Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Városokban miért nem szokás a...

Városokban miért nem szokás a locsolkodás?

Figyelt kérdés

3 éve élek fent Budapesten, Én nagyon ahhoz vagyok szokva, hogy járnak az emberek faluhelyen pl. locsolkodni. Itt, mióta fent élek, senki nem jön. Párom is csak a rokonsághoz megy ki. Idén oda sem ment, mert mondtam neki, hogy órákra ne vigye el a kicsit, mert mostanában 2 óránként eszik a 3 hós fiunk. Engem meg nem akartak vinni, meg nőknek nem is szokás járni.

A szomszéddal azóta tartjuk a kapcsolatot, mióta terhes vagyok, együtt jártunk szülésfelkészítőre, vagyis külön mentünk el, de együtt jöttünk haza. Pár héttel idősebb a kislánya. Mondtam a férjemnek, nézzen át hozzájuk. Annyi lett volna az egész, hogy kilép a folyósora, s szemben laknak. De nem ment, azzal letudva, hogy itt nem illő átmenni. S nincs is kedve hozzá. De ha mi pl. a szomszéddal szülés óta néha átjárunk egymáshoz, szerintem meg illő lett volna, legalább az anyukát meglocsolni, s kicsivel átmenni.

Minden városban így működik vagy csak Pesten van ilyen szokás?

Vagy itt tényleg ennyire nem divat a locsolkodás?


2011. ápr. 26. 11:30
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Ha a férjeddel van gondod, azt mond, de városban is (Budapesten is) szoktak locsolkodni az ismerősök.
2011. ápr. 26. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Én pesti vagyok és járok locsolkodni rokonokhoz, ismerősökhöz is, viszont sokszor tapasztaltam, hogy a lányok nem akarták a locsolást (pedig nem vízzel mentem, ahogy minden évben eltervezem :D).
2011. ápr. 26. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
92%
Kedves Kérdező!Én pld Keszthelyről költöztej fel Bp-re már több,mint 10 évvel ezelőtt,desajnos azóta engemet sem locsolt meg senki a páromon kívül...:(-tegnap is pont ezt mondtam neki,hogy ez íg nem is ünnep.Nálunk ennek külön hangulata volt,amit úgy gondolom,ha itt maradunk-soha többet nem fogunk átélni...-nagyon szomorú dolog ez-engem megráz legalább is.
2011. ápr. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim válasza:
49%
Én örülnék neki, ha senki nem akarna meglocsolni. Vidéken nőttem fel, és minden évben utáltam a húsvéthétfőt a locsolkodás miatt.
2011. ápr. 26. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
94%
Én Debrecenben lakom. A szomszédokhoz, közeli rokonokhoz mennek locsolkodni. De csak az idősebb emberek. A fiataloknál ez már nem szokás.
2011. ápr. 26. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim válasza:
64%

Nálunk szokás, viszont én nagyon utálom!

A párom tegnap elvitte 4 helyre is a 2 kisfiúnkat, 1 nagy szatyor édességgel és 12 ropival jöttek haza :)))

Ezt mondjuk elég nagy hülyeségnek tartom, hogy miért kell már az ilyen kicsiket is arra szoktatni, hogy édességet és pénzt kapnak egy ünnepen, de az is igaz, hogy legalább locsolkodtak. A nagyfiam (4 éves) kb. 150x mondta el tegnap a "zölderdőbenjártam" versikét :))))


Jaj és ezt a parfümmel hajba locsolást is el lehetne már felejteni, miért nem lehetett a sima víznél maradni? Persze ezért ne tűzoltó tömlővel :))))

2011. ápr. 26. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Első válaszoló, nem a férjemmel van gondom, csak Tőle tudom, hogy itt városban nem szokás sehol a szomszédokhoz, ismerősökhöz sem járni, csak a rokonsághoz, akinek van.

Én szerettem mindig is a húsvétot, nekem nem volt ezzel bajom. S nálunk mindig megkérdezték, hajra vagy ruhára kérjük a parfümöt.Engem pl. a férjem s apósom se locsolt meg, rokonság meg hozzánk nem jár, hanem csak a párom szokott átmenni, de mivel a 3 hónapos fiúnkat, aki most hónap végén lesz 3 hónapos, nem engedtem, mivel több helyre ment volna, s csak anyatejes, így Ő sem ment.

2011. ápr. 26. 16:15
 8/20 anonim ***** válasza:
56%
Nem akarok bunkó lenni, de a férjed családjával lehet valami.. Az összes fiú ismerősöm ment locsolni, ahogy én is.
2011. ápr. 26. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Én falun lakom, mégsem locsolt meg senki. Itt inkább a fiatal lányokat szokás, felnőtteket már nem. Egyébként én is utáltam mindig is, nem bánom, hogy elmaradt. Szerintem az a baj vele, hogy már ez a szokás is elkorcsosult. Sok fiú azért járja az utcákat, és csönget be minden ismeretlenhez, hogy gyűjtse a pénzt. Régebben hozzánk egy csomó idegen jött, én már ki sem nyitottam az ajtót. Az volt az igazi, amikor csak piros tojást kaptak. Az volt a hülye, aki először bevezette, hogy pénzt is adnak a locsolóknak, szerintem ott lett először elrontva. Tojást lassan már senki nem is fest, mert pénzért meg maximum csokitojásért jönnek a locsolók.
2011. ápr. 28. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
Azzal tisztában vagyok, hogy fiatalokhoz járnak, nálam nem az a gond, hogy nem jöttek. Csak az, hogy a kisfiúnk azért jó lenne ha ezzel a hagyománnyal majd nemcsak akkor ismerkedne meg, ha haza megyünk, mert anyagi okok miatt nem hiszem h minden húsvétkor haza tudunk utazni. S mivel a szomszéd kislánnyal egykorúak, én arra értettem, hogy még a szomszédhoz sem szokás átmenni ilyenkor, jhogy alami hagyomány megmaradjon a gyerekeinkben is. Amúgy a mostani húsvéti szokások nekem sem jönnek be. Jobb volt szerintem is mikor mi festettük a tojásokat, s minket pl. anyukám is bevont, jártuk az erdőt, szedtük az ibolyát, s különböző leveleket, amiket gondoltunk, hogy szépen mutatnak a tojásokon, s saját kezüleg festettük ki őket. Bennem ez maradt meg. Leginkább ezt szerettem a húsvétban. Ez a csoki tojás, s pénz, ez nekem se jön be.
2011. ápr. 29. 12:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!