Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Evvel, avval, ezek milyen...

Evvel, avval, ezek milyen szavak? Hol használják, miért?

Figyelt kérdés
Olyan sok hozzászólást látok "evvel van a gond meg avval hogy..." meg ilyen mondatok. Annyira zavar... miért nem ezzel, azzal? Olyan szó nincs hogy "ev, av" csak "ez" meg "az" van, nem? :D Titeket ez nem zavar?
2009. júl. 9. 23:33
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
31%
Te beteg vagy... :D
2009. júl. 9. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
75%
Lám, lám, nyelvtanórán amőbáztál és nem figyeltél. Ezzel, azzal és evvel avval egyaránt helyes kifejezések, ugyanazt jelentik. Ez+vel= ezzel (ha a z nem hasonul a v-hez) Az+val=avval (ha a teljes hasonulás bekövetkezik, a z hasonul a v-hez). Ha figyeltél volna, most téged sem zavarna és tudnád, hogy ezzel (evvel) a nyelvi kifejezéstár színesedik. Olvasmány: A magyar nyelv helyesírási szabályzata.
2009. júl. 9. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
27%
Szerintem ez előttem szóló válasza h*lyeség. Engem zavar, ha valaki azt mondja hogy evvel. Még nem láttam olyat aki ezt mondta volna, csak aki tanyáról jött. És ez a kifejezés nem helyes, szal szentem te amőbáztál órán, mert ott elmondják, hogy ez NEM helyes.
2009. júl. 9. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
86%
Nekem inkább az olyan kis szösszenetek szúrják a szemem, fülem mint /pl: ez miatt/ miért nem lehet mondani/leírni, hogy emiatt, amiatt, nem sokkal szebb?! ááh, :D nagyon bír idegesíteni az ilyen :)
2009. júl. 9. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
69%

engem is nagyon zavar, utálom, ha valaki így beszél. :S

vagy 10 éve viszont Grétsy azt nyilatkozta róla, hogy nem helytelen. nem tudom, azóta változott-e.

nekem ez olyan vidékies.

2009. júl. 9. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
78%
Vidékies? Pont a pestiek használják az evvel, avval szavakat. Amúgy meg mindkettő elvileg helyes.
2009. júl. 10. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
91%
Kedves 23:56-os hozzászóló! Nem hülyeség, inkább te is tanultad volna meg a nyelvtant. Még egyszer: A magyar helyesírás szabályai. Ha nem hiszed, járj utána, addig pedig ne minősíts, amíg nincs meg hozzá az alapos tárgyi tudásod. Magyar nyelv és irodalom tanár vagyok.
2009. júl. 10. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
91%
Vidéken használják főleg az evvel illetve avval szavakat,de ettől független tökéletesen helyesek.Sőt,színesítik is nyelvünket.Nem lennék meglepve,ha ez lenne a régebbi kifejezés,és nem az ezzel illetve azzal.
2009. júl. 10. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Ez+vel... tényleg rémlik valami most már, de akkor is... mivel hasonul úgy helyes hogy ezzel, azzal, nem evvel, avval. Idegesítő, vidéki vagyok de itt nem beszélnek így.
2009. júl. 10. 00:12
 10/18 anonim ***** válasza:
87%
Ebben az esetben az előre illetve a hátrafelé való hasonulás is lehetséges.
2009. júl. 10. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!