Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A körülmetélés miért fontos a...

A körülmetélés miért fontos a zsidóknál?

Figyelt kérdés

Próbálom röviden leírni, hogy hogy értem a kérdést és miért kérdezem.

Nem vagyok zsidó, de sok vallás érdekel, némelyiket érdekesebbnek találom a másiknál. Egy youtube videóban egy Magyar rabbit kérdeztek arról, hogy hogy zajlik egy zsidó hitre térés, és megemlítette, hogy férfiaknál a körülmetélés kötelező.

Ennek van valami oka azon kívül, hogy a Tóra vagy más vallási írás szerint ez így helyes egészségügyi okok miatt vagy mert Isten ezt mondta, vagy mert minden zsidó férfi körül van metélve tehát aki zsidó akar lenni annak is kell?

Mielőtt valaki megkérdezné mire gondolok, nem tudom milyen okai lehetnek még, de pl. egy történetet el tudok képzelni. Állítólag kipát is azért hordanak a zsidók, mert a fedetlen fejtető rossz gondolatokhoz vezethet. Egy történet szerint egy zsidó gyermeket kizárólag fedett fejtetővel engedett el bárhova is az édesanyja (nem csak a kipa jó, bármilyen fejfedő) hogy ne legyen kleptomán. Végül a gyerekből rabbi lett, egy alkalommal levette a kalapját és megtöltötte gyümölccsel, amit valahonnan "lopott".

Tehát valami hasonló történetet tudok elképzelni a körülmetélésre is, hogy pl. volt valaki aki nem tudott gyereket nemzeni, vagy bűnös gyereke lett mert nem volt körülmetélve pl.

De ez csak egy gondolat volt, nyilván nem csak egy történettel lehet indokolni, csak ha valaki kérdezné én mégis mire gondolok.


2022. aug. 16. 12:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Elsõ számú oka: az Örökkévaló parancsa, melyet Ábrahámnak adott, miután a korábbi Ábrám helyett az Ábrahám(= sokaság atyja) nevet adta neki. A szövegbõl látható, mennyire SZIGORÚú parancs.

"Te pedig tartsd meg szövetségemet, te és magzataid, akik utánad lesznek, nemzedékeiken keresztül. Ez az én szövetségem veled és magzataiddal, akik utánad lesznek, melyet meg kell tartanotok: Körül kell metélni minden fiút köztetek. Metéljétek körül előbőrötök húsát és ez legyen a szövetség jele köztem és köztetek. Nyolc napos korában metéljetek körül minden fiút, nemzedékeiteken keresztül, azt, aki a házban született és a pénzen vettet is, bármely idegent, aki nem magzataid közül való. Metéltessék körül házadnak szülöttje és akit pénzeden vettél és szövetségem legyen testeteken örök szövetségül. A körülmetéletlen férfi pedig, aki nincs körülmetélve előbőre húsán, annak lelke irtassék ki népéből, mert megszegte szövetségemet." ( Mózes elsõ könyve, 17. fejezet, 9-14 vers.) - Mózes öt könyve(= Tóra) és a haftárák Szerkesztette: dr. Hertz J. H.a Brit Birodalom főrabbija - [link]

"van valami oka azon kívül, hogy a Tóra"

Valószínûleg: sivatagban étek, vándoroltak. Az ókorban még nem hordtak alsónemût (a nõk sem, 16. sztól, vagy még késõbb) és a szél a homokot mindehova befújhatta, gyulladást okozhatott volna. Valószínû, ezért parancsolta akkor az Örökkévaló, áldott Õ. De ezt nem mondta, azt sem, hogy majd amikor más körülmények között, akkor nem kell.

Tehát mindig kötelezõ.

2022. aug. 16. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első is írta, egy olyan vallásnál mint a zsidóság, bővel elég indok az, hogy az Úr adta parancsba és ez a szövetség jele. Annak a jele, hogy valaki az Úr népéhez tartozik. Túl azon, hogy biztos felismerték az egészségügyi előnyöket is. Lásd pl. az USA-ban gyakori a körülmetélés, vallási ok nélkül is.

De a Tóra alapján ez olyan szigorú és egyértelmű parancs, hogy a kereszténységben is komoly viták tárgyát képezte, hogy kell-e vagy sem. Végül az lett, hogy nem, de egyáltalán nem volt ez ilyen sima mindig.

2022. aug. 16. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!