Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nagyon helytelenül beszélek,...

Nagyon helytelenül beszélek, ha így használom ezeket a szavakat?

Figyelt kérdés

Szabolcsi vagyok, már többször észrevettem és figyelmeztetnek is, ha nem jól mondom a szavakat.


Főleg Pesten feltünő, de igyekszem odafigyelni. Viszont van egy dolog, amin nem tudok javítani, mert úgy gondolom, hogy így is elfogadható. Pl. ilyenekre gondolok: egyED! tudom, hogy helyesen edd! de nem így használom, ez nagy baj?

szépen beszéljÉL! -mondom a gyereknek, holott tudom, hogy szépen beszélj! de így nem jön a nyelvemre.


A másik, hogy mindenkinek egyértelmű, hogyha levesszük a ruhánkat, az VETKŐZÉS? Nálunk ez is LEöltözés. Már az orvos is nézett rám kérdőn, mikor megkérdeztem, hogy LEÖLTÖZZEK?"


(Tegnap láttam egy sztk-ban, hogy az öltözőre nem az volt kiírva, hogy ÖLTÖZŐ, hanem hogy VETKŐZŐ-ÖLTÖZŐ. Vagy Bp-en évtizedek óta így van kiírva? Nálunk simán öltöző, akár fel, akár levesszük a ruhánkat.)


Tudom, felnagyítom a problémát, de nekem ez nagyon fontos. Csak én beszélek helytelenül vagy más használja így a szavakat? Egyél, igyál, hagyjál....???


2008. máj. 15. 07:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
95%

van ügyebár az irodalmi nyelv, amit tanítanak az iskolában, és amit teljesen tökéletesen senki nem használ.

Meg van a köznyelv, ami területről területre, emberről emberre változik.

Lesznek olyanok, akik bunkónak, tudatlannak fognak tartani, ha nem úgy beszélsz, mint ők.

Azt kell eldöntened, hogy ez téged mennyire érdekel. Egyébként meg amíg meg lehet érteni amit mondasz, addig felőlem úgy beszélsz, ahogy akarsz.

2008. máj. 15. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
96%
Sajnos ezért fog kiveszni néhány csodálatos tájszólás, tájnyelv. Szerintem ezzel nincs semmi gond, de van aki úgy akar okosabbnak tűnni, hogy állandóan kijavít. A nyelvtanárom az egyetemen azt mondta, hogy meg kel tanulni beszélni a köznyelvet (ami nem feltétlenül az irodalmi) és azt alkalmazni, viszont a saját környezetedben meg a megszokott tájnyelvet használni, mert ott meg azonnal "uradzásnak" titulálnák azt.
2008. máj. 15. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 tade ***** válasza:
96%

SZia! SZerintem igaza van a 2. hozzaszolonak, pont a tajnyelv teszi meg szebbe es gazdagabba a nyelvunket. Ha kihalna, akkor nem maradna semmi. Amugy en szlovakiai magyar vagyok es en ugyanugy hasznalom az "egyed", "beszeljel" szavakat. :)

vagy egyeb szavak, amiert GYorben a kollegiumban elegge megneztek: Futnek.en ugy hasznalom, hogy "futenek"...agynemuhuzat.....nalam csak "parnahuzat"...vagy kerekpar...nalam egyszeruen "bicikli"...vagy rendetlenseg...nalam "bordel"...vagy mosatlan edeny nalunk a "rekas", vagy mehecske nalunk "csömeny"...vagy edeny nalunk "totyka" ...na ez a Csalloközi tajszolas....en buszke vagyok ra, es te se szegyelld, hogy szabolcsi vagy es ti maskepp hasznaljatok a szavakat...minden regio buszke lehetne a sajat nyelvezetere, csak sok fiatal cikinek tatalja ezert nem hasznalja....

2008. máj. 15. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Én is így használom a leöltözés kivételével, és sokan a környezetemben is. Pedig Budapesti vagyok! Még soha senki nem szólt rám emiatt. Egyél, beszéljél, hagyjál stb... Nálam ez természetes, és a közvetlen környezetmben, ez jön nyelvre, így tanultam.
2008. máj. 15. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
96%

Szerintem nagyon klassz, hogy igy beszelsz. Az az ember aki kijavit teged az ostoba.

Nincs szebb, mint amikor az ember szepen magyarul beszel magyarul!

2008. máj. 16. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim válasza:
95%
SZerintem se foglalkozz olyanokkal akik megszólnak. NEkem tetszik és egyben szép is a táj szólás. A szegediek ö-zését pedig különösen szeretem. De például a szombathelyi és környéke tájszólása is jó. Én bBaranyában lakom, de már többen mondták, hogy mifelénk is érdekes tájszólás van, nbekem ez sajna nem tűnik fel. Szerintem igenis büszkének kell lennie mindenkinek a saját és mások tájszólására, hioszen egy-egy régió ettől egyedi és utánozhatatlan.
2008. máj. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
7%
Hello,én most nem ellened beszélek,de sztem aki igy beszél azt Pesten bunkónak számit. Legalábis nekem,ezek a szavak egyrészt bunkó felszólitások (én legalábbis felképelném ha vki azt mondaná nekem h "beszéjjé" meg "egyed má'") másrész meg nem fajgyülöletbeől de itt pesten a cigányok beszélnek ilyen bunkónyelven. Ott, Szabolcsban beszélhetsz igy ezzel semmi gond,ott ez gondolom elfogadott. Éppúgy ahogy Szegeden elfogadott a "Szögöd". Szóvalcsak annyi hogí sztem itt BP-en beszélj kulturáltan vidéken meg ahogy jólesik. (most nehogy elkezdjetek fikázni h jaj ezzel vágok fel h pesti vagyok meg mittudom én, sztem is jó dolog ha megmaradnak a tájszólások de akkor ne csodálkozz ha itt kijavítanak,rádszólnak vagy leirnak h te "vidéki") Ebból lácci h honnan jössz.
2008. máj. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Tudod, nem az a baj, hogy így beszélnek, hanem,az, hogy sokan korlátoltagyúak, pl. mint az előttemszóló. Saját magát minősíti a hozzászólásával.
2008. máj. 17. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 tade ***** válasza:
90%
Sziasztok. A 7. hozzaszolonak uzenem, hogy ez a tipikus pesti modor. HOgy egybol lehurrogjatok, azt aki tajszolassal beszel, mert az videki?? Mert neked Szeged az videk mi?? Tudod egy eve lakom Olaszorszagba 5 eve beszelem a nyelvet, de meg soha nem talalkoztam olyan bunokoval, mint te, pedig hidd el Pest ahhoz kepest, ahol en elek, csak VIDEK!!!! Itt egy helyen el, roman, magyar, ukran, marokkoi, torok stb.... a masik meg, hogy itt is regionkent valtozik a tajszollas. Ha itt mindenki leallna kijavitani a masikat, akkor tudod mi lenne itt?? Kaosz az biztos. Tudod egy amerikai cegnek dolgozom, es dolgozik velem egy lengyel es egy roman lany...tudod neha en is tevedek vagy krealok uj szavakt, es tudod hogy reagalnak ra az olasz kollegaim?? Jot derulunk rajta. Egyebkent sokat segitenek ha nem tudok valamilyen szot, vagy igen neha kijavitanak, de nem olyan modorban mint Te! Tudod, soha egy percre nem ereztem ugy, amiota kinnt elek, hogy en csak egy kulfoldi vagyok. Ugyanugy bannak velem, mintha olasz lennek, es nagyon segitokeszek...tudod nem mindehol meno ez a "nezzuk le a videkit" stilus....persze mint mindehol vannak kivetelek,....de en a sajat tapasztalataimrol beszeltem....na szep napot!!
2008. máj. 17. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
90%

Kedves hetes válaszoló! Nagyon nagyra vagy a pestiségeddel, holott szerintem nem kellene, mert Pesten is élnek bunkók, és vidéken is értelmes emberek, még ha neked ezt nehéz is elhinni. Egyébként meg az a bunkó, aki a nyelvhasználata miatt lenéz másokat. Én Pesttől negyven kilométerre nőttem fel, Pestre jártam gimibe, ennek ellenére ha az öcsémet fegyelmezem, simán használom az "egyed már a kenyeret", "írjad már a leckédet" - típusú alakokat. Egyébként pedig két diplomám van, és szerintem sokkal magasabb az IQ-m a tiédnél.


Kedves kérdező! Szerintem nagyon szép az ízesen beszélt szabolcsi nyelvjárás a diftongusokkal együtt, emiatt ne szégyenkezz! :) Amire vigyázni kell, az csak a félreértés, amit egyes szavak különböző jelentése okozhat. Egykori szabolcsi származású barátom például egyszer megkérdezte tőlem: "Becsuktad az ajtót?" Mire én megmondtam, hogy becsuktam. Ez igaz is volt, hiszen én becsuktam az ajtót, azaz megfogtam a kilincset, és kattanásig zártam, viszont a kulcsot nem fordítottam el. Ahogy aztán odament az ajtóhoz, kinyitotta, és csodálkozva megjegyezte: "De hát nem is csuktad be az ajtót, hiszen nem kellett KIKULCSOLNI". Aztán kiderült, hogy a "becsukni" náluk azt jelenti, kulccsal bezárni. Azt a fogalmat, ami az irodalmi nyelvben a "becsukni" szóval jelölünk, ők úgy mondják: "behajtani". A "behajtani" szó ajtó esetében az irodalmi nyelvben viszont annyit jelent, résnyire nyitva hagyni az ajtót... Lehet, kicsit bonyolultan fogalmaztam, de nagyon vicces volt a helyzet. :)

2008. máj. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!