Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Zsidó Múzeumban is kötelező a...

Zsidó Múzeumban is kötelező a kipa viselete?

Figyelt kérdés

Nem a budapesti, Dohány utcai Zsidó Múzeumra gondolok, hanem általában zsidó történelmet, kultúrát, a hagyományokat bemutató állandó kiállítások Zsinagógától független épületeire.

Egy olyan külföldi kisvárosba utazom, ahol nem sok nevezetesség van, így a Múzeumot nem hagyhatom ki, viszont felkészületlen sem szeretnék lenni.


2012. febr. 14. 15:38
 1/8 anonim ***** válasza:
44%
Szerintem ha nem vagy zsidó, akkor nem kötelező.
2012. febr. 14. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Andizsuzsi ***** válasza:
46%
A kipa viselése zsidóknak sem kötelező. Tulajdonképpen "népviseletnek" számít.
2012. febr. 14. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Az első két, kedves válaszadónak köszönöm a hozzászólást, és már azt is, hogy megtiszteltek a válaszukkal, zöld kézzel jutalmaztam.

Egyedül a „szerintem” bizonytalanít el. (Tehát nem 100 százalékig biztosan tudja, csak úgy érzi.)

Természetesen osztom azt a véleményt, hogy örülnek a vallásos zsidók, ha más is kíváncsi a relikviáikra, de úgy tudom, hogy vannak formai előírások, amikor nem tesznek kivételt.

A Dohány utcai Zsidó Múzeum alapján azért nem tudtam általánosítani, mert csak azt, önmagában nem lehet látogatni. Mindig összekapcsolják a Nagy Zsinagóga - esetleg ráadásként a Rumbach Sebestyén utcai Orthodox Zsinagóga – megtekintésével. Ezekre a látogatásokra viszont a férfiak részére egyértelműen előírják a fejfedő viseletét.


„Andizsuzsi” válaszában pici tárgyi tévedést véltem felfedezni.

Ennek tisztázására beillesztem egy leírás link-jét, amelyet néhai Raj Tamás rabbi neve fémjelez.

[link]

2012. febr. 15. 11:31
 4/8 Andizsuzsi ***** válasza:
44%

"A sapkaviselés (sapka héberül kipá) voltaképpen nem vallási eloírás, hanem csupán népszokás, mondhatni vallási szimbólum. A bibliai ahogyan Ön mondaná: ószövetségi) szereplok (ahogyan az ókori keleten oly sokan) még valószínuleg fedett fovel jártak, de semmiképp sem viseltek kipát. A római elnyomás idején azonban arra kötelezték a rabszolgává süllyesztett zsidókat (mint minden rabszolgát), hogy fedetlen fovel járjanak, s foként hogy így jelenjenek meg uraik elott. A keresztény ember – e római szokás alapján - mindmáig úgy érzi, hogy neki templomba lépéskor fedetlen fovel kell megjelennie az Úr, a Világ Ura elott.

A zsidó emberben viszont az a szokás alakult ki, hogy ha az életben esetleg szolgaként kell élnie is, a zsinagógában vagy Isten nevének kiejtésekor (ima közben) mindig fedett fovel legyen, mert Isten az, aki elott és akinek köszönhetoen szabadok lehetünk…"


Szintén Raj Tamástól. Tehét fedett fővel, de nem feltétlenül kipában.

2012. febr. 15. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Kedves „Andizsuzsi”!


Úgy látom, nagyon a lelkére vette, hogy két rövid mondatnyi hozzászólásával nem értettem egyet.


A másodikra javaslok egy kompromisszumot: Népviselet helyett nevezzük hagyománynak, ahogyan azt a „Fiddler on the Roof” (Hegedűs a háztetőn) címen világhírűvé vált (Jerrold Lewis „Jerry” Bock - Jospeph Stein - Sheldon Harnick) musical alapjául szolgáló, „Tevje és lányai” (egy másik fordításban „Tevje, a tejesember és más mesék”) című novella-füzérében Sholem Aleichem (Szolomon Naumovics Rabinovics) is hívja. Az egyik legnagyobb jiddis nyelvű író pedig ebben a témában igazán autentikus.


Azt a mondatát viszont, hogy „A kipa viselése zsidóknak sem kötelező.”, ebben a formában, miden egyéb szövegkörnyezet, illetve magyarázat nélkül, változatlanul képtelenségnek tartom.

Ha már az általam életében is nagyra becsült Raj Tamás főrabbira hivatkozik, ám legyen úgy: fedett fővel, de válaszából – amely a fejfedő viselésének eredetére számomra ugyan nem tartalmazott újdonságot, de mindenki számára, aki az ezen a fórumon található levelezéseket elolvassa, hasznos lehetett – még mindig nem tudtam meg azt, amit eredetileg kérdeztem.


Azért konkretizáltam a kérdésemet a kipára (illetve a kápedlire, mert annak az országon belüli tartománynak, ahova elutazom, a Világon egyedüliként jiddis a hivatalos nyelve, igaz, hogy csak másodikként), mert a fűtött múzeumban egészen biztos praktikusabb lesz az Usankát egy könnyebb fejfedőre cserélni. (Ha előírás!)

Természetesen, legelőször a célállomásom zsidó múzeumának honlapját kerestem meg, de az nagyon szűkszavú, és olyan figyelmeztetést, mint ami az Aviv Travel honlapján is található – miszerint a nők nem léphetnek be fedetlen vállal, a férfiaknak pedig kötelező fejfedő viselete – nem találtam.

2012. febr. 16. 07:55
 6/8 Andizsuzsi ***** válasza:
61%

Kedves kérdező!


Én a legkevésbé sem vettem a lelkemre az észrevételét, csak miután Ön belinkelt nekem egy Raj Tamás állásfoglalást, én is belinkeltem Önnek egy másikat, ahonnan én az információmhoz jutottam. Amúgy Önnek természetesen jogában áll azt és úgy értelmezni, ahogy jólesik. Múzeumlátogatásához minden jót kívánok.

2012. febr. 16. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
16%
Mit kell ezen ennyit malmozni... ha furán néznek felveszed :D
2012. febr. 17. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
59%

Szerintem egy múzeumban nem kötelező, de ha egy zsinagógába megy be valaki, akkor illik felvenni egy kipát vagy bármilyen más fejfedőt. Nőknek pedig nem illik miniszoknyában bemenni!

Én Auswitzben (nyári melegben) nem vennék fel semmit, de egy zsinagóga látogatásakor (időjárástól függetlenül) igen.

2012. febr. 19. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!