Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Nő lehet rabbi?

BécsiFehér kérdése:

Nő lehet rabbi?

Figyelt kérdés
Volt egy nőismerősöm, aki akkoriban héber nyelven tanult a bölcsész-szakon, azt állította, hogy rávették, járjon rabbi-képzőbe.

febr. 26. 13:31
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
A progressziv iranyzatoknal van... Magyarorszagon is van noi rabbi! Sot Nemetorszagban transzi rabbi is van mar. 🥹😄
febr. 27. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
84%

"Igen, nő is lehet rabbi.(Különösen a neolog irányzatokban.)"


A neológ irányzatban pont, hogy nem lehet.

febr. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Liberális, maszorti, rekonstrukcionista irányzatokban minden további nélkül. Európa első rabbinője Regina Jonas volt, a soá alatt gyilkolták meg. A zsinagógában, amiben szolgált most éppen újra női rabbi van.

Amúgy ma már egyre gyakrabban hallani modern ortodox rabbinőkről is. Igaz, ők istentiszteletet nem vezethetnek, de ez egy minimális szelete csak a rabbi feladatának, sőt, egyenesen elhanyagolható, mivel istentiszteletet bárki vezethet, aki hímnemű, és elmúlt 13 éves.


De teljesen más irányból is megközelíthetjük a kérdést. Rabbi a leghagyományosabb tekintetben az, akit az adott közösség elfogad annak. A rabbi igazából nem más, mint egy nagy tekintéllyel bíró tanító. A rabbiképzés, hivatalos avatással egy abszolút modern dolog. Innen nézve akár egy echte ortodox közösségnek is lehet női rabbija, mint ahogy arra elvétve sok száz évvel ezelőtt is volt precedens.

márc. 4. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

“ Sot Nemetorszagban transzi rabbi is van mar. 🥹😄”


Hidd el, tudnék róla, ha lenne Németországban transz rabbi, túlzás nélkül kijelenthetem, hogy a kontinentális Európa összes liberális és konzervatív rabbiját ismerem személyesen, és nincs köztük transz. Lehetne, de egyelőre nincs. Amerikában viszont sok van, Izraelben is ismerek egyet, Angliában (amennyiben már végzett az egyetemmel), legalább egy van.

márc. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
42%

14 Akkor osszekeverhettem azzal, hogy Nemetorszagban lehet rabbinovendek, aki transznemu es keszitettek vele cikket nemreg... persze o meg nem rabbi.

A mesterseges intelligencias kereses szerint a vilagon legalabb 20 transgender rabbi letezik (most kerdeztem tole).

márc. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%

Németországban egy rabbiképző intézmény van, ahova felvennének transzszexuálisokat is. Ennek az intézménynek én hallgatója vagyok, és bizton állíthatom, hogy nincs, és ezidáig nem is volt ilyen rabbijelöltünk, de még jelentkezőnk sem. Nem tömegeket képzünk, a 3 szak (liberális rabbi/maszorti rabbi/kántor) hallgatói együttesen sem érik el a 20 főt, szóval ismerjük egymást.


De van még egy bökkenő. Mivel az oktatás ingyenes, és minden hallgató alanyi jogon kap elegendő ösztöndíjat, hogy ha szerényen is, de megéljen, már a felvételi elbeszélgetésen is megpróbálják felmérni, hogy kinek milyenek az esélyei a munkaerőpiacon. Egy a transzszexualitását nyíltan vállaló jelölt Németországban szinte biztosan nem kapna munkát, mivel hiába van bőven liberális közösség, a tagok többsége idős, poszt-szovjet országokból származó zsidó, akiknek még az is meredek, ha a rabbi egyedülálló (ez náluk annyit jelent, hogy biztos b.zi). Jó eséllyel kizárólag akkor vennék fel, ha megígérné, hogy nem veri nagy dobra a transzszexualitását, vagy ha már most reális esélye lenne egy konkrét amerikai közösségben állást kapni.

Interjú eleve kizárt, ahhoz kell az iskola külön engedélye, ha a hallgató enélkül adna interjút, az az azonnali kirúgását eredményezheti, de minimum felfüggesztenék, onnantól meg csak idő kérdése, hogy mikor rúgják ki (de sok ilyet láttam már…).


Szóval valamit nagyon félreérthettél, vagy nem Németországról volt szó, vagy nem rabbihallgató volt az illető (zsidó teológiát pl bárki tanulhat), vagy nem transz volt az illető, hanem esetleg csak meleg (meleg rabbijelöltünk van több is).

márc. 5. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!