Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Idős házaspár köszönési...

Idős házaspár köszönési elvárásai és egyoldalú tegeződési igénye - mi az illendő ez esetben? Elfogadás vagy visszautasítás?

Figyelt kérdés

Baráti körünkben egy nagy tiszteletnek örvendő szépkorú (75+) házaspár csak a "Csókolom!" köszönési formát fogadja szívesen, és van, hogy kérik, hadd tegezhessék a másikat (persze egyoldalúan), de van, hogy kérés nélkül automatikusan letegezik a környezetükben lévőket, közeli vagy távolabbi ismerősöket egyaránt (és néha azok ismerőseit is), érett felnőtteket sőt hasonlóan nyugdíjas korú embereket is. A "Jó napot kívánok" köszönést sértőnek, ridegnek találják, minél közelebb áll hozzájuk valaki, annál inkább. Valahol megértem, hogy az ő szemükben mindenki "fiatal", ők pedig a "felnőttek", nagyon szép kort megértek, sok mindent megéltek már, de számomra elég furcsa ez, tiszteletlenségnek tartom ezt a fajta elvárást. Mivel ők az idősebbek, nem tudom, mit illendő ilyen esetben tenni. Alkalmazkodjak a kérésükhöz, tiszteletből vagy hogy meg ne bántsam őket? Viszont így meg azt érzem, magam degradálom, magamat nem tisztelem, sőt mintha egyenesen behódolnék nekik (a csendőrpertu felnőttek között számomra megalázó).

Meg tudja valaki mondani, mit diktál az illem ilyen esetekben, mi a helyes hozzáállás? Köszönöm!



2020. ápr. 11. 18:01
 1/8 anonim ***** válasza:
61%
Az illem szerint az idpsebb felajánlhatja a (kölcsönös) tegeződést. Az egyoldalú tegezés kérése udvariatlan, nem vagy köteles megengedni. Csókolomozásra sem kötelezhetnek, a "jó napot kívánok" udavarias köszöntés. Amúgy én valószínűleg leszarnám, hogy szólítnaak 80 éves emberek, sokat úgysem beszélgetnék velük.
2020. ápr. 11. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%

Én

1. köszönnék csókolommal

2. HA kérik a tegezést, azt is elviselném

de csak úgy nem, ez esetben visszategezném

Persze nem mindegy, te hány éves vagy? Ha tegeződhetünk :)

2020. ápr. 11. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
82%

Ha egy-két generációs korkülönbség van, akkor teljesen normális az, hogy ök tegezik a fiatalabbat.

Az ö korukban az volt a normális, hogy aki szülökorú valakihez képest, azt magázzák, az idösebbek meg a gyerekük-korúakat tegezik.

2020. ápr. 11. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
37%
Nem muszáj szóba állni velük (hacsak nem vagytok rokonok). Én sem állok szóba olyanokkal, akikkel egyoldalú a kapcsolat.
2020. ápr. 12. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A családunkban a páromnak nehezére esett visszategezni a szüleimet, ezért kialakult a "Szia, Gábor papa!" formátumú köszönés, egyébként teljesértékű tegeződés a beszélgetés során. Ez egy érdekes középút lehet ilyen esetekre, pl így: "Szervusz, Mari néni!".
2020. ápr. 12. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat, az említett házaspár nem rokon, csak ismerős, és inkább a néni ragaszkodik az egyoldalú tegeződéshez. Illetve mindketten a "Csókolom" köszönési formát tartják egyedül tiszteletteljesnek önmaguk számára. Nekem ez már túl bizalmaskodó, túl egyoldalú (maguk a beszélgetések is csak róluk szólnak, a másik felet meg se szokták hallgatni, de irányukba ezt elvárják). És a bizalmaskodást sokszor a saját érdekeik érvényesítésére is felhasználják, a másik kárára, amit nagyon ellenzek. Szóval juszt is a szokásos magázódó köszönéseket használom feléjük, mert nem akarok "behódolni", ahogy szerintem behódoltatják a hozzájuk közel állókat - csak épp nem tudom, hogy mennyire tiszteletlen ez, függetlenül attól, hogy én tiszteletlennek érzem az ő egyoldalúságukat, azért mégis, idősebbek, többet letettek az asztalra, éppen lenne miért elvárni a "behódolást". De hogy emiatt belemászhatnak az életembe, határaimat semmibe veszik, közben ők határokat szabnak és be is tartatják... Hát, nem tudom.

Köszi még egyszer!

2020. máj. 16. 15:16
 7/8 anonim ***** válasza:
86%
Akkor fordítok a dolgon. Azt, hogy ők milyen formulát várnak el, azt már tudjuk. Azt viszont te szabhatod meg, hogy téged hogyan szólítsanak. Azt megteheted, hogy megkéred őket, hogy ők is magázzanak, mert te valakivel vagy kölcsönösen tegeződsz, vagy kölcsönösen magázódsz, mást nem fogadsz el. Szerintem ez nem tiszteletlenség, ennek érthetőnek és elfogadhatónak kell lennie, esetleg leesik a tantusz, hogy akkor őket is tegezhetné valaki.
2020. máj. 22. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az illem kimondottan ezt nem szabályozza. De van valami, ami kéz a kézben az illemmel, szabályozza: ez a jóérzés. A kakaskodás helyett (tiszteletlenségnek tartom..., magam degradálom, magamat nem tisztelem, egyenesen behódolnék nekik) jobb lenne, ha jóérzésből megyhagynád ennek az idős házaspárnak a megmaradt 1-2 évükben, hogy jól érezzék magukat az ismerősök körében. Az is lehet, hogy mások titokban összesúgnak a hátad mögött: né, micsoda úriember...
2020. nov. 1. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!