Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy paptól/lelkésztől elvárás,...

Egy paptól/lelkésztől elvárás, hogy tudjon énekelni?

Figyelt kérdés
Nem művész szintre gondolok, csak "társaságira", azaz, hogy kellemes hangon gond nélkül el tudjon énekelni szükség esetén (szertartásrendtől függően) egy éneket, ha pl. a kántor beteg.

ápr. 24. 08:18
 1/8 Prókátor ***** válasza:
76%

Sajnos nem elvárás. Nekünk volt egy papunk, egy szerzetes, akinek ha azt mondom, hogy bot füle és fa hangja volt, akkor még nagyon finoman fogalmaztam. Éveken keresztül, amíg nálunk szolgált, hiányérzete volt az embernek a vasárnapi miséken. Amikor másutt vettem részt ünnepi szentmisén, akkor esett le, hogy mennyire hiányozni tud az ünnepi misében az énekelt válaszos rész.

A nagypénteki szertartáson kiégett a fülem tőle. A Nagyszombati Öröméneket meg kántor énekelte inkább.

Jelenleg két pap szolgál nálunk felváltva. Az idősebbik tartotta idén a húsvéti szertartásokat. A vasárnapi alapvető, gyakran ismétlődő dallamokat simán hozza, de az évente egyszer énekelt húsvéti részeken észre lehetett venni, hogy nem túl képzett zeneileg. Sok dallamot eltévesztett, rossz hangon kezdte, nem bírta kiénekelni a magasabb hangokat, de mégsem volt zavaró még kevésbé bántó. Aki nem gyerekkorától hallotta ezeket a dallamokat, és emiatt nem ismeri pontosan ezeket, az szerintem észre se vette a különbséget.

ápr. 24. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Pl. néhány római katolikus liturgián (pl. a nagyszombati vigília egyes helyei) vannak olyan részek (kevés, de van), amit kötelező énekelni és a pap énekli, nem a kántor. Egyébként nem elvárás, hogy szépen tudjon énekelni. A teológián tanulnak egyházzenét és éneklést, aztán van, akinek jobb hangja van és szépen énekli azt, amit kell, meg van, akinek nincs jó hangja, de megoldja valahogy.

De pl. görögkatolikus liturgián sokkal több az énekelt rész.

ápr. 24. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Bár én a rabbikhoz tudok igazán hozzászólni, nagyon más a lelkészek/papok esetében sem lehet. Nem elvárás abból a szempontból, hogy nem kizáró ok, ha nem tud énekelni, de azért jól jön. Tanulnak is valamennyit énekelni, mégha nem is sokat. Nálunk sok közösségben nincs is kántor, mert csak egy embert tudnak megfizetni, ott elég kellemetlen, ha valaki egyáltalán nem tud énekelni. Persze közössége is válogatja, van ahol nem érdekli a hívőket, vagy beletörődnek, és van ahol hosszútávon nem lesz jövője a rossz hangú rabbinak.
ápr. 24. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
51%
Az éneklés képessége adottság, ha valakinek botfüle van, az nem képezhető.
ápr. 24. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Na ez speciel nem igaz, mondom ezt mint profi kántor. Nagyon-nagyon ritka az az eset, amikor SEMENNYIRE nem képezhető valaki. Nyilván soha nem lesz világsztár, akinek nem jók az adottságai, de nagyon sokat lehet javítani az énekhangon. Persze ehhez türelmes, jó énektanárra van szükség, és arra, hogy a delikvens is akarja, illetve elhiggye magáról, hogy képes fejlődni. Sokat dolgozom rabbijelöltekkel, akik egyáltalán nem jók az adottságai, de az eddigi pályafutásom alatt egyetlen eggyel találkoztam, aki 3 év hangképzés után különengedélyt kapott, hogy soha egy hangot ne kelljen énekelnie, annyira borzalmasan képezhetetlen. :D
ápr. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ja, és hozzáteszem, hogy ennél az egynél sem vagyok meggyőződve, hogy nem inkább pszichológiai okai vannak, hogy semmit nem tudtak neki segíteni. Minden “botfülű” legalább egyszer belefutott gyerekkorában egy olyan énektanárba, aki szakmai inkompetencia, vagy akár gonoszságból megalázta nyilvánosan az énekelni nem tudó gyereket. Ha ez sorozatban történik, a gyerek abba fogja hagyni az éneklést, és örök életre elkönyveli magát “botfülűnek”. Ez hatványozottan igaz a kiskamasz fiúkra, akik erre különösen érzékenyek. Szomorú dolog ez nagyon, mert a mutálás lezárulta után a legtöbbüknek sokat lehetne segíteni, de ha ki sem meri nyitni a száját, mert ő “tudja”, hogy nem tud énekelni, úgy valóban nehéz.
ápr. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Mindenesetre kérdező, ha esetleg azért tetted fel a kérdést, mert játszadozol a gondolattal, hogy papnak/lelkésznek állj, és a “botfüled” az, ami visszatart, ne hagyd magad lebeszélni. A felekezeteknek nagy szüksége van fiatal, lelkes vezetőkre, tök mindegy, milyen vallásról is legyen szó. Az éneklés szinte marginális feladat az összes többihez képest, egy olyan plusz, aminek nyilván örül minden közösség, de sokkal többet ér, ha jó lelkipásztor, közösségszervező, tanár, vizionális alkat. És mint mondtam, szinte biztos, hogy valamit lehet javítani az énekhangon is. ;)
ápr. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
#7 Köszönöm a biztatást és a jóindulatot, nem érint a dolog, csak kíváncsiságból kérdeztem.
ápr. 24. 13:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!