Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan jobb szerintetek...

Hogyan jobb szerintetek történetet írni: E/3 vagy E/1?

Figyelt kérdés
Főleg tapasztalt írók vélrménye érdekel :)

2015. febr. 28. 17:40
 1/8 anonim ***** válasza:
81%
Honoré de Balzac vagyok, szerintem E/3, de itt mellettem az Anton Pavlovics azt mondja, hogy mindegy.
2015. febr. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Vicces :") de nem erre gondoltam.
2015. febr. 28. 17:53
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Bár nem vagyok annyira "tapasztalt", személy szerint nem szeretek E/1-ben írni. A minap épp egy cikket kellett megírnom, abban ugyan volt két mondat, ami E/1-ben íródott, de azt nem tudtam máshogy leírni.
2015. febr. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Lehet így is, úgy is, csak másképp kell felépíteni a történetet mindkét esetben. Az E/3 általában több szabadságot ad, hiszen több szemszögből írhatsz, mintha "felülről" szemlélnéd az eseményeket. E/1 esetében vigyázni kell, hogy ne írj olyat, amit nem láthatsz. Tehát ha az első személyű mesélő pl. X helyen áll, akkor nem mondhatja el, mi történik egy másik helyen, nem ugrálhat a helyszínek között. Ugyanakkor egy adott történetet közvetlenebbül lehet első személyben leírni, csak figyelni kell a fenti dologra (is).
2015. febr. 28. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
67%

Igaza van az előttem válaszolónak, ugyanakkor szó sincs arról, hogy csak egy elbeszélőd lehet. Ha egy esemény párhuzamosan történik egy másikkal egy másik helyen, ahol a másik nagyon fontos szereplőd ténykedik, átugorhatsz az ő fejébe is.

Például:


Fejezet 1:

"Már vagy 3 éve élek itt Londonban a párommal..." (nő)


Fejezet 2:

"Most költöztem Londonba, nincs egy hete. A nagynénémmel lakom. Ő állandóan azt hajtja, hogy legyen már végre egy lány, aki mellett leélhetném az életem..." (férfi)


Fejezet 3:

"A papával most ülünk a nagy repülőn és megyünk Angolországba. Azt mondta, hogy szuper jó lesz, mert megyünk az angol nagyihoz, aki szuper finom sütiket süt. Aztán valami Táver Bridzshez buszozunk" (gyerek)

2015. márc. 1. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
#5, Amit írtál, elméletben működik, gyakorlatban kerülendő! Egy idő után az olvasót megterheli, hogy kövesse, hogy épp ki beszél. Ha csak pár fejezetről van szó, akkor rendben van, de egyébként túlbonyolítás. Épp az E/1 lényege vész el vele. (Vannak ellenpéldák, de azokat külön meg kell nézni, hogy ott miért és hogyan alkalmazták, hogy működni tudjon.)
2015. márc. 1. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6 Igazad lehet, regényben (50-100 oldal fölött) én sem ajánlanám. Viszont a kérdésből nem derül ki, hogy pár fejezetes novellára gondolt, vagy egy eseményt akar elmesélni több szemszögből, és minden novellának ugyanaz a vége: pl. meghal XY. Csak ezt máshogy írja le egy férfi, egy nő, egy öregember, egy gyerek, egy hivatalnok, stb. És az összes novellában más az elbeszélő, mert máshogy látták.


De mindegy, valószínűleg a kérdező lineáris szerkezetű regényre gondolt.

2015. márc. 1. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 11fakanalak válasza:

Én sem vagyok tapasztalt író, csak nagyon lelkes olvasó, azonban egy dolgot még hozzátennék az előttem szólókhoz. E/1-ben sokkal jobban oda kell figyelni az illető lelkivilágának ábrázolására, hiszen gyakorlatilag azt írja le az író, hogy mit gondol a szereplő, a látványra, amit lát, milyen elmebeli reakciói vannak, amit több odafigyelést igényel a szerzőtől. Ugyanakkor ezáltal a szereplő sokkal emberibbnek, valóságosabbnak tűnik, ha ezt megfelelően oldja meg az író.


Ajánlanám ilyen E/1-es regényekből Dosztojevszkij - Bűn és Bűnhődés könyvet, zseniális a maga nemében.

2015. márc. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!