Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Tilos-e a dohányzás a társashá...

Tilos-e a dohányzás a társasházakban? Hol tudok ennek utánanézni (milyen törvényben)?

Figyelt kérdés

Nagyon zavar, hogy néhány lakótársunk dohányzik a lépcsőházban és bejön hozzánk a szaga! Már többször szóltam, próbáltam jelezni, hogy ez akár tűzveszélyes is lehet (zárt az épület, nincs ablak, csak a tetőn /10.!/ és rendkívül büdös, szóval inkább a saját lakásában vagy az utcán dohányozzon...de szeretnék rájuk mégjobban hatni. Van olyan törvény vagy egyéb szabályozás, ami ebben segíthet?!

Remélem tudtok segíteni :-)!! Köszi


2008. nov. 23. 20:22
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Nincs. A cigiseké a világ. Alkalmazkodj, vagy költözz el.
2008. nov. 23. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

RTL Klub Híradó - Erdélyi Angelika

2008-03-04, 17:13


Délutáni alvás után, stábunk érkezésére ébredt a másfél éves Patrícia. Overálban aludt, nyitott ablaknál. A friss levegő miatt. A lakáson kívül viszont sokszor mást szív a gyermek és édesanyja.


„Nagyon nagy probléma, hogy a másfél éves kislányommal, mikor kilépünk a folyosóra vagy beszállunk a liftbe, akkor vágni lehet a cigifüstöt” – mondta Jászberényi Ivett.


Pedig a liftben jelzik is, hogy tilos a dohányzás. A lépcsőházban pedig konzervdobozból lett hamutartó.


„Próbáltam már szólni, de nem járt sikerrel” – mondta Jászberényi Ivett.


Az asszony az ÁNTSZ-t is megkereste. Onnan azt a választ kapta, hogy a társasház házirendjében kell leírni, lehet-e és, hogy hol lehet dohányozni a közös helyiségekben. Ezt mondja az ingatlanos szakember is, akit szintén gyakran hívnak ezzel a problémával. „Abban az esetben, ha van kijelölt hely a társasház közös helységén belül, akkor lehet dohányozni, ha nincsen, akkor erre nincsen mód” – mondta Németh Miklós, a Magyar Ingatlangazdálkodók Szövetségének főtitkára.


Németh Miklós szerint viszont nem ártana a társasházi dohányzás kérdését törvényben szabályozni. A nemdohányzók védelmében hamarosan szigorítják a törvényeket, nem lehet majd semmilyen zárt közösségi helyen cigizni. De a társasházak ebből kimaradnak.


„Nem nyilvános hely egy társasház, egy magánlakás, és ezekben a kérdésekben most ebben a csomagban nem lesz szigorítás, hiszen a magántulajdon védelme az ugyanolyan jog, mint az egészség védelme” - mondta Gábor Edina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója.


A kérdést viszont vizsgálják a minisztériumnál. Addig is, bármelyik társasház egyszerű többséggel dönthet úgy a közgyűlésen, hogy megtiltja a dohányzást a lépcsőházban.

2008. nov. 23. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Közös képviselőt, házmestert keresd fel, kell lennie egy társasházi házirendnek, amiben benne szokott lenni. Egyébként részvétem, nálunk hiába van kint a kis lift belsejében a táblácska arról, hogy liftben tilos a dohányzás, mégis van lakó, aki magasról tojik rá, és nem lehet utána a liftben rendesen levegőt kapni (ugye egy zárt kis doboz, szellőzés nulla). Egyszer mikor így voltam kénytelen a liftben utazni, mérgemben a földszinten kitámasztottam a liftet és nyitva hagytam a bejárati ajtót is, mire hazaértem, bezárták, de addigra kiszellőzött.
2008. nov. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Minden követ megmozgatok, hogy ne kelljen szagolnom a büdös cigit!

Az 1. válaszolónak üzenem, hogy ha ilyen bunkókból kevesebb lenne, most ezt a kérdést sem kellett volna föltennem ! A dohányzásnak is van etikettje, csakúgy, mint a mobiltelefonhasználatnak, stb ... de az "íkútlanok" nem ismerik! Nem zavar, hogy dohányzik, csak úgy tegye, hogy én ne érezzem!! Cigizzen a lakásában - de gondolom oda nem véletlenül nem akar bebüdösíteni!!!!! - vagy ahol akar, de ne egy zárt térben és főként ne a liftben!!! Sajnos nálunk is van ilyen :-(


A 2. és 3. válaszolónak köszönöm a gyorsaságát és segítségét, remélem sikerül valamit lépnem ezügyben!

Jó egészséget mindenkinek!

2008. nov. 23. 21:27
 5/5 anonim válasza:
100%

10 perce jöttem föl a lépcsőházban egy dohányzó úr mellett és gondoltam odaszólok: - legyen szíves, ne dohányozzon a lépcsőházban

-miért hol dohányozzak?-jött a válasz

-az utcán- mondtam

-lehet itt dohányozni-


Sajnos több éve szembesülök ezzel a problémával, és mire felérek az 5. emeletre ( 10 emeletes panel) az összes ruhám magába szívja ezt a szagot...

Legszívesebben már erőszakhoz folyamodnék, de az nem vezet sehova....

Ha valaki tudja, hogy ha a házirend tiltja a dohányzást, és valaki megszegi ezt a szabályt, azt milyen büntetés érheti, az kérem írja meg, mert esetleg lehet, hogy érdemes lenne rendőrt hívni. ( persze bizonyítani úgyse lehet...


Mindenesetre ide tartozik az is, hogy ha valaki a saját lakásában dohányzik. A fölöttem lakó például rendszeresen az ablakban, a szobám fölött, illetve a konyhánk fölött szokott rágyújtani. A nyári időszakban persze 0-24 nyitva az ablak a szobákban. Azon kívül, hogy 3-4 óránként áramlik be a cigiszag, volt rá alkalom ( többször is ), hogy a huzat még a hamut is befújta az ablakon...

Erre esetleg lehet valami megoldást találni, vagy várjam meg amíg kihal "a lelkesedés"?


UI: alíg várom, hogy beszólhassak mindenkinek aki a buszmegállókban dohányzik:)

2010. szept. 9. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!