Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ventillátor vagy ventilátor?

Ventillátor vagy ventilátor?

Figyelt kérdés
Az iskolában még ventillátornak tanultuk, de mostanában egyre több helyen látom 1 l-lel írva. Bocsánat, de most nem a személyes véleményetek érdekel, hanem az, hogy az interneten van-e olyan hely, ahol hitelesen meggyőződhetek a szabályról.
2010. nov. 19. 10:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Nem tudom, ez az oldal mennyire hiteles, de ez egy l-lel írja.

2010. nov. 19. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
ventilátor, de most hirtelen nem találtam ezt igazoló linket
2010. nov. 19. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
"Magyarul irjuk, hogy ventillator, de angol eredetiben egy l van.
2010. nov. 19. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Magyarul is egy darab l-lel írjuk.
2010. nov. 19. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem angol, hanem latin a szó, és egy l-lel kell írni.


ventus = szél, *-lator = szélhozó (a ferre, tuli, latum igéből, vö. translator stb.)

2010. nov. 20. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

De miért 2-vel írjuk a ventillál, meg ventilláció szavakat? Ez valami rövidülés?

Utoljára 1992-ben tanultam nyelvtant, mindig 4-es, 5-ös voltam. Miért emlékszem, hogy akkoriban 2-vel írtuk a ventillátort is? Mert már öreg és szenilis vagyok?

2010. nov. 22. 12:33
 7/11 A kérdező kommentje:

Az angollal összehasonlítás jó ötlet, de nem értek egyet vele, a mássalhangzó hosszúságra hivatkozni nem mérvadó, egy csomó eltérés van a magyar és angol verziók hosszúsága között, pl. control - kontroll.


Szerintem is olyan latinosan hangzik, bár latint nem tanultam. De a translator nem meggyőző, ennyi erővel lehetne ventuslator :) Akár az is lehetne, hogy a ventusból az s hasonul a 2. szóhoz, és ezért dupla.

2010. nov. 22. 12:42
 8/11 anonim válasza:
A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ÁLTAL KIADOTT "A MAGYAR HELYESÍRÁS SZABÁLYAI"KIADVÁNYBAN/KÖNYV/,VALÓBAN EGY "L"-VEL ÍRJA A VENTILÁTORT!!!!!
2013. aug. 20. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Jól emlékszel, régebben "hosszú" (azaz kettő) l-lel kellett írni, de azóta megváltoztatta a t. Akadémia.
2019. jún. 14. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Megváltozott az írásmódja a ventillátornak, egy "l" alakra. Én mégis a régi írásmódját szeretem, mert ezt tanultam, és tetszik most is. A mi időnkben akármilyen hülyén hangzik a biológia könyv és a tanár is a vakond egyes szám első személyben "vakondok" volt, többes számban "vakondoko" engem ez irritált igazán akkor
2020. febr. 9. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!