Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért írhat újságot az, aki...

Miért írhat újságot az, aki nem újságíró?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy szorosan nem vág a fórum témájába, de muszáj kiadnom magamból, mert megőrülök. Diplomás újságíró vagyok, nem az a "letettem egy büfészakot" fajta, hanem az, aki jelessel és évfolyamelsőként végezte az egyetemet, aki 4 évet dolgozott ingyen a szakmában (ezen belül tv. rádió, írott- és online sajtó). Egy évvel ezelőtt végeztem az egyetemen és azóta semmi. Sehova nem kellek. A különböző honlapokon amatőr, írni nem tudó balfékek szórják tele fogalmazásaikkal (nem, nem cikkek) a világhálót, az újságok pedig annyi szemetet közölnek amatőr, tanulatlan fajankók tollából, hogy fáj olvasni. Nem vagyok rosszindulatú, vagy lenéző, de már nagyon el vagyok keseredve. Akinek van protekciója villog mint "riporter" holott még azt se tudja, hogy azt a szerencsétlen mikrofont hogyan kell tartani (igen, még ennek is megvan a technikája) vagy írja a fantasztikus "cikkeket" de még azt sem tudja, hogy a muszájt pontos j-vel szokás írni. Ami viszont kiborította a bilit az az volt, hogy egy volt osztálytársam (középiskolában) bekerült egy rádióhoz végzettség nélkül, s tudom jól, hogy pöszén beszél. Persze, nem egy "igényes" rádióról beszélünk, de neki legalább van munkája, az én szakmámban. Már teljesen kiborultam, nem tudom, hogy mihez kezdjek, már azon is gondolkodtam, hogy jobb lenne meghalni és feladni az egészet, csak anyukámnak nem okoznék ilyen fájdalmat soha. Bennem volt minden bizadalma, mégis csalódást okoztam. Külföldön sem jobb, ott is voltam fél évet. Mindenhonnan elküldtek, mondván túlképzett vagyok az állásra, de a magasabb végzettséget igénylő munkáknál viszont már nem kellettem, mivel külföldi vagyok (gondolom én) és nincs csak magyar referencia (ami ugye kint semmit sem jelent). Kiégett és csalódott vagyok, nem találom a helyemet a világban. Nem vagyok egyébként önsajnáltató típus, de most vagyok azon a szinten, amikor - ezt be kell ismernem - feladtam, és érzem, hogy egyre jobban belesüllyedek a depresszióba. :(


(Előre bocsánat az elütésekért, restellem, de csak ledaráltam, mert úgy zokogok már, hogy nem is látom a képernyőt)


2013. júl. 2. 09:25
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
15%
Mert manapság az fontosabb, h legyen protekciód, illetve bizonyos helyeken a zsidó származás is feltétel, v legalábbis komoly előny.
2013. júl. 2. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
53%

"aki 4 évet dolgozott ingyen a szakmában (ezen belül tv. rádió, írott- és online sajtó)."

4év alatt nem szereztél használható kapcsolati tőkét?


"bekerült egy rádióhoz végzettség nélkül, s tudom jól, hogy pöszén beszél."

Én személy szerint úgy b*sznám ki a médiából a beszédhibás műsorvezetőket, hogy a lábuk se érné a földet! Amikor meghallom az ilyeneket mindig felmerül bennem a kérdés, hogy "na, ezt hogy engedték be a tévébe?"...


"Már teljesen kiborultam, nem tudom, hogy mihez kezdjek"

Válassz valami olyan szakmát, ahol nem kell nyalni-sz*pni-könyökölni-taposni az előrejutásért.

2013. júl. 2. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Ment a kéz mindenkinek. 4 év alatt sajnos nem szereztem ismerettséget, illetve igen, de senki sem tud segíteni, mindenki azzal jön, hogy "válság van", vagy "a nagy öregeknek sincs munkájuk", vagy (ami a legjobb -.-) "maradj még pár hónapot, biztos lesz nemsokára felvétel". :/ Nem tudom, hogy milyen más szakmát választhatnék és miből fizetném ki, mert már teljesen nullán vagyok. Az a baj, hogy semmihez nem értek, írni viszont (ha kell) piszkosul jól tudok és nem csak írni, hanem mást is a sajtón belül. Viszont másban elég béna vagyok, a reál nem megy és azt se lehet mondani, hogy jó lenne a kézügyességem. Milyen lehetőségei lehetnek és olyan embernek, akinek az írás, olvasás, emberekkel való beszélgetés a lételeme? Már könyvkiadóra is gondoltam, oda viszont nem tudom, hogy hogyan lehet bekerülni, gondolom hasonlóan nehezen. :(
2013. júl. 2. 10:19
 4/24 A kérdező kommentje:
*egy (bocsi)
2013. júl. 2. 10:21
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos ez egy ilyen szakma. Mindenki tudja, hogy bekerülni protekció nélkül nagyon nehéz.

Abban teljesen egyettértek, hogy vicc ami otthon van manapság. Külföldön élek ha megyek haza mindig veszek újságokat. A fogalmazás, helyesírás borzalmas, pedig én még nem is vagyok szakértő, pocsék a helyesírásom.

A gond az, hogy az újságok a túlélésért küzdenek, így egy halom amatőr írás van. Régebben interjút készítettek, ma maga a szakértő ír cikkeket interjú helyett, borzalmas magyar fogalmazással és hibákkal. Pl. olvastam egy utazási magazinban egy Ausztrália cikket. Látszott rajta, hogy az Ongon színvonalasabb beszámolók vannak. Aztán meg az újság elején sopánkodnak, hogy nincs pénz, ezért kevesebb az oldalszám..

Szóval én nagyon sajnálom, hogy nem figyelnek a minőségre manapság. Én úgy gondolom, hogy az újság fontos része a műveltségnek (na jó nem a Blikk nők és társai) és fontos lenne, hogy a cikkek helyesírási hibák nélkül, szellemes, jó fogalmazással, változatos szókinccsel legyenek megírva. Mert ebből tanul a hétköznapi ember.


Szóval remélem nem adod fel. Depressziós ne legyél, ez egy kőkemény pálya ha nem vagy erős, pozitív, elszánt akkor tényleg még egy csöpnyi esélyed sincs. Gondolj arra, hogy te választotad ezt a szakmát és küzdened kell még akkor is ha az egész reménytelenek látszik.

2013. júl. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Átérzem a helyzetedet, sajnállak:( Tényleg valami szakmát kéne csinálnod, amiből megélhetsz, tudom, nem ezért tanultál, de időszakosan akár gyárba elmenni melózni.


Viszont közben elkezdhetnél egy blogot, és írhatnál önkéntesként egy újságba. A blog szerintem nagyon jó kiugrási lehetőség, mert ha valóban jól írsz, és az embereket érdeklő témákat fogalmazol meg, akkor hamar ismertté válhatsz. És onnantól már az újságok is keresnének téged. Sok sikert!

2013. júl. 2. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy írtatok. Írok ingyen egy laphoz jelenleg is. Azzal hitegetnek, hogy majd átvesznek, csak most nincs rá kapacitásuk. :/ Blogjaim is vannak, volt is sok olvasóm, de annyira kiégtem, hogy már nem tudtam semmiről sem írni, csak az forgott a fejemben, hogy felesleges. :(
2013. júl. 2. 12:31
 8/24 A kérdező kommentje:
Gyárban is próbáltam (külföldön), azt mondták, hogy "túlképzett vagyok, de majd értesítenek".
2013. júl. 2. 12:31
 9/24 anonim ***** válasza:
Hát sajnos az újságíró tényleg nem egy jó szakma ilyen szempontból. Általában protekcióval vagy politikai háttérrel lehet bekerülni a különböző újságokhoz.
2013. júl. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Szia! Azon nem gondolkodtál még, hogy könyvet is írj? Elvégre rokon szakma (gondolom, mint laikus). Például írhatnál az újságírók mindennapjairól, viszályokról, hatalmi harcokról, érdekes sztorikról stb. Biztos elég tapasztalot, élményt gyüjtöttél már hozzá. Már csak jól meh kell írni. Szerintem lenne olyan kedvelt téma, mint például a modellek vagy a gazdagok élete..


(Nem rég láttam a Csodagyerekek címü filmet, amiben a gyerekek tanárnöje mindig azt mondta: "Amit szeretünk, azért küzdenünk kell!" Jó mondás. Te se add fel szerintem!)

2013. júl. 2. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!