Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent a "klájne fise...

Mit jelent a "klájne fise gute fise elv"?

Figyelt kérdés
Lázár János építési és közlekedési miniszter említette ezt egy híradós bejátszásban a tömegközlekedési kedvezmények átalakításával kapcsolatban 2024. januárban. Interneten rákeresve semmit sem találtam erről. Egy németes szóvicc akar lenni? A teljes mondat: "Ha olcsóbb jegyet adunk el, de sokkal többet klájne fise gute fise elv alapján, akkor a közlekedés jobban fog járni."

jan. 9. 23:44
 1/8 anonim ***** válasza:
65%

Kleine Fische gute Fische.

Ez német ami azt jelenti h kis halak jó halak

jan. 9. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem, és ez egy bevett mondás amit szoktak bizonyos helyzetekben, módszerekre alkalmazni német nyelvterületeken? Olyan, mint nálunk a kecske és káposzta kapcsolatát firtató mondás?
jan. 10. 00:21
 3/8 A kérdező kommentje:
Talán magyarul a legközelebb álló mondás az lehet, hogy a "sok kicsi sokra megy"?
jan. 10. 00:23
 4/8 anonim ***** válasza:
89%
Pontosan.
jan. 10. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
93%

Jobb a sűrű fillér, mint a ritka forint...

Ez egy magyar közmondás, nagyjából hasonló értelmezéssel. Vagyis az,hogy meg kell becsulni a kicsit,kevesebbet is,nem mindig az az érték,ami nagy és nehéz.

jan. 10. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Vagy ugye “Ki a kicsit nem becsüli, az a nagyot nem érdemli” is kapcsolódó mondás.


A német kifejezést hallottam már, de nem olyan sokat emlegetve. Sokkal gyakrabban találkozom a magyar változatokkal.


Talán mintha még magyarul is hallottam volna mondásként, hogy “A kis hal is hal”.


Nem is értem, miért kell németül idéznie, mikor több magyar megfelelője is van. Kulturálisan egyáltalán nem indokolt.


A többi meg már túlmutat a nyelvi es kulturális dolgokon. Minimum gazdasági, méginkább politikai vetületek.

jan. 11. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Igyekszem tájékozott lenni a közéleti témákban, de ilyen mondást még sose halottam, ami politikatudományi / gazdasági elv lenne. Valószínűleg csak egy jópofa hétköznapi beszólás akart lenni, semmi "tankönyvi" háttere nincs ennek mondásnak.


Egyébként én pont ellenkezőleg, teljesen mértékben szerencsétlennek tartom ezt a mondást, hiszen a horgászatban a kis halakat szabály szerint vissza kell dobni, nem lehet kifogni. Tehát a kis hal, rossz hal. Ha kifogjuk a kis halakat még szaporodás előtt, akkor azzal kipusztítjuk a halállományt. A fenntarthatatlan, rövid távú haszonszerzés elrettentő példája lehetne inkább ez a megfogalmazás.

jan. 12. 00:36
 8/8 anonim ***** válasza:

"még sose halottam, ami politikatudományi / gazdasági elv lenne"


Attól, hogy te nem hallottál még valamiről, attól létezhet. De szerintem inkább csak egy közmondásról van szó, amit hangzatosan akart előadni Lázár. (Engem az se lepne meg nagyon, ha a NER elitben ez lenne az új mondás, amivel már filléres üzletekért is lehajolnak és onnan emelte be.)


"teljesen mértékben szerencsétlennek tartom ezt a mondást, hiszen a horgászatban a kis halakat szabály szerint vissza kell dobni, nem lehet kifogni. Tehát a kis hal, rossz hal."


A kicsi/nagy meglehetősen szubjektív fogalom. Nem minden kis halat kell visszadobni, csak ami bizonyos méreten alul van. Ami az adott mérethatár felett van, azonban nem rekord hatalmas méretű, az attól még kicsi, csak nem annyira kicsi, hogy vissza kelljen dobni.

A mondás valószínűleg pont erre utal. Attól, hogy nem dönt a halad rekordot, mert épp csak pár centivel hosszabb, hogy már ne kelljen visszadobni, attól még vacsorára jó lesz - szemben azzal, ha egyáltalán nem fogtál volna semmit és éhen maradsz.

Ne csak a gigantikus sikereket hajszold, örülj a kis eredményeknek is, mert a kis eredmény is közelebb visz a célhoz, mintha semmi eredmény nem lenne.

jan. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!