulni értelmezni szerintem egy olyan verset ami rímel :)
2013. febr. 2. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem szükséges..
2013. febr. 2. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül a rímen van a hangsúly, ha a költő úgy pakolgatja a szavakat, összefüggéstelenül is akár, akkor is lehet egy vers jó.

Én szeretem a szabad verseket, én magam is írtam már párat. Abban az a legjobb, hogy egy gondolat hozza elő a másikat.

2013. febr. 2. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!