Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mikor hordják a magyar népvise...

Mikor hordják a magyar népviseleti ruhákat? Miért hordják? Mi a neve ennek az öltözéknek? Mi a hivatalos magyar tánc neve?

Figyelt kérdés
2010. febr. 10. 19:52
 1/9 anonim ***** válasza:

Melyik öltözéknek, jóember?

Nincs hivatalos magyar tánc. Ahány vidék, annyi népi tánc.

2010. febr. 10. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
a magyar népviseleti ruhákat akkor hordják, ha olyan alkalom van, néptánchoz, fesztiválokra, stb., a hivatalos magyar tánc neve pedig magyar néptánc... ezen belül pedig sokszáz féle tánc van
2010. febr. 10. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Magyarországon a mult század elejéig,közepéig minden tájegységnek,és nemzetiségnek volt külön-külön viselete.Ez eredetileg a falvakban és kisebb településeken mindennapi viselet volt.Ezt váltotta fel fokozatosan a modern,városi viselet.

Ma már népviseleti ruhát csak egyes alkalmakkor (szüret,busójárás stb.) viselnek.

Ezek a ruhák általában gazdagon hímzettek voltak,és sok idő kellett az elkészítésükhöz.

A táncok is tájegységenként változtak.

Ha beírod a Google-ba,hogy magyar népviseletek,sok információt találhatsz róluk.

2010. febr. 10. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
100%

Szia! Sajnos nagyon keveset tud egy "atlag" ember a magyar viseletekrol... Az sem egeszen igaz, hogy minden magyar viselet gazdagon himzett peldaul. A 18. szazad vegetol (jobbagyfelszabaditas utan) kezdtek gazdagodni a magyar paraszti viseletek, addig a foldesurak szabalyoztak az oltozkodest. (pl. a csizma hordasa nemesi kivaltsag volt). Ettol az idoszaktol kezdve videkenkent egyeni iranyban fejlodtek tovabb az unnepi es hetkoznapi ruhak.(egyes helyeken a himzes kerult tulsulyba, pl, Kalocsa-videk, matyok, de nem feltetlen. pl. a Sarkozben inkabb bolti disziteseket hasznaltak)

Valoban, minden faluban kulonbozo, de tajegysegenkent hasonlo elemekbol allo nepviseletek alakultak ki. Falun belul is tobb kulonbozo jelentest hordozott egy-egy oltozet ruha. (pl. az illeto hazas-e, van-e gyermeke, esetleg ozvegy... stb. ) Ugyszinten falun belul mas viseletet hordtak a mas nemzetiseghez tartozok, ha volt ilyen. Igy lehet, hogy a busojarasnak peldaul igen keves koze van a magyar viseletekhez, ez ugyanis a magyarorszagon elo sokac nemzetiseg unnepe, tehat az o viseletuket oltik magukra ez alkalombol.

(Zarojelben szeretnem megjegyezni, hogy a manapsag divatos mindenfele "osmagyar" ruhaknak vajmi keves kozuk van a magyar paraszti viselethez.)

Tudni kell meg, hogy megkulonboztettek un. "hetkoznaplos" viseleteket, ezt hasznaltak munkara, es unnepi oltozetet, ezt vasarnap es unnepnapokon hordtak.


Ha kivancsi vagy a magyar tancokra, akkor alapveto tanulmanyokat a [link] oldalon talalsz. Az itt talalhato anyag rendkivul jo osszefoglalot ad, erdemes atbongeszni. Ha vegeztel az olvasassal, le is tesztelheted a tudasod a kvizjatekban. ;)


Altalanossagban elmodhato a magyar tancokrol, hogy Martin Gyorgyek ket stilust, regi es uj stilust kulonboztetnek meg, akarcsak Kodalyek a nepdalokban. A neptancok is, akarcsak a nepviseletek, tajegysegenkent es falvankent is elterest mutatnak. A regi stilusba torteneti gyokeru tancaink tartoznak, melyek inkabb csoportos formakban jelennek meg. Kulonbozo kortancok es lanctancok, az uj stilusban pedig jellemzoek az egyeni- es paros tancok, joval individualisabb a regi stilusnal, ahol a kozossegi tancolas kapott fontosabb szerepet.


A magyar neptanc mara magasfoku szinpadi muveszette is fejlodott, elvesztette eredeti funkciojat, illetve atalakultak ezek a funkciok. A szinpadi eloadasoknak ket nagyobb iranya van: az egyik a minel autentikusabb eloadasmodra torekszik (hiteles viseletek, szokasok szinpadra allitasa), a masik pedig modern kontosbe oltozteti a hagyomanyos tancokat.

A neptancot emellett szorakozasra is hasznaljak, az ilyen tancos alkalmakat nevezzuk tanchazaknak. Ez egy hagyomanyos falusi mintara letrehozott varosi szorakozasi forma. Mindig elo zenekarral, legtobb helyen tancoktatassal is. A tanchazmozgalom kialakulasarol szinten olvashatsz a fent emlitett honlapon.

A magyar tanchazmozgalom (neptancosok, nepzeneszek) legnagyobb rendezvenye az Orszagos Tanchaztalalkozo es Kirakodovasar, melyet minden ev aprilisaban Budapesten tartanak. Ha erdekel ez a vilag, mindenkeppen menj el erre a rendezvenyre. Ha barmi egyeb kerdesed van, irj privat uzenetet, megprobalok valaszolni. Minden jot! :D

2010. febr. 14. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, erre gondoltam. Sokat segitettél, ebből kiindulva már talán elkészülhet a dolgozat. Ugyanis ir általános iskolában tették fel ezeket a kérdéseket a gyerekemnek és mint átlag magyar vajmi keveset tudok a népviseletekről, népszokásainkról. Az ajánlott oldalt pedig meg fogom látogatni, köszönöm!
2010. febr. 14. 10:00
 6/9 anonim ***** válasza:
Még annyit hozzáfűznék, hogy néhány faluban még mindig népviseletben járnak az asszonyok, hétköznap is, főleg az idősebbek.
2010. febr. 15. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
27%

Sokfajta népviselet van(hála a Jóistennek), egyik pl. az, amit a gárdisták hordanak, vagy pl. a díszmagyar, és más sujtásos ruhák(Bocskay, stb.).

Nincs "hivatalos" magyar tánc. Sokféle magyar néptánc van.

2010. febr. 16. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%
Az vagyok, aki a hosszu valaszt irta. A gardistak NEM nepviseletet hordanak!!! Nehogy elhidd... nem hiszem el h hova fajult a vilag... nem tudom h az acelbetkos bakancs meg a kinai sarkanynak kinezo tigris mi a jo elettol lenne magyar nepviselet... huuuu de kiakadtam...
2010. febr. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

02-16 23:53

A díszmagyar és a Bocskay az nemzeti viselet nem népviselet, az előbbit a nemesek hordták, az utobbit a parasztok. A gárdának meg félkatonai egyenruhája van vagy mi.

A magyar népviseletek a 19. század végén kezdtek el színesedni, díszesebbé válni, előtte a parasztok számára nem volt elérhető, a selyem, bársony, kázsmír stb...

Régen hétköznapra nagyon egyszerű ruhát hordtak, az nem volt díszes, az ünneplő ruhában (amiben manapság táncolnak) templomba jártak, lakodalomba, táncoláshoz egyszerübb ruhát húztak. Manapság a táncosok hordják fellépésekre, esetleg misére, népviselet bemutatókra, valamint idősebb asszonyos hordanak még viseletet pl. a piacokon lehet ilyet látni, de az már nyilván nem az a díszes.

Hivatalos magyar tánc nincs, (ill. a palotást magyar táncnak mondják, de az nem népi tánc).

Nézd meg ezt a honlapot, ez a mi tájegységünk népviselete (Kelet-Mecsekalji tájegység):

[link]


Tehát fontos megkülönböztetni a nemzeti viseletet, táncot és a népi viseletet, táncot!


A táncokat ma már valóban inkább színpadra alkalmazzák, régen szabadon táncolták ezeket az elemeket, nálunk bálban is ugyan úgy használatosak ezek a "táncelemek".

Egy népi táncos...

2010. jún. 18. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!