Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért tanítják úgy egyes...

Miért tanítják úgy egyes tankönyvek az angol birtokos szerkezetét, hogy haver gót/has got? Minek a got?

Figyelt kérdés
Én szimplán havet használik és megértenek

2023. ápr. 19. 21:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Minden tankönyv tanítja így is, úgy is, csak ott még nem tartasz.
2023. ápr. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
De mi haszna van? A have jelenti azt hogy birtokolni. Összel tervezek b2-ni, de én mindig csak have/has-t használom, a fotót nem.
2023. ápr. 19. 21:28
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Mi haszna van? :DDD

Annak mi haszna van, hogy úgy mondjuk, gumicsónak, ahelyett, hogy úgy mondanánk, gumicsó? :D

2023. ápr. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Összel tervezek b2-ni, de én mindig csak have/has-t használom, a fotót nem."

Akkor lehet, hogy nem jó a terv. :D

2023. ápr. 19. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Hány mintafeladatsort töltöttél már ki és átlag hány százalékot érsz el?

Ez az elementary szintű könyvekben mát tisztázva van, úgyhogy eléggé alap dolog. De ha enélkül is jók az elért százalékaid, akkor végülis tökmindegy, a lényeg, hogy kommunikálsz.

Egyébként Unit 17:

[link]

2023. ápr. 19. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
17%
A got használatával hivatalosabbá tesszük. Amúgy ugyanazt jelenti.
2023. ápr. 20. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
30%

Hihetetlen, hogy úgy válaszolnak, hogy nem tudnak angolul.

A have-es verzió a birtokos, ahogy mondod. A have got egy másik igeidő, és azt jelenti, hogy a múltban kaptál, ami a jelen pillanatra is érvényes. I have a pen. Tudod. I have got a pen, akkor szereztem egy tollat( a múltban), és ez a toll még a birtokomban van.

2023. ápr. 20. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
32%

A befejezett jelen idő valóban "have" + a főige harmadik alakja, pld a "get" igének a "got" az, és így LEHET olyan jelentése is annak, hogy "I have got", hogy "Megkaptam/Megszereztem már", nyelvtörténetileg ez lehet az oka a "got" használatának abban a jelentésben is, hogy "Nekem van".


Egyszerűbben mondva, a "have" önmagában segédige lenne, a segédigéknek meg eredetileg NINCS önálló jelentésük, hanem csak nyelvtani szerepük van. A "have" lassan mégis átvette a "have got" teljes állítmány egyik jelentését, azt, hogy "Nekem van", de az anyanyelvi beszélő továbbra is hiányosnak érzi az olyan mondatot, amiben csak segédige van, főige nincs.


Két megoldás alakult ki erre:

1. A "have" főige lett, és egyszerű jelen/múlt időben kérdés és tagadás esetén megkapja a "do/does/did" megfelelő alakját segédigének, mint általában a főigék: "Do you have a car?"

2. Segédige marad, viszont akkor használjuk a főigét: "Have you got a car?"


Egyébként jellemzően hiányos, de szabályos mondatok a rövid válaszok yes/no kérdésekre, pld.:

Have you got a car? --> Yes, I have. (És NEM: *Yes, I have got.)

De ez befejezett jelenben az hasonlóan működik:

Have you got the test results? (Megkaptad már a dolgozat eredményét?)

--> Yes I have.

2023. ápr. 20. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
65%

8: Ez épp fordítva történt. A have 'birtokol' főigét a germán és latin nyelvekben elkezdték segédigeként is használni perfekt igeidők képzéséhez, ami valószínűsíthetően abból ered, hogy birtokomban van egy cselekvésem eredménye, következménye, pl. I bought the tickets and I still have them = I have the bought tickets -> I have bought the tickets.

A have got egy színtisztán present perfectes szerkezet, így nem is lehetne más a rövid válasz, mint Yes, I have, ahol a have nyilván segédige.


De azt is érdemes tudni, hogy a get harmadik alakja eredetileg gotten volt (get-got-gotten, lásd még: forget-forgot-forgotten). Amerikában ma is ezt használják 'kaptam' értelemben, de got-tal nekik is birtoklást jelent:

I've gotten $10. – Kaptam 10 dollárt.

I've got $10 = I have $10. – Van 10 dollárom.


A britek lecserélték a gotten-t got-ra, így ők mindkét esetben got-ot használnak, ezért nekik az I have got £10 mondat kétértelmű, csak a szövegkörnyezetből derül ki, hogy kapásról vagy birtoklásról van-e szó.

2023. ápr. 20. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Szép elmélkedések, de halál nagy marhaságok.

Mint Sir Randolph Quirk írja:

There is also the informal have got construction, which although perfective in form is nonperfective in meaning, and is frequently preferred (esp in BrE) as an alternative to stative have

2023. ápr. 20. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!