Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Tudnátok ajánlani esztétikával...

Tudnátok ajánlani esztétikával foglalkozó könyveket?

Figyelt kérdés
Érdekelnek a művészetek, de sok velük kapcsolatos fogalommal nem vagyok (teljesen) tisztában, úgyhogy jó lenne tanulni egy kicsit. Az se baj, ha nehezebb könyvről van szó, csak ne legyen tele mellébeszélő, tudományoskodó kifejezésekkel!

2014. ápr. 8. 16:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Mint minden tudományágnak, a művtörinek,ikonográfiának, esztétikának is megvannak a maga szakkifejezései. Az író nem fogja minden egggyes alkalommal körülírni, hogy mi az a tümpanon.


E. H. Gombrich : A művészet története

Hans Biedermann: Szimbólumlexikon

Hoppál–Jankovics–Nagy–Szemadám: Jelképtár

2014. ápr. 9. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

"Mint minden tudományágnak, a művtörinek,ikonográfiának, esztétikának is megvannak a maga szakkifejezései."


Persze, ezt értem. De vannak olyan kritikusok, esztéták, filozófusok, akik szeretik a szövegeiket telepakolni tudományosnak ható kifejezésekkel, hogy komolyabbnak tűnjenek, sokszor érthetetlenné téve a szöveget. Olyankor gyakran nincs is értelme, az illető csak mellébeszél, ködösít. (Orwellnél találkoztam egy "remek" példával erre A politika és az angol nyelvben.)


Azt persze nem vitatom, hogy az esztétikának is megvannak a maga szakkifejezései (pl. motívum, stilizáció, ellenpontozás stb.), sőt, főleg ezek mélyebb ismerete érdekelne, de mindezt biztosan le lehet írni emberi nyelven is.


Köszönöm az ajánlott könyveket!

2014. ápr. 9. 15:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!