Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Alapműveltség - szerintetek...

Alapműveltség - szerintetek melyek azok a regények, darabok, irodalmi alkotások, melyeket egy művelt embernek ismernie kell?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 5. 14:32
 1/9 anonim ***** válasza:
87%
Például amiről általánosban és középiskolában szó volt.
2014. ápr. 5. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
100%
Szerintem is azok elsősorban, amelyekkel az iskolában megismerkedsz. A mi időnkben a kötelező irodalom tényleg kötelező irodalom volt (pedig "csak" 25 éves vagyok), de pl. a hugoméknál már egyáltalán nem kérték számon, nagy nehezen ha filmen megnézték/vagy neten rákerestek a tartalomra, elemzésre aztán ennyiből letudták :(
2014. ápr. 5. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%

És ki állítja össze ezt a listát, hogy milyen könyveket kell olvasni? Már nem azért, de szerintem ebből a műveltséget levonni, hogy ki milyen könyveket, műveket ismer... Én se és általános iskolai legjobb barátom se volt odáig a kötelezőkért, szerintem jó párat kihagytunk mindketten, csak utánanéztünk, hogy mi a lényeg röviden. Ettől függetlenül mindketten végeztünk az iskolával, Ő orvos lett én pedig Svédországban vagyok mozdonyvezető. Szerintem egyikőnk sem műveletlen ember, orvosnak gondolom mindenki sejti, hogy mit kell körülbelül tudnia, nekem pedig a német és a svéd nyelv volt követelmény a többi mellett.

Kérdés: Ha ismerjük ezeket a műveket, vagy foglalkozunk velük, akkor előbbre lennénk látványosan? ( Nem mintha nem lennék megelégedve, sőt. ) De a lényeg, hogy egy ember műveltségét nem igazán lehet az alapján behatárolni, hogy milyen irodalmi műveket ismer...

Akit érdekel foglalkozzon vele önszántából, akit meg nem az ne, szerintem ilyen egyszerű a dolog.

Nem tudom, most mi a helyzet ilyen téren Mo.-n, de azért kíváncsi lennék mi változott az oktatási rendszerben.

2014. ápr. 6. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
100%

Persze, nem csak művek ismerete tartozik ide. Pl. 20 évesen már illene tudni, hogy Egyiptom nem Európában van, ismerni a földrészeket, országokat, tehát legyen rálátása a világra, hogy mi/miért/hogyan "működik". :)

Itt a kérdező kifejezetten az irodalmi alkotásokra volt kíváncsi.

2014. ápr. 6. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

azt nem mondanám, hogy azok amiket általánosba/szakközépbe olvastattak el velünk. sokszor nagyon rosszul válogatják ki ezeket, és tanárfüggő is. ha a tanár elfogult valamelyik könyvvel/íróval szemben, akkor azt elolvastatja a gyerekkel, még ha az nem is neki való.

pl ránk szakközépbe éveken keresztül erőltették a sorstalanságot, borzasztóan agymosó szinten. ezzel azt érték el, hogy megutáltuk nem csak a könyvet, de az egész témakört is.

(magyarán ellentétes hatást váltott ki)

vagy pl az amcsiknál sok iskolában a herripottert(!) kellett kötelező jelleggel olvasni.

szóval ez szubjektív, emberfüggő.

2014. ápr. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%
Azok a művek melyek az irodalomtörténetben a legfontosabbak. A lényeg, hogy legalább a legnagyobb magyar műveket ismerd. Hidd el!-én nem rég doktoráltam Jogi egyetemen és ugyanezt a kérdést fel tettem egyik tanáromnak régen és ez volt rá a válasz.
2014. ápr. 11. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
100%
6/6 válasza szerintem helyes, bár nincsenek egyértelmű, objektív kritériumok a fontosság megítélésében, kivéve a legnagyobbakat (Thomas Mann, Lev Tolstoy, Charles Dickens stb.). Az is számít, hogy milyen körben értelmezzük az általános műveltséget, mert az mást jelent irodalom-esztéták körében vagy középfokú végzettséggel rendelkező szakmunkások szintjén, nem kisebbítve az utóbbiak emberi és szakmai értékeit.
2014. ápr. 11. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. :)

Képzettséget tekintve pedig a diplomások szintje érdekelne. :)

2014. ápr. 12. 13:56
 9/9 wapo ***** válasza:
48%

Szerintem meg az a kötelező ami érdekel.:)

Mert ha egy könyv nem tud lekötni akkor max. ha bottal vernek tudom végigolvasni. De akkor se marad meg belőle sok.

Inkább az írók ismerete lenne kötelező. Mert Nem Árt Tudni, hogy ki volt és mit mit írt Madách, Csokonai, katona J., Arany, Jókai, Shakespeare, Puskin, Dosztojevszkij,Balzac,Cervantes, Karl May, J.Verne, J.d. Salinger, Alex_Haley, Mark Twain, Daniel Defoe, Arthur Conan Doyle, Jack London, Kertész Imre, Szophoklész, Karinthy, Molnár Ferenc (és nem a karamell), Faludy György, Lázár Ervin, Lőrincz L. László, Spiró György, Szepes Mária, Vavyan Fable stb..stb..

De ha az író nem is legalább a könyv címek menjenek.:)

2014. ápr. 13. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!