Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények! Honnan tudhatjuk...

Keresztények! Honnan tudhatjuk, hogy Jézus tanításai, az evangéliumok mindenkinek szólnak, és nem csak pár "kiválasztottnak"?

Figyelt kérdés

Keresztényekhez, vagy a Bibliát jól ismerő emberekhez szól a kérdésem.


Honnan lehet azt tudni, hogy Jézus tanításai, üzenetei tértől és időtől függetlenül mindenkihez szóltak? Tehát nem csak és kizárólag az akkori hallgatóságának, hanem a korabeli eszkimóknak és a mai magyaroknak ugyanúgy? (Hisz Jézus több helyen szándékosan érthetetlen példázatokban beszélt a hallgatóságnak, ez nem erre utal?)


A kérdés tulajdonképpen summázva tehát ez: honnan tudhatjuk egyáltalán, hogy Jézus tanításai nem "véletlenül" maradtak fenn és lettek ismertek? Nem lehet, hogy először zárt köröknek szánták a Biblia iratait, aztán valahogy "kiszivárgott"?


Bocsánat ha provokatívnak hat a kérdésem, nem szándékom senkit sem megbántani!


Szeretettel várok minden választ! Kérlek, írd le azt is, melyik egyházhoz/közösséghez tartozol!



2020. jún. 24. 12:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%

"De nem értük könyörgök csupán, hanem azokért is, akik az ő szavukra hisznek énbennem" János 17:20


"A mi atyáink ezen a hegyen imádták az Istent, ti pedig azt mondjátok, hogy Jeruzsálemben van az a hely, ahol Istent imádni kell. Jézus így válaszolt: "Higgy nekem asszony, hogy eljön az óra, amikor nem is ezen a hegyen, nem is Jeruzsálemben imádjátok az Atyát." János 4:20


Nem tartozok egyik egyházhoz sem.

2020. jún. 24. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
79%

Onnan hogy Jézus mindenkiért meghalt a kereszten.

Római katolikus

2020. jún. 24. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. Hát sajnos, ezek nemigen győztek meg.


1# De honnan tudjuk, hogy ezek a szavak nem kizárólag az akkori embereknek szóltak? Például a szövegben szereplő "imádjátok", honnan tudjuk, hogy pontosan kikre vonatkozik? Nem csupán a korabeli izraelitákra például.


2# Ezt mely igehelyek támasztják alá? (Nem vonom kétségbe, hogy így volt, csak szeretném ismerni a vonatkozó bibliai igerészeket).

2020. jún. 24. 14:08
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
"Az ég és a föld elmúlik, de az én beszédeim nem múlnak el." Máté 24:35
2020. jún. 24. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Bocsánat, én még mindig nem látom ebben semminek az alátámasztását. Ez egy homályos értelmű igehely, gondolom a szövegkörnyezet is lényeges.
2020. jún. 24. 14:17
 6/11 anonim ***** válasza:
21%
Egy olyan bölcs mint jézus volt a puszta létezése időtlen példa minden embernek. Amiket mondott, akkor is ilyen ha egy konkrét embernek mondta.
2020. jún. 24. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon röviden:a Bibliai szövegekből lehet tudni. Jézus is, és később az apostolok is azt tanították (pl. Péter, Pál, János), hogy az evangéliumot mindenkinek hirdetni kell, valamint Jézus váltságáldozata mindenkinek szól. Egyébként ez összhangban van az ószövetségi ígéretekkel is.

Pár idézet, ami így hirtelen eszembe jutott:

Jézus mondja Máté 28:19-20 "Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek; és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig."

Jézus mondja: Máté 24:14 "Isten országának ezt az evangéliumát pedig hirdetik majd az egész világon, bizonyságul minden népnek; és akkor jön el a vég."

1János 2:2 "mert ő engesztelő áldozat a mi bűneinkért, de nemcsak a miénkért, hanem az egész világ bűnéért is."

Pál írja Galata 3:26-29 "Mert mindnyájan Isten fiai vagytok a Krisztus Jézusban való hit által. Akik Krisztusba keresztelkedtetek meg, Krisztust öltöttétek magatokra. Krisztusban tehát nincs zsidó, sem görög, nincs szolga, sem szabad, nincs férfi, sem nő, mert ti mindnyájan egyek vagytok Krisztus Jézusban. Ha pedig Krisztuséi vagytok, akkor Ábrahám utódai vagytok, és ígéret szerint örökösök."

Aostolok cselekedeti 10 fejezete erről szól. Pár idézet belőle: ApCsel 10:34-36 "Erre Péter beszélni kezdett, és ezt mondta: Most értem meg igazán, hogy Isten nem személyválogató, hanem minden nép között kedves előtte, aki féli őt, és igazságot cselekszik. Ezt az igét küldte Izráel fiainak, amikor békességet hirdetett Jézus Krisztus által. Ő a mindenség Ura!" ApCsel 10:40-45 "Míg ezeket a szavakat mondta Péter, leszállt a Szentlélek mindazokra, akik hallgatták az igét. És elámultak a zsidók közül való hívők, akik Péterrel együtt jöttek, hogy a pogányokra is kitöltetett a Szentlélek ajándéka." ApCsel 11:18 "Amikor mindezt hallották, megnyugodtak, dicsőítették Istent, és így szóltak: Akkor tehát a pogányoknak is megadta Isten, hogy megtérjenek és éljenek!"

ApCsel 17:30 ahol Pál a görögökhöz így szól: "A tudatlanság időszakait ugyan elnézte Isten, de most azt hirdeti az embereknek, hogy mindenki mindenütt térjen meg."


"Nem lehet, hogy először zárt köröknek szánták a Biblia iratait, aztán valahogy "kiszivárgott"?" Gondolj bele! Az Újszövetség egy jelentős részét teszik ki Pál levelei, amiknek többségét kifejezetten a megtért nem zsidóknak (pogányoknak) írt. Nem kiszivárgott! Ők terjesztették az evangéliumot mindenkinek akinek csak tudták.


Keresztény vagyok, de azon belül jelenleg egyikhez sem tartozom. Olvasom a Bibliát és sok kapcsolódó írást, előadást hallgattam már végig, mindenféle felekezetnek a tanítóitól, teológusaitól.

2020. jún. 24. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Annakokáért, miképen egy ember által jött be a világra a bűn és a bűn által a halál, és akképen a halál MINDEN EMBERRE elhatott, mivelhogy mindenek vétkeztek; Mert a törvényig vala bűn a világon; a bűn azonban nem számíttatik be, ha nincsen törvény. Úgyde a halál uralkodott Ádámtól Mózesig azokon is, a kik nem az Ádám esetének hasonlatossága szerint vétkeztek, a ki ama következendőnek kiábrázolása vala. De a kegyelmi ajándék nem úgy van, mint a bűneset; mert ha amaz egynek esete miatt sokan haltak meg, az Isten kegyelme és a kegyelemből való ajándék, mely az egy ember Jézus Krisztusé, sokkal inkább elhatott sokakra. És az ajándék sem úgy van, mint egy vétkező által; mert az ítélet egyből lett kárhozottá, az ajándék pedig sok bűnből van igazulásra. Mert ha az egynek bűnesete miatt uralkodott a halál az egy által: sokkal inkább az életben uralkodnak az egy Jézus Krisztus által azok, kik a kegyelemnek és az igazság ajándékának bővölködésében részesültek. Bizonyára azért, miképen egynek bűnesete által MINDEN EMBERRE elhatott a kárhozat: azonképen egynek igazsága által MINDEN EMBERRE elhatott az életnek megigazulása. Mert miképen egy embernek engedetlensége által sokan bűnösökké lettek: azonképen egynek engedelmessége által sokan igazakká lesznek. A törvény pedig bejött, hogy a bűn megnövekedjék; de a hol megnövekedik a bűn, ott a kegyelem sokkal inkább bővölködik: Hogy miképen uralkodott a bűn a halálra, azonképen a kegyelem is uralkodjék igazság által az örök életre a mi Urunk Jézus Krisztus által.

Róma 5:12‭-‬21


Ádám által minden ember bűnös lett. Ez alól senki nem kivétel. Az is bűnös, aki elhiszi, az is aki nem. Jézus Krisztus által pedig kegyelmet kapott mindenki. Ez alól sincs kivétel. Aki keresi Őt és hívja az meg fogja találni.


Egyébként nem azért beszélt példázatokban, hogy csak bizonyos emberek értsék meg, hanem pontosan azért hogy bárki képes legyen megérteni. Egyszerű példákat használt olyan dolgokról ami az akkori emberek életének része volt. Pl. A magvető, aki elment vetni.

Sokan még ezt sem értették, akkor hogyan tudták volna felfogni ha Jézus nem példázatokban mesél a mennyországról és Isten beszédeiről.

2020. jún. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem vonatkoznak másokra, akkor az apostolok nem kezdték volna el az apostoli munkát, hanem szépen otthon a négy fal között éldegéltek volna tovább.

Ahogy a 7. válaszoló is idézte a Mt 28,19-et "Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek."

Ha Jézus tanítása nem vonatkozna az utókorra, akkor miért adták volna tovább a tanítványok ezt a tanítást?

2020. jún. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
89%

Egyfelől Jézus tevékenysége és halála az emberekét és nem a kiválasztottakért történt, az maga is többször többféle módon hangsúlyozta.

Másfelől bárki tanítása, szövege szólhat egy vagy több embernek a szóló szándéka szerint, ám mindazoknak fog szólni, akik meghallgatják. Ha nem nekem mondanak valamit, de hallom és mert tetszik, megfogadom, akkor az nekem is szólt.

2020. jún. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!