Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Károli fordításban szerepel...

A Károli fordításban szerepel Isten neve (mint Jehovah) vagy nem?

Figyelt kérdés
2011. máj. 22. 15:37
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
50%

7 helyen: Jehova

1Móz 22,14..... 1Móz 32,9...... 2Móz 6,3

2Móz 15,3 Vitéz harczos az Úr; az ő neve Jehova.

2Móz 17,15......... Bír 6,24

Zsolt 83,19 Hogy megtudják, hogy te, a kinek neve Jehova, egymagad vagy felséges Isten az egész földön.

2011. máj. 22. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
76%

Szerepel. Ennek tudomásom szerint az az oka, hogy eredetileg Isten úgy nyilatkoztatta ki magát, mint az Örök Vagyok, azaz eredetiben 4 mássalhangzó: a JHVH. Mivel ez önmagában kimondhatatlan, ezért egészítették ki JeHoVaH-ra, vagy JaHVeH-re, egy helyen a Károli fordításban Jah szerepel. Magyarul kimondhatóvá tették Isten nevét.

A zsidók a JHVH-t nem mondják ki, illetve úgy tudom, hogy meg volt a szabálya, hogy mikor szabad és mikor nem szabad kimondani Isten nevét, hiszen a Tízparancsolatban is szerepel, hogy Isten nevét hiába fel ne vedd. Ezért a zsidók általában a JHVH-t nem mondják ki, nem egészítik ki magánhangzókkal, hanem helyette Adonai-t (Úr) használnak. Ezzel semmi probléma sincs, de azzal sincs, ha valaki Jehovát, vagy inkább Jahvét használ.

2011. máj. 22. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

[link]

az egyik károli fordítást szeretném megvenni.

az nem gond ha pár helyen említi a Jehovah nevet csak ne minden sorba.

2011. máj. 22. 15:56
 4/18 anonim ***** válasza:
34%
Ha arra célzol, a Jehova névnek önmagában semmi köze a jehova tanúihoz, no meg a Károli fordításnak sincs.
2011. máj. 22. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
első vok: tehát össz-vissz 7 helyen, azt kibirod:))
2011. máj. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2011. máj. 22. 16:04
 7/18 anonim ***** válasza:
87%

A jehovisták nagy szomorúságára közzéteszem a közelmúltban elhunyt Raj Tamás főrabbi magyarázatát a JHVH kiejtéséről:

A JHVH istennév három szóból lett kialakítva, ezért nemcsak tilos, de lehetetlen is kiejteni A JHVH.nak a Jehova és Jahve olvasata téves. A négybetűs isteni név köré ugyanis jóval később, amikor a magánhangzó jelölés (a héber pontozás) a gyakorlatba jött, egy másik, helyette olvasandó szó (az „Uram” jelentésű ADONÁJ) magánhangzóit írták. Aki ezt nem ismerte, tévesen összeolvasta a mássalhangzókat a mellette álló magánhangzókkal, így lett belőle Jehova, aminek semmi értelme nincs. Ez olyan, mintha az Isten szó mássalhangzóit (s,t,n) az Uram magánhangzóival (u,a) olvasná valaki össze. Mi lesz belőle ? SUTAN !

2011. máj. 22. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
23%

A Tanúk nem szomorkodnak ezen cseppet sem, hiszen tudják, hogy a zsidók egy ostoba babona miatt nem mondják ki, felejtették el a Nevet. Ettől függetlenül ma a Jehova a legelterjedtebb kiejtése Isten kinyilatkoztatott nevének világszerte.


Tudod a Tanúknak nem egy elfogult rabbi mondja meg, hogy mi a helyes, hanem a Biblia, méghozzá a teljes Biblia, tudod az, amelyik a Görög Iratokat is tartalmazza, amiben Jézus Krisztus a központi figura, nem tudom mit szolt ehhez szegény rabbi?!

2011. máj. 22. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
8%
A kérdezőtől: szerinted akkor a Mindenható Isten névtelen?
2011. máj. 22. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
57%

17.40-nek

>> a zsidók egy ostoba babona miatt nem mondják ki, felejtették el a Nevet.


Amint írtam, a JHVH több szóból álló kifejezés, lehetetlen kiejteni. A jelentése: Én vagyok, aki vagyok; aki van, az küldött engem hozzátok. Más bibliamagyarázó szerint: A JHVH név eredete a csipkebokor jelenetben keresendő: Mózes kérdésére "má semó?" (mi a neved?) a következő választ kapja:"ehje 'aser 'ehje"(vagyok aki vagyok/ mutatkozom akinek mutatkozom/ bizonyulok akinek bizonyulok). Az én nevem "ehjeh", "az én emlékezetem".

No hát, megértheted, hogy a négy betű csupán néhány mássalhangzó jele.

A Károli fordításból, a magyar irodalomból és Jehova Tanúi révén közismert "Jehova" változat középkori eredetű teológiai műszó.

Kb. olyasmi, mint amikor egy angolul nem tudó néni egy szövegben azt látja, hogy Mr. (mister). Ezt próbálja magyarul kiolvasni, kb így: mörö


>> Ettől függetlenül ma a Jehova a legelterjedtebb kiejtése Isten kinyilatkoztatott nevének világszerte.


Ezt erős túlzásnak tartom. A Károli fordításban 7x fordul elő, a katolikusban (Dallos) egyszer sem, viszont van benne 22 drb. Jahve. Ez szinte semmi a sok ezer Isten, Úr, Uram mellett. Tehát a világ több mint egy milliárd kereszténye gyakorlatilag nem használja, csupán néhány jelentéktelen szekta.


>> Tudod a Tanúknak nem egy elfogult rabbi mondja meg, hogy mi a helyes, hanem a Biblia, méghozzá a teljes Biblia, tudod az, amelyik a Görög Iratokat is tartalmazza, amiben Jézus Krisztus a központi figura, nem tudom mit szolt ehhez szegény rabbi?!


Szegény pára, hát te még azt sem tudod, hogy a zsidókkal csak az ószövetségünk egyezik meg ?


Hasznos volt számodra ez a válasz?

Ha szerinted baj van ezzel a válasszal, jelentsd a moderátorok felé, a probléma megjelölésével! Kérlek csak olyan válaszokat jelents, ahol a válaszoló egyértelműen rosszindulatú vagy szabályzatsértő megjegyzéseket tett, azért ne jelents választ, mert nem értesz vele egyet (ezt csupán értékeld a lefelé mutató nyíllal). Előre is köszönjük segítséged!


Ez a válasz trágár

Ez a válasz provokatív, a válaszadó csak veszekedni akar

Ez a válasz rasszista

Ez a válaszadó értelmetlen dolgokat ír

Ez a válasz egy hirdetés

Ez a válasz más szempontból problémás


A válasz írója 41%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 17:40

2011. máj. 22. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!