Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Érdekelne a keresztények...

Érdekelne a keresztények különböző felekezetei közti különbség. Pl. Katolikus, református, evangélikus, metodista, baptista stb. Melyek a különbségek?

Figyelt kérdés
2011. aug. 19. 22:26
1 2
 1/15 Sághegyi Csaba ***** válasza:
100%

Uff! Kismillió felekezet van. Sok keresztény is keveset ismer belőlük.

A magam gyülekezetét be tudom mutatni, a Golgota gyülekezetet, azaz a Calvary Chapel-t. Hisszük, hogy a Biblia Isten szava az utolsó pontocskáig. Hisszük, hogy a személyes kapcsolat Istennel alapvetően fontos. Külsőségekre, szokásokra nem adunk (eltekintve persze mondjuk a túlzottan szexuális öltözködéstől, vagy bármi olyantól, ami direkt valamilyen bűnről szól), csak azokat a szokásokat, és parancsokat tartjuk fontosnak, amelyet a Biblia parancsol a nemzetek közül megtérőknek. Hisszük, hogy Isten a szívünket nézi, nem a külsőnket. Jól megfér nálunk a tradicionális ízlésű mamóka, és a hosszú hajú rocker. A keresztelés az őskereszténység gyakorlata szerint teljes víz alá merítéssel végezzük, egyéni kérésre. Csecsemőkeresztség hasznában nem hiszünk.

2011. aug. 19. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm,hogy válaszoltál!
2011. aug. 20. 13:29
 3/15 eric_one ***** válasza:
72%

Szia! Első válaszadó az egyházának hitvallásáról beszélt. Igen ez is megkülönbözteti az egyházakat. De kérdésedre pontosabb választ szeretnék adni. Jézus feltámadása, és mennybemenetele után elküldte a földre a Szent Szellemet. Az apostolok betöltekeztek Szent Szellemmel és utána bátran hirdették az evangéliumot, valamint eklézsiákat vagyis gyülekezeteket alapítottak. Nekik is voltak tanítványaik és azokra bízták. Vannak ma is ilyen gyülekezetek pl az egyiptomi kopt keresztény egyház amit Krisztus halála után 16-ban alapítottak és ma is létezik. A római katolikus egyház is az apostoli utódlás által annak a keresztény közösség folytatásának vallja magát, amelyet Jézus Krisztus alapított. De a 4. században már nem töltötte be rendeltetését, eldémonizálódott. Ezt követő időszakot hívjuk csak úgy hogy a sötét középkor, ekkoriban történt a legtöbb visszaélés Isten nevében, és erre jött rá, illetve világosodott meg Luther is. Megértette az igéből a kizárólag kegyelemből elvét. Lefordította az újszövetséget saját anyanyelvére, és mindenki számára elérhetővé akarta tenni. Elindult egy reformáció, egy megújulás. A református egyház is ezen időre Kálvin János és Ulrich Zwingli tanaira alapozva alakult meg. Tehát láthatod amíg a katolikusok pénzért árulták az üdvösséget, addig Luther megvilágosodott hogy hit által van csak üdvösségünk. Később a baptisták már elfogadták hogy a csecsemőkori vízkeresztség (ami nem bibliai) helyett a felnőttkori bemerítés, alámerítés (mert ezt jelenti a baptiso szó is) vagyis Jézus Krisztus halálával, és feltámadásával való azonosulást, ujjászületést. a Pünkösdiek már hittek a Szent Szellemel való bemerítésben, vagy betöltekezésben. A pünkösdi karizmatikusok pedig már hit által elfogadtál A Szent Szellem kegyelmi ajándékát is. Tehát azt lehet látni hogy ahogy megújulnak az egyházak egyre több ősi igazságokat fogadnak el, és nyernek meg hit által. Persze én most nagyokat ugrottam a lépcsőfokokon, és azt tudnod kell hogy mindig sokan harcoltak az igaz bibliai hitért. Sokan haltak mártír halált, ezen ügyért hogy ma sokan (de még sokan nem) vallásszabadságban elővehessük a bibliánkat, és imádkozhassunk Istenhez. Alig több mint 20évvel ezelőtt még Magyarországon sem volt vallásszabadság, sőt a biblia is tiltott irodalomnak számított. Ha szeretnél olvasni erről a témáról a kezdetektől fogva napjainkig akkor ajánlom neked ezt az igen értékes cikk sorozatot.

Keresztényüldözések története 29 részes, az első rész itt:

[link]

2011. aug. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ!
2011. aug. 20. 21:14
 5/15 anonim ***** válasza:
66%

Szia!


Épp most írtam egy másik kérdésnél, hogy e témában már rengeteg könyvet és tanulmányt írtak, ezért én nem akarom egy újabbal bővíteni a szakirodalmat. :)


Inkább figyelmedbe ajánlom Fritz Ridenour: Mi a különbség? c. könyvét, ill. a www.apologia.hu honlapot, ezekből kitűnően tájékozódhatsz a nagy vallásokról, ill. a kereszténységen belüli némely felekezetről. (Nem mindről; de ezek egy részéről eric_one elég részletes leírást adott.)

2011. aug. 21. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
65%

Úgy látom, hogy az apologia.hu most átalakítás alatt van, és nem elérhetőek a rajta levő cikkek. Ezt (amióta hívő vagyok) egyszer már eljátszották, és egy csomó értékes írás nem került fel akkor az új weblapra :(


Illetve hiányolom róla a katolikus egyház tévtanításainak kritikáját is. Arról miért nem lehet írni???

2011. aug. 22. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
69%

A kereszténységen belül van a katolikus , az ortodox és a protestáns egyházak. A protestáns egyházak közül legföbbek a református, evangélikus és az unitárius, a többi az ún. neoprotestáns gyűjtőkörbe tartozik (pl. pünkösdisták, hitgyüli, golgota, adventista stb.)


Ezekre az újfajta "egyházakra" az a jellemző, hogy mindegyik a Bibliát veszi alapul, folyamatosan a Bibliából idéznek, semmi mással nem foglalkoznak. Ez csak azért érdekes, mert bár mindegyik ilyen egyház a Biblia szerint próbál élni, mégis annyira különböznek, mert mindegyik a maga ízlése szerint értelmezi a Bibliát.


Általában kiragadnak egy idézetet a Szentírásból, és azt hangoztatják. Tipikus példa, mikor a katolikusok Mária tiszteletét bántják, és Mózes könyvéből hozzák fel azt az idézetet, hogy "Ne készíts magadnak faragott képet, szobrot, és ne tiszteld azokat" vagy valami ilyesmi. Tehát kiragadnak egy idézetet, de azzal nem foglalkoznak, hogy ez konkrétan mire vonatkozik, illetve hogy milyen szövegkörnyezetben található.


A neoprotestáns egyházak általában az érzelmekre próbálnak hatni, és ezáltal szereznek maguknak híveket.

2011. aug. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Kedves első válaszoló!


Érdekelne, hogy Ti a Golgota egyházban, milyen Biblia fordítást használtok? Szégyenlem, de a Te egyházadról még nem hallottam, de a napokban szereztem egy Golgota nevű virágot ami nagyon különleges és szép. Nekem ez is bizonyítja, hogy Isten létezik és nem véletlenül jönnek létre ezek a növények.


Üdv: Bea

2011. aug. 23. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
92%

Én az általatok eldémonizálódottnak ítélt katolikus egyház védelmében szólnék:

[link]


Bocsánat hogy csak így a linket dobom ide, de itt elég jól össze van foglalva minden.

2011. aug. 23. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Sághegyi Csaba ***** válasza:
96%

Kedves Bea!

A magyar Golgota gyülekezetek többnyire a Károli fordítást, ritkábban az ún. új fordítást (Magyar Bibliatanács) használják. Bibliai látásmódunk, azaz teológiánk gyakorlatilag megegyezik a baptistákkal. A különbség a külsőségekben van. Isten az első Golgota gyülekezet vezetőjét arra hívta el, hogy a hippik felé szolgáljon, 1965-ben. Óriási növekedésnek indult akkor a gyülekezet, folyamatosan költöztek, mert mire berendezkedtek volna az új helyen, addigra kinőtték. Ekkor született meg a keresztény rock zene is, bár a gyökerei a negyvenes évek végén már megvoltak az akkori fekete gyülekezetekben. Ez később kinőtte magát az ún. gospel stílusra.

A golgotának speciális profilja a szubkultúrák felé való szolgálat. Például ha egy rockert kinéznek más gyülekezetekben, addig a Golgotában nem. Olyannyira, hogy gyakran pásztorok valamilyen keresztény metál zenét játszanak is. Az én pásztorom például hardcore zenész volt, csak egy ideje nem jut zenélésre ideje. Persze ez nem jelenti azt, hogy fejrázós gyülekezet lennénk, mert mindenki felé szolgálunk. Csak éppen nálunk valamivel gyakoribb a rocker, a rapper, a goth ízlésű, vagy bármilyen szubkulturális háttérből jövő, aki a bűneit elhagyja, míg az ízlését nem, hiszen arra nincs bibliai oka. Összefoglalva egy modern külsőségű gyülekezet vagyunk, gyakran együttműködünk a baptikkal. Szoktak lenni közös rendezvények, konferenciák, evangélizációk, egymás gyülekezeteinek az ifjúsága gyakran jár egyszerre mindkét gyülibe.

2011. aug. 23. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!