Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » MI a különbség a két változat...

MI a különbség a két változat között? Mond/mondjad, add/adjad?

Figyelt kérdés
Hallottam azt is, hogy a rövidebb változat inkább parancs, a hosszabb inkább kérés. Mások szerint a rövidebb választékosabb. A két vélemény inkább ellentéte, mint kiegészítése egymásnak.

#felszólító mód változatai
2023. márc. 15. 20:28
A kérdező szavazást indított:
A rövidebb változat inkább parancs...
A rövidebb válozat választékosabb
6 szavazat
 1/3 anonim válasza:
100%

Szia! Pont nemrég merült fel bennem is ez a kérdés, én ezt találtam ezzel kapcsolatban:


"A Nyelvművelő kézikönyv szerint az általános („alanyi") ragozásban az adj : adjál, illetőleg a lakjál: lakj típusú kettősséget az iktelen és az ikes paradigma kölcsönhatása eredményezte; „a népies vagy közvetlenebb hangú beszédben a rövid alakok határozottabb, keményebb parancsot, a hosszabbak enyhébb felszólítást vagy kérést fejeznek ki. [...] A választékosabb fogalmazásban azonban a hosszabb alakok eléggé ritkák." (Kovalovszky 1980: 619)


Itt a teljes cikk: [link]

2023. márc. 15. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Mond helyett mondd.
2023. márc. 15. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Mindkettőtöknek köszönöm. #2 Valóban rosszul írtam.
2023. márc. 16. 07:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!