Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az angol és a német hogyhogy...

Az angol és a német hogyhogy egy nyelvcsaládba tartoznak?

Figyelt kérdés

Úgy értem,hogy tanultam mindkettőt de nem sok hasonlóságot vettem észre köztük,legalább is a szavak között.Az angolban egy fajta szerkezete van a szavaknak,a német szavak pedig hosszabbak és egészen másak.Az angol szavakat nem fonetikusan ejtjük,a német szavakat viszont nagy részben igen.

Ha mindkettő germán nyelv akkor miért különböznek ennyire?

Például a dán,svéd,norvég nyelvek mind germán nyelvek és van némi hasonlóság köztük,főleg a szavak között.


2012. márc. 20. 21:14
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
84%

Ha a régebbi angolt nézed, az még nagyon hasonló a némethez.

Pl. az angol tegezés, ami ugye mára szinte teljesen eltűnt (imákban van még), az szinte német ragozás szerint működik.

Shakespeare eredeti szövegein is egyértelmű a német rokonság.

Mára tény, hogy sokat változott a nyelv, de azért szerintem még most is felfedezhető - bár már valóban kevésbé.

2012. márc. 20. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
92%

Mindkettő indoeurópai.


"Úgy értem,hogy tanultam mindkettőt de nem sok hasonlóságot vettem észre köztük"


Pedig rengeteg a hasonlóság. Nézd meg, hogy hívják az első 10 számot, a testrészeket, vagy a legáltalánosabb tulajdonságokat, és egyből látszik, hogy a két nyelv milyen közeli rokon. Sőt, ha ezeket megnézed a spanyolban vagy az oroszban, ott is látszik a hasonlóság. Ezek mind indoeurópai nyelvek.


"Ha mindkettő germán nyelv akkor miért különböznek ennyire?"


Azért, mert az angolok úgy alakultak ki, hogy a kelta nyelvű, római hatása alatt is álló britekre rátelepedtek az angolszászok, akikre meg a normannok (kb. franciák). Az eredmény egy olyan nyelv, amely alapvetően germán (angolszász), de a modern szókincse nagy része vagy közvetlenül latin, vagy francia eredetű, valamint tartalmaz kelta sajátosságokat is. A német nyelv nem kapott ekkora nem germán hatásokat. Az angol nyelv a "germán nyelvek csoportjának fekete báránya", erősen elüt a többi germán nyelvtől.


"Például a dán,svéd,norvég nyelvek mind germán nyelvek és van némi hasonlóság köztük,főleg a szavak között."


Az angollal is rengeteg hasonlóságuk van az alapszókincsben.

2012. márc. 20. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Az angol tegezést azokra a régies szavakra érted,mint a "thou" "thy"?
2012. márc. 20. 21:39
 4/24 anonim ***** válasza:
80%

Nos, az angol nyelvben szerintem is több az újlatin elem, mint a germán.


Mivel az angol nyelv egy szigetországban fejlődött ki, ezért eleve a többi germán nyelvtől elszigetelten fejlődött. A római behatás során jelentős mennyiségű latin eredetű szó került a nyelvbe. A legmarkánsabb hatást mégis a normannok fejtették ki a nyelvre 1066-tól, amikoris a hivatalviselés nyelve az ő nyelvük lett. Ez a mai francia egyik őse, egy második latin behatás. Egészen eddig az angol inkább a germán nyelvekre hasonlított, megvoltak benne a nyelvtani nemek és a némethez hasonló ragozások. A normann hódítás után a nyelv másképp fejlődött, letisztult. Úgy tudom, a mai szókincsének több, mint 60%-át latin eredetű szavak teszik ki. A szókincséről itt is írnak:


[link]


Az angol kiejtés is inkább a franciára hasonlít, mint a németre. A francia a történelem során nagy hatással volt rá.

2012. márc. 20. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
80%
Igenis sokban hasonlítanak, nézd csak meg az alapszókincset. Tény hogy más nyelvek voltak hatással rájuk és voltoztak valamelyest, de a alapszókincs hasonló
2012. márc. 20. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
59%

"Az angol tegezést azokra a régies szavakra érted,mint a "thou" "thy"?"

- igen, mivel ez volt a tegezés, csak erre, meg az ezekhez kapcsolódó ragozásra érthetem. :)

2012. márc. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Mostmár értem,köszönöm.Bár nem írtam,de szándékomban állt azt is írni,hogy az angol a franciára hasonlít kiejtésben,de mostmár nem csodálkozok,hiszen a francia nagy hatással volt rá.
2012. márc. 20. 21:47
 8/24 anonim ***** válasza:
59%

Egyébként a 3. válaszoló példáin túl még azt is érdemes megjegyezni, hogy vannak bizonyos hangeltolódási minták, amiket meg lehet figyelni a két nyelvben. Az összehasonlító nyelvészet foglalkozik ilyenekkel. Pl: d->t: day->Tag, dead->tot vagy, ha már Shakespeare-nél járunk: thine->dein, thou->du; thing->Ding stb.; f->b: wife->Weib, life->Leben, half-> halb; ai->age: hail->Hagel, nail->Nagel.


Erre egy külön tudományág épül, és ha ilyen analógiákat felfedezel, akkor sokkal könnyebb meglátni a közös eredetet.

2012. márc. 20. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
59%
korábban én sem vettem észre annyi hasonlóságot. most tanulok hollandul, ami ugyan egyértelműen a némethez közelít, de teremt egy bizonyos átmenetet a két nyelv közt.
2012. márc. 20. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
Nem csak a nyelv de az angolok is szászok vagyis gyakorlatilag németek. Még a királyi család is német származású a Windsor csak egy felvett név ezért is érthetetlen az a nagy német ellenesség Angliában.
2012. márc. 20. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!