Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Melyik megnevezést nem tartját...

Melyik megnevezést nem tartjátok illetlennek?

Figyelt kérdés

Kérdésemmel a romákhoz illetve a Magyarországon élő magyarul beszélő négerekhez szeretnék szólni. Vannak olyan megnevezések amiket elfogadhatónak tartotok, és vannak amik számotokra sértően hatnak?

Pl: roma-cigány, néger-fekete



2017. jan. 2. 00:43
 1/10 anonim válasza:
0%

Leszögezem, nem vagyok egyik sem. De amit te kérdezel, arra az is tud válaszolni, aki egyik sem.

1.) A roma és a cigány ugyanaz. Tökéletesen, és nem lehet megsértődni rajta, olyan, mint amikor a vörösre azt mondod, hogy vörös és kész. Nincs vita. Aki pedig cigány, az tudja, hogy ő cigány és nem fog megsértődni rajta, hülyeség is lenne. Én személy szerint baromságnak tartom a romázást pont ezek miatt is.

2.) A néger az viszont pejoratív. Feketének kell hívni.

2017. jan. 2. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%

Egyik sem vagyok, viszont én nem szeretném ha bármilyen szót kivennék a számból.

Amúgy sokszor megy ez hogy a cigány szó sértő. És a cigány vajda, cigány pecsenye Száz tagú cigány zenekar is az akkor?


Minden szót lehet olyan hangsúllyal mondani, hogy sértő legyen :)

Azt is, hogy magyar vagy német :)


A néger szóra meg főleg igényt tartok :) Rejtő könyveiben rendszeresen előfordul. Senki libsi nyervogása kedvéért sem vagyok hajlandó elhagyni.

2017. jan. 2. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Sunshinedoll ***** válasza:
0%

Fehér vagyok, de etimológiailag mind a c-gány, mind a n-ger pejoratív kifejezésnek, faji gyalázásnak minősül (az angol megfelelőjük legalábbis mindenképp), aztán egyén függő, ki melyiket veszi sértésnek.


A n-ger mindenképpen rossz választás, illetve ennek bármilyen formája elfogadhatatlan, használd a feketét. Én a c-gány kifejezést is kerülöm, maradok a románál. Ezzel a kettővel biztos nem lősz mellé, nem tudhatod, elsőre ki mit vesz sértésnek, úgyhogy ezeket ne használd egyáltalán, nem olyan nehéz elkerülni ezeket a kifejezéseket.

2017. jan. 2. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
És majd kitalálják, hogy a roma is sértő és kapsz helyette egy új szót, hogy mond azt pfff...
2017. jan. 2. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Fehér vagyok, de etimológiailag mind a c-gány, mind a n-ger pejoratív kifejezésnek, faji gyalázásnak minősül (az angol megfelelőjük legalábbis mindenképp), aztán egyén függő, ki melyiket veszi sértésnek."


Hülyeség. A cigány nem pejoratív.

Zhanav, ke vi me romano shavo sim.

2017. jan. 2. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Én félnéger vagyok, apukám szudáni származású és néger és anyukám magyar és szerintem magyarul nem sértő a néger kifejezés, mivel ez a szó van a magyarban a négerekre.


Angolul a n1gger az sértő, de mivel a magyarok nem tartottak néger rabszolgákat és soha nem tekintettek rájuk alsóbbrendűként (kivéve persze pár baromállat szkinhedet)


Szóval én soha nem sértődtem meg a néger szó használatától. 16/L

2017. jan. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Hibás a felvetés. A megnevezésen semmi nem múlik. Minden a megnevező viselkedésén, gondolkodásmódján, szándékán múlik.

Lehet romát mély megvetéssel, és cigányt nagy empátiával mondani. És persze megfordítva.

2017. jan. 2. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
48%

3#-as tipikus gondolkodni nem tudó, sorba beállítható birka, még leírni se meri :) Mintha legalábbis szitokszó lenne...

Nagy a setétség benned hármaska.

2017. jan. 3. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az n betűs szót a trágárság-szűrű nem engedi át :D

Ezért vegye mindenki úgy, hogy ezerszer ideírtam most.

2017. jan. 3. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A cigány szó szerintem nem sértő a magyar nyelvben, bár sokszor hangzik el gyűlölködő hangnemben. Ellenben a roma kifejezés nehezebben használható annak, aki pejoratív jelentést is belevinne a közlendőjébe. Jómagam a cigány szót természetesebbnek érzem, de ha valahol láthatóan esélye van annak, hogy rossz néven vegyék a használatát, ott kerülöm. A nyelvi és kulturális identitását őrző cigányok esetében nem tartok tőle, hogy zokon vennék, ám a mélyszegénységben élő, szinte teljesen identitását vesztett cigányságra jellemző szociokulturális közegben inkább nem használnám.


A néger kifejezés sokkal egyértelműbb számomra, semmilyen összefüggésben nem sértő, hiszen magyarul így nevezik meg a feketebőrű embert. Irodalmunkban számtalan példa van erre. Nincs negatív képzettársítás, nem volt a magyar nyelvterületen a négerek elnyomását célzó mozgalom, hiszen észlelhető számban a szocializmus időszakában találkozhattak először a magyarok egyetemeinken tanuló néger diákokkal.


Nagyon zavar, amikor orosz, amerikai stb. mintára akarják erőszakosan átalakítani a magyar nyelvet és előírni, hogy mikor milyen kifejezéseket használjak.


1990-ben ha valaki megkérdezett volna, hogy vannak-e fekete magyarok, akkor azt mondtam volna, hogy nincsenek. Ugyanerre a kérdésre ma már igennel válaszolok, mivel nem kivételes jelenség a magyar anyanyelvű és magyar kultúrájú részben vagy egészen feketebőrű ember.

2017. jan. 25. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!