Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért a Strogoff nevet adta...

Miért a Strogoff nevet adta hősének a zseniális Verne Gyula?

Figyelt kérdés
Akinek a nevét a tisztelet miatt írom le magyarosan. Oroszul valószínűleg Strogov - bár a nevek eredetében nem vagyok jártas -, és tudomásom szerint a francia fonetika is megengedi az "ov" írását és ejtését.
2009. máj. 4. 20:19
 1/4 anonim válasza:

a regény hitelesítése miatt szerintem

egy szibériai futárnak nem lehet Kovács Kázmér nevet adni, de a Schwarzmüller is hiba lett volna.

a válasz egyébként benne van a kérdésben is, mert zseniális volt az író.

2010. márc. 5. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Ezt kérdeztem, Drága Barátom?

Dehogy! A névadás oroszos. Csak azt kérdeztem: Milyen nyelvtani háttere van annak, hogy a francia író tollától az 'ov'-ból off lett?

2010. márc. 5. 10:28
 3/4 anonim válasza:

ehhez meg ismerni kellene az eredetit

a "magyaros" írásmód a (magyarra)fordításkor is adódhatott

2010. márc. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Biztos, hogy nem. Az 1876-ban megjelent mű eredeti címe: Michel Strogoff.

Írok, olvasok, beszélek franciául, de ilyen mélységig nem! Ezt a hiányosságomat szerettem volna pótolni a kérdés feltevésével.

A Михаил Строгов - Mikhail Sztrogov - létező név az oroszban. /A regényt egyébként Turgenyev, Ivan Szergejevics műfordítása alapján - ezen a címen - ismerhették meg az orosz ajkúak./

Magyarra az erdélyi politikus ugyanolyan nevű fia, Szász Károly fordította le, 1877-ben. A bírtokomban lévő, közel 80 éves könyv borítóján Sztrogoff Mihály szerepel, tehát csak ennyi 'magyarítás' történt.

2010. márc. 6. 16:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!