Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Leírná valaki nekem, hogy...

Leírná valaki nekem, hogy mikor használat az önöző, illetve a magázó forma?

Figyelt kérdés
Vannak vele problémáim, de nem tudom, hogy orvosoljam.
2011. aug. 2. 23:23
 1/10 anonim válasza:
51%
Én 18 vagyok, korombelieket, huszonegynéhány éveseket tegezem, idősebbeket magázom. Majd szólnak, ha inkább tegeződnének. Eddig nem volt vele problémám.
2011. aug. 2. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%
Általában mindig az önöző formát használjuk, az az udvarias, a magázó durva és sokszor pofátlan (hé, maga)
2011. aug. 2. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
54%

A magázó formaáról az a tévhit, h nem olyan szép, de nem igaz. VALÓJÁBAN SZINONIMÁK! Tehát bárkinek bármikor mondhatod, h ön, v maga. A lényeg h a kettőt váltogasd, különben szóismétlés lesz, ami elég ronda.


HA a kérdés arra irányult, h milyen szituációban: 22 éves nő vok, így ha egy idősebb (40-es) hapsi letegez, visszategezem, ha magáznak, magázódom, ha én szólalok meg először, idősebbeket magázok, de ha letegeznek, utána visszategezek.

2011. aug. 2. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
70%

Akkor használd az önöző formát, amikor kimondottan tiszteled azt, akivel beszélsz és ezt ki is akarod mutatni. Pl. idős tanároddal találkozol, vagy nagynénéddel, vagy egy vállalat főnökével.

Amikor olyannal találkozol, aki hasonló korú vagy idősebb, de különösebben nem köti Hozzád semmi - akkor magázódjál. Pl. szomszéd bácsi/néni, üzletes, hivatalnok, orvos, edző.

Ezek amolyan irányadó szabályok, finoman lehet variálni, szükség szerint. Fontos szempont, hogy ne sérts meg senkit. Ha érzed, hogy elvárja a nagyobb tiszteletet (mint amit egyébként megadnál), nyugodtan önözd, nem kerül pénzedbe. A "tudja-e" forma semleges, a "tetszik tudni" inkább önözésnek felel meg és kedvesebb is.

2011. aug. 2. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
65%
A tetszik tudni, nem önözés- valójában átmenet a tegezés és a magázás között, amellett h gyerekes, elég gáz is- Ez konkrétan tételem volt, sőt ebből érettségiztem magyar emelten 3 éve! Nyelvi tiszteletadás napjainkban. Asszem ez volt a tétel címe: szóval: a tetszik CSAK kisgyerekektől elfogadható forma! FElnőtt-felnőtt interakcióban rettentő kínos! És még helytelen is.
2011. aug. 3. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem az önözést a hivatalosabb megszólításoknál használjuk, a magázás egy általánosabb megszólítás.
2011. aug. 3. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
60%

Egyszerűen ; Ha rendőr felhúz , ő magázni fog ; "Maga mit gondol mennyivel ment ?"

Te pedig Önözni fogod ; Anyám súllyos beteg , rohanok a kórházba , "önnek is van anyja - megértheti !

2013. nov. 24. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 pontdugard válasza:
22%
Nos! Ime a valóság! A férfiakat magázzuk, a nöket önözzük!A Magyar királyi, ill az úri politesse / etikett/ szerint.Hetero pasit bunkóság leönözni, de egy alföldirobertát vagy kulkajanit szabad. :-D
2016. nov. 28. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 GallitsGáborCsaba válasza:
Véleményem szerint helyzettől is lehet függő mikor melyik formát használjuk,de alapszabály hogy idősebb személyt alapvetően a tisztelet miatt is mindig magázva illik megszólítani,mert tegezve csak családtagot amennyiben megadta rá az engedélyt és ha a megszólítandó személy veled egykorú akkor közösen megbeszéltek alapján lehet tegeződni,ha fiatalabb akkor elsődlegesen megengedett a letegezés,de szerintem ezt is illik megbeszélni a tisztesség kedvéért.
2020. júl. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 GallitsGáborCsaba válasza:
Ja,én 33 éves férfi vagyok ;-) :-)
2020. júl. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!