Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szlovén és a szerb-(horvát)...

A szlovén és a szerb-(horvát) nyelvek hasonlóan közel állnak egymáshoz mint a cseh és a szlovák?

Figyelt kérdés

A csehre és a szlovákra szokták azt mondani, hogy annyira hasonlítanak, hogy akár még egyazon nyelv különböző nyelvjárásainak is lehetne tekinteni őket.

Ha jól tudom, ennél is magasabb fokon áll a szerb és a horvát nyelvek hasonlósága, ezért is szokták együtt szerb-horvátnak nevezni (még ha a nyelvészeten kívül, a politika miatt ezt sokan el is ítélik). A szlovén számomra viszont sok szempontból szintén nagyon hasonlónak tűnik. Megérzésre tehát nagyobb fokúnak tűnik a hasonlóság a szlovén és a szerb között, mint mondjuk a bolgár és a szerb között. A horvát max azért lehet kakukktojás, mert ott szeretnek "j"-zni (pl. mlijeko a mleko helyett).


Egy szó, mint száz, a szerb-horvát és a szlovén is vannak annyira hasonlóak, mint a cseh és a szlovák? Sok mindent meg lehet érteni a másikból, ha az ember ismeri az egyiket?



2023. jan. 6. 13:25
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, bár a szerb és a szlovén szókészlet között márnagyon nagyok az eltérések (ugyanez a szerb és a horvát között kb. nyelvjárásnyi volt, de a 90-es évek óta a horvátot erősen nyelvújítják is, hogy különbözzön).
2023. jan. 6. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%
Igen. A cseh és a szlovák, illetve a szerb és a horvát gyakorlatilag egy-egy nyelv, csak politikai okokból kezelik őket külön nyelvként.
2023. jan. 6. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Azt tudom, de én a szlovén és a szerbhorvát viszonyára voltam kíváncsi. :)
2023. jan. 6. 21:12
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Off, de azért leírom: a szerbet beszélem, és egyszer összehozott a sors egy cseh emberkével. Meglepően jól sikerült elkommunikálnunk. Az alapnyelvi szavak szinte változatlanul, vagy szabályos hangmegfelelésekkel, de felismerhetők mindkét nyelv beszélője számára.
2023. jan. 6. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A szlovén kissé kilóg a délszláv nyelvek közül, de az előzőnek igaza van, bármelyik két szláv nyelv kölcsönösen érthető. Ez azért van, mert nagyon későn váltak szét, a magyar honfoglalás korában a szlávok még nagyjából egységes nyelvet beszéltek. Ha megnézed a Halotti beszédet, ami alig 200 évvel későbbi, azt még mi is nagyjából megértjük.
2023. jan. 7. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!