Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az ukrán nyelv át tudna állni...

Az ukrán nyelv át tudna állni a latin betűk használatára?

Figyelt kérdés

Ahogy én látom, az ukrán legalább annyira hasonlít a szlovák, cseh, horvát nyelvekre, mint az oroszra. Sőt, az előbbiekhez hasonlóan egyszerűsíti a nyelvtani végződéseket az ortodox oroszhoz képest.

A szókészlete jobban épít az európai nyelvekre:

táska = taska (nem szumka)

nemzet = nácija (nem naród) stb

Azt hallottam, a szókészlete az orosszal kb 40%-os átfedésben van.


Na már most, a háborúban rengeteg iskolát és könyvtárat is porig romboltak, a bennük levő nyomtatott könyvekkel együtt. Ukrán nyelvű könyvet szinte lehetetlen beszerezni, pedig direkt kerestem, hogy menekülteknek ajándékozhassam.


Ez azt juttatta eszembe, hogy talán a háború után, ha újra beindul a nyomtatott könyvek és újságok kiadása, talán most adódna a lehetőség a nyelvet is kissé újra gondolni, az orosztól még távolabb "pozicionálni", és mindent átírni latin betűkre, szláv nyelvekben már meglévő latin betűs helyesírások mintájára.


Ahogy a független horvát és a hagyományosan oroszbarát szerb között is az a legfontosabb különbség, hogy a szerb a cirill betűket használja, a horvát viszont ezt nem hajlandó.


Persze ami régi könyvek megmaradtak, az érintetlenül hagyott városokban, azt még olvasnák az öregebbek, de ha mostantól latin betűkkel tanítanák az iskolában az írás-olvasást, könnyű lenne nekik az átállás?



2022. máj. 15. 21:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Beszélj erről velük.
2022. máj. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
18%
eskü egyes magyarok már jobban meg vannak hülyülve mint maguk az ukránok... ez tetszik, de ne írjanak egyből kandzsikkal? vagy legyen arab írásuk, az ráadásul még csak egy földrészen sem tartózkodik a csúnya-gonosz oroszországgal... amúgy kapaszkodj meg, valamilyen szinten mindenki ismeri a latin betűket, egyrészt mert hiába redva kelet ugyanúgy mint Mo., azért a normálisabbja ott is tanul angolul, illetve az internet miatt valamennyire muszáj boldogulni a latin betűkkel is.
2022. máj. 15. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Én nem tartanám ezt annyira elképzelhetetlennek. Európához akarnak tartozni, közben minél jobban el akarnak távolodni Oroszországtól. Ez földrajzilag nyilván nem lehetséges, de kulturálisan és gazdaságilag vannak lehetőségek. Igaz, a kultúrát még a gazdaságnál is nehezebb megváltoztatni, de az ellenük indított háború azért katalizálhatja a folyamatokat.
2022. máj. 16. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg szerintem igen. Jelen események után simán el tudnám képzelni.
2022. máj. 16. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Már évszázadokkal ezelőtt is készültek javaslatok az ukrán nyelv latinbetűs írására:

[link]

2022. máj. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

2.: Mint említettem, több szláv nyelv a latin betűt használja, többek között az oroszoktól való kulturális elhatárolódás részeként.



5.: Nem is tudtam, csak kézenfekvőnek tűnt, hogy nekik is eszükbe juthatott már. :D Köszönöm.

2022. máj. 16. 14:38
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Az ukran postai dolgozok mar Latin betuket hasznaltak, taviratok, fax-ek irasara.
2022. máj. 17. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
7.: mikor írtak utoljára táviratot? Vagy ez valami szarkazmus akart lenni? Mert akkor nem értem, ugyanis a latin betűk semmivel sem "korszerűtlenebbek", sőt, ahogy a tendencia folytatódik, egyre több nyelv átveszi.
2022. máj. 17. 13:28
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Lemaradt, hogy mar a 60’s evekben irtak latin betukkel, postan, irodakban.
2022. máj. 17. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Szóval egész komoly történelme van a latin betűvel írott ukrán nyelvnek.
2022. máj. 17. 17:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!