Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A KIES szónak mi a szótöve?...

A KIES szónak mi a szótöve? Az hogy ki? Vagy mit jelent pontosan?

Figyelt kérdés
2008. márc. 19. 08:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%

nincs neki.

önálló szó, eredetileg 'kellemes látványt nyújtó, vonzó' volt a jelentése. (vö. kietlen)

mára elkorcsosult a legtöbb ember számára a kies-kietlen páros szinonímák, pedig eredetileg ellentétes jelentésűek.

2008. márc. 19. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
24%
a fenét szinonímák... olvass verseket, ilyesmit. még nyelvtanilag is ellntétesek, a kietlen ugye fosztóképzővel rendelkezik.
2008. márc. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
38%

kedves második hozzászóló!

Az első vagyok. Szövegértésből megbuktál.

2008. márc. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
14%

kedves első hozzászóló!

Az második vagyok. Fogalmazásból megbuktál.

2008. márc. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
78%

nos, valóban lemaradt egy vessző. Ezt elismerem. Ez maximum helyesírási és nem fogalmazási hiba, mert az érthetőséget nem befolyásolja.


Különös tekintettel az általam leírt definíció/jelentés jóságára és az általam használt "a legtöbb ember számára" formulára, az ön által adott válaszból az a szerintem kézenfekvő következtetés vonható le, hogy ön ugyan széles ismertanyaggal rendelkezik, mégis leginkább a "vagdalkozó barom" jelzővel kell illetni.


Kívánok önnek jó egészséget.


Tisztelettel

nagydee


u.i. pöcs

2008. márc. 19. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
71%

tisztelt pöcs!

nem kívánom felvenni a kesztyűt. aki ilyen névvel büszkélkedhet (bár magam nem lennék büszke rá), és nem bírja elviselni, ha nincs igaza, azzal nem állok le vitatkozni. ilyen sestekben értelmes emberrel lehet kulturáltan szót érteni, sértegetésekben nem kívánok partner lenni, a vagdalkozás jelzőt pedig a bárki által látható konkrétumok tükrében visszautasítom. ha önnek ennyire fáj, hogy másnak más a véleménye, hagyom ebben a hitében. szeretném idézni egy kedves ismerősöm szavait: "hülyékkel nem szabad vitatkozni, mert lealacsonyodsz a szintükre, ők pedig legyőznek a rutinjukkal". távol álljon tőlem, hogy ezzel bármire is célozzak.

kívánom önnek mindazt, amit ön kíván nekem!

egy válaszoló

2008. márc. 19. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az első választ, meg hogy engem tiszteltek meg azzal, hogy az én kérdésemnél anyázzátok egymást :)
2008. márc. 20. 08:46
 8/11 anonim ***** válasza:
95%

Se nem első, se nem második hozzászóló vagyok. (A hármas számmmal megtisztelhettek.) :)


A kies valóban azt jelentette, amit az első hozzászóló mondott, és abban is igaza volt, hogy a kies ma már negatív értelmű szó, tehát a kies és a kietlen jelentését tekintve közelít egymáshoz. Függetlenül attól, hogy a kietlen képzett szó, méghozzá a kiesből, fosztóképzővel képzett.


A kies ma már a "senkiföldjére" használatos megnevezés, nem szép tájat jelent. (Kietlen vidék)


Az, hogy egy versben kiesnek nevezik a tájat, az azt bizonyítja, hogy a vers írásakor még eredeti értelemben szerepelt a köztudatban a szó.


Ezen nem kell anyázni, tulajdonképpen igaz az, hogy a kies és a kietlen ellentét, de jelentését tekintve már nem.

2008. márc. 20. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
70%
sztem ez úgy van. hogy a kies szó egy melléknév, mely alapfokban van... és igy nincsen sem ragja, sem toldaléka, csak igy magába:)
2008. júl. 18. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
90%

Segítségül egy kis olvasnivaló:

[link]

2010. nov. 20. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!