Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az unitáriusok szerint ki...

Az unitáriusok szerint ki volt Jézus apja? Tagadják a szűztől születést és az "Isten fia" szót is? Newton, Lock, Dávid Ferenc, Sozzini mit gondoltak?

Figyelt kérdés

Nyilván a biblikus unitáriusokra gondolok (ebbe az irányzatba tartoztak a fenti teológusok is) és nem a racionalista unitáriusokra, illetve az unitárius univerzalistákra, mert utóbbi kettő sok esetben már-már ateizmusra jellemző tulajdonságokat vesz fel. Ott már egyértelmű, hogy nem kereszténységről beszélünk. Utóbbiak sok esetben ezt fel is vállalják, míg a racionalisták még próbálnak legalább kulturálisan a kereszténységre hasonló mázat magukra ölteni. A biblikus unitáriusoknál viszont a "Sola Scriptura!" központi elv stb., tehát itt már azért beszélhetünk kereszténységről, akkor is, ha nem is tiszta és többször zavaros.


Csak mert, ha ezt tagadnák, akkor gyakorlatilag a Bibliát vetnék el, ami pedig a biblikus unitáriusok sérthetetlen szövege.


Az ő teológiájukban ki Jézus? Messiás? Szűztől született? Isten fia, de önmaga nem Isten? Vagy nem is Isten fia? Hogy tekintenek rá?



2023. okt. 28. 12:26
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Én református vagyok. Lehet úgy hiszik hogy Isten lombikkal beletette József spermajat vagy nem tudom. Mert a Bibliabacsak.az van hogy angyal jrkenti ki hogy terhes lesz Mária. Én sose voltam unitárius templomban de el tudom képzelni hogy azt hogyjék.

Én azt hiszem még vallom hogy szűztől született, sőt azt is hogy Mária büntetlen volt. Bár azt nem tudom felfogni hogy szűz maradt mert ha kiszulte Jézust akkor kiszakadt a szuzhartyaja. Legyünk már reálisak.

De azt nem hiszem hogy Isten három ember. Egy Isten van, a fia Jézus és az ereje a Szentlélek. Nem értem azért Jézus hogy bocsátott meg bűnöket akkor. És ha mégis Isten akkor az ég üres volt míg a földön volt és addig a többi nepppel mi volt vagy a gonosz intézte őket? Én se értem. Azért is imádom ezt a gyakorikerdesek oldalt mert ide le lehet írni amit nem mernek mondani senkinek.

2023. okt. 29. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

#11.

Akkor unitárius vagy. :-D


Newton hasonló nézeteket vallott és unitáriusnak tekinthetjük. Jézus Isten fia, rajta keresztül megnyilvánult Isten, tökéletes és hibátlan teremtménye az Atyának, közvetítő Isten és ember között, Megváltó, Messiás, hatalmas, ugyanakkor nem a Szentháromság személye, illetve nem is kell imádni. A Szentlélek pedig Isten egy része, Isten ereje, de nem különálló személy.

2023. okt. 30. 00:40
 13/14 anonim ***** válasza:
Én is így gondolom. Lehet nem.ez az igassag hanem a Szentháromság. Nem tudom. Én egy szegény református vagyok és a kicsi eszemmel nem bírom felfogni hogy van három isten. Azt se Isten miért tud három személyben lenni. Én is szeretnék több személy én lenni. Miért nem lehet embereknél is az hohy tobbszemelybe legyenek, hát nem az Isten képmásai? Ha mégis igaz az a Szentháromság akkor azt remélem hogy egyszer Isten képekbrb nekünk,elmagyarázza mikent lehetséges az. Az vonz afelé hogy higyjem hogy Jézus az Isten hogy Megbocsátott Bűnöket. Bűnöket megbocsátani csak Isten képes egyedül. És feloldani is. És Istenem kívül más nem parancsolta a tanitvanyoknak hogy oldozzanak fel másokat. Meg Isgent nem lehet ábrázolni. Jézus ha nem volna az Isten akkor nem volna abrazolhato. Remélem hogy Isten megbocsatja hogy nem tudom elhinni a Szentháromságot mert nem tudom felfogni és ha a pokolba kerülök is de utoljára elmagyarázza mikent lehetséges. Szent3 mellett az szól hogy Jézus bűnöket oldott fel és abrazolhato. Ha nem volna Isten akkor ezeket nem tette volna meg.
2023. okt. 30. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Mit mond a Biblia Szűz Máriáról?

A Biblia válasza

A Biblia azt írja, hogy Jézus anyjának, Máriának abban az egyedülálló megtiszteltetésben volt része, hogy gyermeket szülhetett, amikor még szűz volt. Ezt a csodát a Biblia Ézsaiás könyvében jövendölte meg, a beteljesedéséről pedig mind Máté, mind pedig Lukács evangéliuma beszámolt.


A Messiás születéséről szóló próféciát Ézsaiás jelentette ki: „A fiatal nő teherbe esik, fiút szül” (Ézsaiás 7:14). Isten arra ihlette Mátét, az evangéliumírót, hogy Ézsaiás próféciáját Jézus fogantatására alkalmazza. Miután Máté beszámolt arról, hogy Mária csoda útján teherbe esett, ezt írta: „Mindez valójában azért történt, hogy beteljesedjen az, amit Jehova mondott a prófétája által, aki így szólt: »És akkor a szűz a teherbe esik, fiút szül, és a fiúnak az Immánuel nevet adják«, ami lefordítva azt jelenti, hogy ’velünk az Isten’” (Máté 1:22, 23).


Lukács evangéliumíró szintén beszámol arról, hogy Mária csoda útján teherbe esett. Leírta, hogy Isten elküldte Gábriel angyalt „egy szűzhöz, aki egy József nevű férfinak, Dávid leszármazottjának a jegyese volt. A szüzet pedig Máriának hívták” (Lukács 1:26, 27). Mária is megerősítette, hogy ő valóban szűz. Miután megtudta, hogy Jézusnak, a Messiásnak az anyja lesz, ezt kérdezte az angyaltól: „Hogyan lesz ez, hiszen nekem nincs nemi kapcsolatom férfival” (Lukács 1:34).


Hogyan lehetséges a szűztől való születés?

Mária a szent szellem, vagyis Isten tevékeny ereje által lett terhes (Máté 1:18). Az angyal ezt mondta Máriának: „Szent szellem száll rád, és a legfelségesebb Isten ereje árnyékol be téged. Ezért fogják a születendőt szentnek hívni, Isten Fiának b” (Lukács 1:35). Isten csoda útján áthelyezte fiának az életét Mária méhébe, aki így gyermeket fogant.


Mi volt a célja a szűztől való születésnek?

Isten ezáltal gondoskodott arról, hogy Jézus tökéletes emberként születhessen meg. Így Jézus meg tudja szabadítani az emberiséget a bűntől és a haláltól (János 3:16; Héberek 10:5). Jézus életét Isten áthelyezte Mária méhébe. Isten szent szelleme minden bizonnyal megvédte a fejlődő embriót mindenféle tökéletlenségtől (Lukács 1:35).


Mivel Jézus tökéletes emberként született meg, olyan volt, mint Ádám a bűnbeesése előtt. A Biblia ezt jelenti ki Jézusról: „Ő nem követett el bűnt” (1Péter 2:22). Mint tökéletes ember Jézus képes volt kifizetni a váltságot, amellyel megváltotta az emberiséget a bűntől és a haláltól (1Korintusz 15:21, 22; 1Timóteusz 2:5, 6).


Vajon Mária mindig szűz maradt?

A Biblia nem tanítja, hogy Mária mindörökké szűz maradt volna. Sőt, arról beszél, hogy Máriának voltak más gyermekei is (Máté 12:46; Márk 6:3; Lukács 2:7; János 7:5).

2023. okt. 30. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!