Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mégmellé vagy még mellé?...

Mégmellé vagy még mellé? Mégegyszer vagy még egyszer? Itthagyni vagy itt hagyni? Éppenhogy vagy éppen hogy?

Figyelt kérdés

Véleményem szerint, jelentés alapján egybeírandók ezek a szavak. Mindkét formában láttam már mindegyiket, viszont a gép helyesírás-ellenőrzője aláhúzza a párok egyik tagját. Kíváncsi lennék egy hozzáértő véleményére.


Az éppenhogy/éppen hogy esetében fölmerült bennem egy vesszővel elválasztott forma is. Tudtommal az "épphogy" szót viszont egybeírjuk, illetve a neten is ezt találtam (mindemellett a gép sem talál benne kivetnivalót), ezért is lepne meg igazán, ha valóban két szóba lenne írandó.


(Google-el nem sok értelmeset találtam.)


2012. jún. 12. 19:58
 1/6 anonim ***** válasza:

éppenhogy alig / éppen hogy amint

itt hagyni

még egyszer

még mellé

2012. jún. 12. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ez érdekes. A "még egyszer" (egyelőre különírom) esetében azért nem igazán értem a szabályt, mert nem ugyanazt jelenti érzésem szerint a kettő.


Még egyszer fogok nekilátni, többet nem. (még = ezen kívül ... csak, egyszer = csak egyszer, több alkalommal nem)

Még egyszer sem ettem ilyet. (még = idáig, egyszer = soha)


Itt egyértelműen két, külön szóval van dolgunk, amelyek csak véletlenül kerültek egymás mellé. Na jó, nem véletlenül, de ettől még két, önálló jelentéssel bíró szó.


Mégegyszer szeretném megkérdezni tőled: [...]

Ebben a helyzetben viszont nem különálló szavakról van szó (bár úgy is lehet értelmezni, csak akkor a hangsúlyos mondatrész a "még" lesz).


Egyébként most vettem csak észre: *Google-lel.

2012. jún. 12. 20:10
 3/6 anonim ***** válasza:

Még mellé (Tedd még mellé ezt a húst is!)


Még egyszer (Ha még egyszer meglátlak, ...)


Itt hagy (Itt hagylak, ha ordítasz!)


Éppenhogy (egyben, ha aligot fejez ki) -Éppenhogy elértem a vonatot.

Éppen hogy (külön, ha amintot fejez ki) - Éppen hogy leültem, megérkezett.

2012. jún. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__291154..


Olvasd el és döntsd el, hogy kinek adsz igazat!


Szerintem még egyszer, még mellé.

Így, külön.

Én így tanultam és így is használom. Nekem ez nem vita tárgya.

2012. jún. 16. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Na igen. Ahogyan látom, mások szerint sem világos és logikus és mindenki mást mond. Ahogyan említettem én (és sok más ember is), nem ugyanazt jelenti a "mégegyszer" és a "még egyszer". Az viszont igaz, hogy "mégkétszer" szó nem létezik - cserébe az jóval ritkább is.


Köszönöm a válaszokat mindenesetre!

2012. jún. 16. 20:33
 6/6 anonim ***** válasza:

Dicséretes az elmélkedésed, de jelenleg a kérdést a helyesírási szabályzatunk dönti el:

a "mégegyszer" alak (a még egy alkalommal, újra értelemben) sem elfogadott egyben, csak különírva.

2012. jún. 16. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!