Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha a metafizikai tradícionaliz...

Ha a metafizikai tradícionalizmus igaz,miért nem játszanak e-tekintetben nyílt lapokkal a vallási vezetők?

Figyelt kérdés

Tegyük fel hogy igaz,mert a misztikákban vannak közös pontok.De akkor miért nem mondta Jézus hogy "Én mint megvilágosult ember,ugyanazt akarom elmondani mint ahogy a Buddha tette indiában,csak épp egy másik formában readaptálom hogy a ti kulturális közegetekbe is passzoljon"?

Mert megy a fejtegetès hogy egy-e a forrás a mélyben,de jelentős különbözőségek vannak,Mohamed ugyan mondja hogy elismeri Jézust(mint prófétát) de ott is misztériumok vannak hogy elfogadja-e hogy egyáltalán megfeszítették-e vagy nem,és akkor itt egy marginális gnosztikus csoport(Guenon,Evola,Hamvas,László András) akik különböző szimbólumrendszerek értelmezésén keresztül egy nagy koherens egészt látnak ebbe bele,amit kifejezetten intelligens és sokszor támadhatatlan érvekkel alá is támasztanak.Csak itt nekem az bűzlik,hogy a nagy vallási vezetők konkrétan az ábrahámiak és a távol keletiek(hinduista,buddhista,taoista) egyáltalán meg sem említik egymást,míg azért ha nem is vegytisztán,de az ábrahámiak oda-vissza beszélnek egymásról Énok,Mózes,Krisztus,Mohamed,bár sajnos ott sincs konszenzus.

Szerintetek hogy van ez?



máj. 13. 14:42
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem úgy van ez, hogy azokban az időkben elég nehézkes volt eljutni Izraelből Indiába vagy Tibetbe. Nem csak nehézkes volt az út, hanem egészen költséges is.


Én azt látom elképzelhetőnek, hogy néha egy-egy ember összeszedte a bátorságát és kiváncsiságát és elindult. Addig ment, ameddig menni bírt. De vissza már nem igen szoktak térni a kiindulási helyükre ezek a világvándorok. Elképzelhető, hogy jártak buddhisták akár Betlehemben is amikor Krisztus született. Talán még maradtak is, tanították is Krisztust. Sőt, talán a buddhisták tovább mentek Egyiptomfelé, ahová krisztus és szülei is velük tartottak. Talán formálta is őt ilyen módon a keleti bölcsesség.


Én azt látom, gondolkodó emberként, hogy a vallások valahol mind ugyanarra törekednek. Meg akarták érteni a létezést és az emberi lélek működését. Meg akarták érteni és értetni az emberi cselekvés következményeit. De kultúránként más-más megoldás volt az, amelyik legelfogadottabb módon tudta ismertetni a világ és a létezés mibenlétét. Ember-Isten kapcsolatát.


A buddhisták azt tanítják, hogy nem egy ember , hanem több ezer ember vált Buddhává. Hogy több ezren voltak, talán vannak a mai napig, akik a megvilágosodtak.

De én magamból kiindúlva, ha megvilágosodnék valamiben, azt nem tartanám magamban, hanem igyekeznék másokkal is megosztani. Ugyan zsidókkal hogyan lehetett megosztani a megvilágosodáshoz vezető út részleteit, hogy ne végezzenek ki Istenkáromlásként? Sehogy. Hiszem, hogy Jézus amit tudott , azt meg is tette, hogy a zsidóságból, aki fogékony igaz keresztényt faragjon. de úgy vélem a kereszténység is csak egy féligazság, ahogyan az iszlám is. Sőt maga a buddhizmus és a hinduizmus is csak az igazságnak egy nem teljes részlete.

Minden szent irat befejezetlen és hiányos. Minden beszámoló hiányos és töredékes. Sőt még Pál apostol is elismeri:

"Most tükör által, homályosan látunk, akkor majd színről színre. Most töredékes a tudásom, akkor majd úgy ismerek, ahogy engem megismert Isten."

(1 Korintus 13, 12)


Tagadhatatlan, hogy minden út vezet valahová. Tagadhatatlan, hogy a pusztulásba vezető hidakat előbb vagy utóbb valaki képes felégetni, hiszen azt senki sem akarja megőrizni.

Ami megőrződött, az pedig valamiért hasznos tanítás volt.

Megőrzőtek ezek a több ezer éves vallások. Mellettük a tudomány is működőképesnek bizonyult.


A tudomány pedig nem vallás. Az tény. Ettől függetlenül hogy tényeken alapul és akár reményt is kelthet mégsem igazán képes a vigasztalásra, ahogyan a vallások.


Szerintem, jó, ha az ember nyitott szemmel jár a fizikai világban kiaknázva a materialista gondolkodás gyümölcseit, de nem veti el a megfoghatatlan erő, Isten létét sem. Úgy vélem vannak ígéretes aranyközéputak, melyek még sem megalkuvások.


Viszont, ha bizniszt csinálnak a csoportok bizonyos világnézetekből vagy tananyagból, akkor abból az érintettek nem engedhetnek, hiszen akkor nem lenne jogosúltságuk működtetni egy világnézetet, vallást.


Ezek rendszerek, melyekből emberek élnek meg. Nincs olyan éttermes sem, aki egy másik étterem kipróbálására bíztatná a törzsvendégeit.

Ugyanezen módon lehetetlen, hogy egy más fajta világnézetet is hitelesnek tarthassanak azok, akik saját világnézetükre épülő rendszer működtetéséből élnek meg.


Jézus pedig ezt mondta:

"Jézus ismét megszólalt, és ezt mondta nekik: „Én vagyok a világ világossága: aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé lesz az élet világossága. A farizeusok ekkor ezt mondták neki: „Te önmagadról teszel bizonyságot: a te bizonyságtételed nem igaz.” Jézus így válaszolt nekik: „Még ha én önmagamról teszek is bizonyságot, akkor is igaz a bizonyságtételem, mert tudom, honnan jöttem, és hová megyek, ti azonban nem tudjátok, honnan jövök, vagy hová megyek. Ti test szerint ítéltek. Én nem ítélkezem senki felett. De még ha ítélkezem is, igaz az én ítéletem, mert nem egyedül vagyok, hanem én és az Atya, aki elküldött engem. Márpedig a ti törvényetekben is meg van írva, hogy két embernek a tanúságtétele igaz. Én önmagamról teszek bizonyságot, és bizonyságot tesz rólam az Atya is, aki elküldött engem.” Erre megkérdezték tőle: „Hol van a te Atyád?” Jézus így válaszolt: „Sem engem nem ismertek, sem az én Atyámat: ha engem ismernétek, Atyámat is ismernétek.” Mindezeket a kincstárnál mondta Jézus, amikor tanított a templomban, és senki sem fogta el, mert még nem jött el az ő órája." (János 8:12-20)

máj. 13. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"Én mint megvilágosult ember,ugyanazt akarom elmondani mint ahogy a Buddha tette indiában,csak épp egy másik formában readaptálom hogy a ti kulturális közegetekbe is passzoljon"?


Ezt azért nem mondta Jézus, mert pont annak ellenkezőjét mondta el, amit Buddha mondott. Ráadásul a "megvilágosult ember" fogalma nem értelmezhető se a zsidó, se a keresztény vallásban, de még a muzulmán vallásban sem.

máj. 13. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
100%

Összefoglalom a kérdést:

Van egy feltételezésem, más miért nem támasztja ezt alá?

máj. 13. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!